29 دی 1397
En | 
زمان انتشار: 12 تیر 1397
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 12 تیر,1397
بازدید: 300
سرشماري از مرغداری های صنعتی كشور از 19 تیرماه لغايت 10 مردادماه سال‌جاري به اجرا درمي آيد
سرشماري از مرغداری های صنعتی كشور از 19 تیرماه لغايت 10 مردادماه سال‌جاري به اجرا درمي آيد

اين طرح براي هر دو نوع مرغداری به صورت تمام شماري در سراسر كشور و با مراجعه به بيش از 19000 مرغداری به اجرا در خواهد آمد. هدف از انجام اين طرح، بهنگام سازی چارچوب مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار جهت گردآوري آمار و اطلاعات مهم براي برنامه‌ريزي در اين بخش است. در اين طرح آمارگيري حدود 417 نفر كارشناس مسئول، مسئول گروه، مأمور آمارگيري و بازبين فعاليت مي‌كنند.


سرشماري از مرغداری های صنعتی كشور (مرغداري‌هاي پرورش مرغ گوشتي و تخمگذار) از 19 تیرماه لغايت 10 مردادماه  سال جاري به اجرا درمي‌ايد. سمينار آموزشي طرح آمارگیری از مرغداری‌های صنعتی كشور (مرغداري‌هاي پرورش مرغ گوشتي و تخمگذار) با حضور كارشناسان مسؤل معاونت آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌ و بودجه استان‌ها، در روزهاي 10 و 11 تيرماه سال ‌جاري در مركز آمار ايران به منظور آشنايي شركت‌كنندگان با اهداف اجراي اين طرح، سؤالات و نحوه گردآوري اطلاعات برگزار شد.

مدير كل دفتر آمار هاي كشاورزي مركز آمار ايران در افتتاحيه  اين سمينار آموشي، با اشاره به اهميت اين طرح گفت:‌ با توجه به نوسانات بازار در امر  مرغ و گوشت و به طور كلي محصولات كشاورزي،‌  نتايج طرح‌هاي آمارگيري نقش مهمي در پيش بيني عرضه و تقاضا و تنظيم بازار مي‌تواند ايفا كند. ابوطالب عزيزي در ادامه به نتايج طرح هاي آمارگيري مرغدار هاي صنعتي در دوره هاي قبل اشاره كرد و گفت: ‌بر اساس طرح نمونه گيري مرغدار‌هاي گوشتي كه در سال 1394 اجرا شده است،‌‌حدود 18 هزار واحد  توليد مرغ گوشتي در كشور فعاليت داشته  و 2 ميليون  تن گوشت مرغي در كشور توليد شده است. وي افزود:‌ براساس سرشماري مرغداري‌هاي تخم گذار در سال 1394 نيز، حدود 1402 واحد مرغداري تخمگذار در كشور فعال  بوده و 777 هزار تن تخم مرغ در كشور توليد شده است.

آقاي عزيزي در ادامه سخنان خود به اهميت نظارت برون سازماني در اجراي  طرح‌هاي آمارگيري به ويژه در استان‌ها  تاكيد نمود.

گفتني است  اين طرح براي هر دو نوع مرغداری به صورت تمام شماري در سراسر كشور و با مراجعه به بيش از 19000 مرغداری به اجرا در خواهد آمد. هدف از انجام اين طرح، بهنگام سازی چارچوب مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار جهت گردآوري آمار و اطلاعات مهم براي برنامه‌ريزي در اين بخش است. در اين طرح آمارگيري حدود 417 نفر كارشناس مسئول، مسئول گروه، مأمور آمارگيري و بازبين فعاليت مي‌كنند.

در اين طرح اطلاعاتی از قبيل تعداد دوره پرورش، تعداد کل جوجه یک روزه ریخته شده و مقدار تولید برای مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی و موجودی اول سال، تعداد پولت ریخته شده، موجودی آخر سال و مقدار تولید تخم مرغ خوراکی برای مرغداری‌های پرورش مرغ تخمگذار و همچنين وضع فعاليت، تعداد شاغلان، تعداد و  ظرفيت سالن‌ها برای هر دو نوع مرغداری جمع‌آوري شده و در سطح استان و كشور استخراج خواهد شد.

مركز آمار ايران از مسئولان مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار كشور تقاضا دارد در صورت مراجعه ماموران آمارگيري، همكاري لازم را با آنان به عمل آورند.

 

 

 

 

تصاویر
  • سرشماري از مرغداری های صنعتی كشور از 19 تیرماه لغايت 10 مردادماه سال‌جاري به اجرا درمي آيد
طراحی سایت