29 دی 1397
En | 
زمان انتشار: 29 خرداد 1397
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 29 خرداد,1397
بازدید: 285
طرح‌ آمارگيري از معادن در حال بهره‌برداري كشور اجرا می شود
طرح‌ آمارگيري از معادن در حال بهره‌برداري كشور اجرا می شود

هدف كلي از تهيه و اجراي طرح آمارگيري از معادن درحال بهره برداري ، تهيه آمار و اطلاعات مربوط به عملكرد اين بخش و محاسبه سهم آن در توليد ناخالص داخلي كشور، مقدار و ارزش توليدات، مقدار و ارزش فروش، مقدار و ارزش صادرات مستقيم، ارزش افزوده، تركيب نيروي انساني به تفكيك توليدي، غيرتوليدي، مدرك تحصيلي و مقدار استخراج، ارزش سرمايه‌گذاري و پارامترهاي زيست ‌محيطي، بهداشت وايمني و ... مي‌باشد. 


عمليات ميداني طرح آمارگیری معادن کشور از تاريخ 97/4/9 لغايت 97/6/31 به مدت 84 روز در سراسر كشور انجام خواهد شد. در اين طرح ماموران آمارگير با مراجعه به حدود 6500 معدن در حال بهره‌برداري كشور اطلاعات تفصيلي مورد نظر را در قالب پرسشنامه ، طرح و جمع‌آوري خواهند كرد.

این طرح به واسطه وابستگی بسياري از فعاليتهاي اقتصادي به بخش معدن و صنايع معدني در اقتصاد كشور به عنوان اولين بخش در زنجيره تامين ساير صنايع ، از جايگاه ويژه اي برخوردار است ولی به رغم وجود منابع غنی و متنوع معدنی در کشور میزان بهره برداری از این منابع محدود می باشد. درصورتی که امکان توسعه اکتشاف بیشتر معادن فراهم شود منجر به رشد صنایع فرآوری شده با ارزش افزوده بالا خواهد شد که قادر است سهم بیشتری در تولید ناخالص داخلی كشور و همچنین صادرات غیر نفتی قابل توجهي را به خود اختصاص دهد که در نتیجه آن از بخشی از منابع ارزی کشور تامین خواهد شد.

پیش از این طرح مذکور تحت پوشش بخش عمومي در سال‌هاي 1364 و 1365، و به منظور شناخت معادن و ميزان ظرفيت توليد مواد معدني در كشور و اتخاذ سياست‌هاي توسعه ای مناسب، توسط مركز آمار ايران به اجرا درآمد و از سال 1366 لغايت 1396 (به جز سال‌هاي 70 و 84) تمامي معادن در حال بهره‌برداري كشور (به جز نفت و گاز، مواد راديواكتيو)، مورد آمارگيري قرار گرفته و نتايج آن منتشر شده است.

هدف كلي از تهيه و اجراي طرح آمارگيري از معادن درحال بهره برداري ، تهيه آمار و اطلاعات مربوط به عملكرد اين بخش و محاسبه سهم آن در توليد ناخالص داخلي كشور، مقدار و ارزش توليدات، مقدار و ارزش فروش، مقدار و ارزش صادرات مستقيم، ارزش افزوده، تركيب نيروي انساني به تفكيك توليدي، غيرتوليدي، مدرك تحصيلي و مقدار استخراج، ارزش سرمايه‌گذاري و پارامترهاي زيست ‌محيطي، بهداشت وايمني و ... مي‌باشد بطوری که با توسعه بخش معدن، کاربردها و مزیت های بسياري چه به صورت مستقيم (بالا بردن سهم معدن در توليد ناخالص‌ ملي) و چه به صورت غيرمستقيم (اشتغال‌زايي، توسعه در مناطق كمتر توسعه يافته، ممانعت از مهاجرت و...) به همراه دارد.

گفتنی است نتایج این طرح پس از جمع‌آوري اطلاعات از معادن کشور حداكثر تا پايان سال جاري در اختيار كاربران قرار خواهدگرفت.

تصاویر
  • طرح‌ آمارگيري از معادن در حال بهره‌برداري كشور اجرا می شود
طراحی سایت