30 مهر 1397
En | 
زمان انتشار: 25 آذر 1396
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 23 دی,1396
بازدید: 396
رئيس مركز آمار ايران در ديدار با مدير حوزه‌های علميه کشور: مرکز آمار اطلاعات شهروندان را به هيچ نهادی نمی‌دهد
رئيس مركز آمار ايران در ديدار با مدير حوزه‌های علميه کشور: مرکز آمار اطلاعات شهروندان را به هيچ نهادی نمی‌دهد

 رئیس مرکز آمار ایران در ديدار با مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: مرکز آمار  ايران اطلاعات و آمار شهروندان را به هیچ نهادی نمی‌دهد و این‌یکی از اصول اساسی آمار در تمام دنیاست. در اين ديدار تفاهم‌نامه همکاری بین این نهاد منعقد و به امضا رسید.

  امیدعلی پارسا رئيس مركز آمار ايران، روز پنجشنبه 23 آذر ماه در دیدار با آیت‌الله اعرافی  مدیر حوزه‌های علمیه کشور، اظهار داشت: کارهای مهمی در کشور در زمینه آمار در سال‌های اخیر انجام‌ شده و کارهای مهم دیگری نیز در دست اقدام است.

وی افزود: از جمله کارهای مهمی که درزمینه آمار در سال قبل در کشور انجام گرفت، مبحث سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 بود که نتایجی خوبی نیز به بار آورده است.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: سرشماری اینترنتی آمار نفوس و مسکن در سال 95 بسیار بیشتر از حد انتظار بود که ازجمله دلایل مهم آن نیز بردن اینترنت به روستاهای کشور بود که سبب شد تا آماری قابل‌قبول و فراتر از حد انتظار درزمینه سرشماری اینترنتی در کشور حاصل شود.

پارسا با بیان اینکه مشارکت در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن سال قبل نزدیک به آمارهای سرشماری اینترنتی جهانی بود، تصریح کرد: باید کاری صورت گیرد تا درزمینه آمارگیری و سرشماری اینترنتی نیز به معیارهای کنونی جهانی خود را نزدیک کنیم که امری بسیار ارزشمند و تأثیرگذار خواهد بود.

وی تأکید کرد: باید سامانه‌ای درزمینه آمار در کشور به وجود آید تا تمام اتفاقات و حوادث پیش‌آمده را به‌صورت لحظه‌ای ثبت کند که با توجه به وجود برخی موانع قانونی تاکنون این مهم در کشور دست پیدا نکرده است.

رئیس مرکز آمار ایران  گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا هر آماری که شرکت‌های آماری تولید کرده در سامانه جامع آماری کشور ثبت شود، همچنین باید ترکیب آمارها، پالایش و ویرایش کارهای دیگر آماری نیز در کشور به‌درستی اندیشیده شود.

پارسا ادامه داد: باید کد افراد، کد سکونت  و کد بیزانس افراد در سامانه‌های آماری کشور ایجاد شود که ایجاد شدن این زمینه‌ها می‌تواند تمام اطلاعات و آمارهای کشور را به هم مرتبط کند، که در این زمینه نیز نزدیک به 2 دهه از کشورهای متمدن دنیا عقب‌تر هستیم.

وی اظهار کرد: باید از سبک‌های مدرن آماری در برنامه‌ریزی‌های کشور استفاده شود، همچنین مرکز آمار کشور هیچ‌گونه اطلاعات و آمار شهروندان را به هیچ نهادی نمی‌دهد که  این‌یکی از اصول اساسی آمار در تمام دنیاست.

رئیس مرکز آمار ایران  ادامه داد: فرهنگ آماری و سواد آماری در کشور در دست تغییر بوده و روند آن  رو به رشد است که جای خرسندی دارد، همچنین باید کاری کرد که سواد آماری برای عامه مردم قابلیت فهم  داشته باشد تا تمام مردم جامعه نسبت به اطلاعات آماری فهم دقیقی به دست آورند.

پارسا ادامه داد: اعتماد مردمی مبحث بسیار مهمی بوده و باید مردم نسبت اطلاعات آماری اطمینان و باور کامل داشته باشد، چراکه امکان ندارد در این سازمان آماری داده شود که منطبق با واقعیات نباشد و امروز این اعتماد عمومی  بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی سازمان آمار است و حوزه دز این زمینه می‌تواند نقش بسیار مهم و ارزنده‌ای را ایفا کند.

 

وي تصريح كرد: ازجمله مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی مرکز آمار ایران اعتماد عمومی مردم نسبت به این نهاد است که بسیار ارزشمند و تأثیرگذار است که حوزه‌های علمیه می‌توانند بزرگ‌ترین کمک را در افزایش این سرمایه بزرگ اجتماعی داشته باشند که امید می‌رود با امضای این تفاهم‌نامه بخشی از خواسته‌های مرکز آمار ایران برطرف شود.

 

همچنین در این دیدار معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌وبودجه استان قم تصریح کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵، ۲۸۰ هزار طلبه در کشور آمار و اطلاعات خود را به مرکز آمار کشور به ثبت رسانند.محمد شاکر آرانی ادامه داد: در کل استان قم بالغ ‌بر ۵۳ هزار طلبه اعم از مرد و زن ساکن بوده که در سرشماری عمومی سال ۹۵ آمار و اطلاعات خود را با مرکز آمار ایران ثبت کردند.وی تصریح کرد: رشد جمعیت استان قم ۵ برابر متوسط رشد جمعیت است که از میزان نیز ۲۰ درصد آن حاصل مهاجرت و ۸۰ درصد نیز به خاطر موالید و زادوولد بوده است.

 تصمیمات کلان حوزه‌های علمیه بر اساس اطلاعات و آمار دقیق اتخاذ شود

 مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تاکید بر اینکه باید در حوزه تصمیمات کلان براساس اطلاعات و آمار دقیق اتخاذ شود، گفت: با توجه به شرایط فعلی جهان و پیشرفت‌های روزافزون باید به رویکرد آماری در حوزه‌های علمیه بیشتر توجه شود.

 آیت‌الله علیرضا اعرافی در نشست مشترک با رئیس مرکز آمار کشور، ضمن گرامیداشت هفته پژوهش بر اهمیت آمار و اطلاعات در تصمیم‌گیری‌های کشوری اشاره و اظهار کرد: اطلاعات و آمار و همچنین سرشماری یکی از عوامل تاثیرگذار در تصمیم‌گیری‌های کلان در کشور است و به همین خاطر در کسب اطلاعات دقیق از شرایط فعلی کشور باید دقت شود.

وی با تاکید بر اینکه باید در حوزه نیز تصمیمات کلان براساس اطلاعات و آمار دقیق اتخاذ شود اذعان کرد: با توجه به شرایط فعلی جهان و پیشرفت‌های روزافزونی که در حوزه آمار و اطلاعات به دست می‌آید باید به رویکرد آماری در حوزه‌های علمیه توجه بیشتر شود و تصمیمات نیز با استفاده از این رویکرد اتخاذ شود.

مدیر حوزه‌های علمیه برنامه‌ریزی فعالیت‌های فرهنگی حوزه براساس آمار را ضروری خواند و افزود: باید زیرساختی مناسب برای به دست‌آوردن اطلاعات و داده‌های آماری در حوزه ایجاد شود.

وی تحلیل و استخراج صحیح داده‌های آماری را مهم خواند و گفت: اگر بخواهیم گفتمان و رویکردی آماری صحیح و کارگشا داشته باشیم به این مساله نیاز داریم و این مهم نیز نیازمند زیرساخت‌های فناوری مناسب است.

اعرافی از اتمام تدوین نظام جامع تحصیلی و برنامه پنج‌ساله حوزه‌های علمیه خبر داد و افزود: رویکردهای جدیدی در این نظام جامع مدنظر بوده و به اصول فناوری و شکل‌گیری نظام جامع فناوری نیز توجه داشته‌ایم.

وی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی نهادهای حوزوی گفت: در این شورا کارگروهی تشکیل دادیم که مباحث آماری حوزه را با نگاهی جامع پیگیری و تحلیل کند.

 

تصاویر
  • رئيس مركز آمار ايران در ديدار با مدير حوزه‌های علميه کشور: مرکز آمار اطلاعات شهروندان را به هيچ نهادی نمی‌دهد
طراحی سایت