30 مهر 1397
En | 
زمان انتشار: 02 آبان 1396
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 14 آذر,1396
بازدید: 847
رئيس مرکز آمار ايران در مراسم روز آمار: گذار از نظام سنتی آمار به مدرن و ثبتي مبنا برنامه اصلی مرکز آمار است
رئيس مرکز آمار ايران در مراسم روز آمار: گذار از نظام سنتی آمار به مدرن و ثبتي مبنا برنامه اصلی مرکز آمار است

مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی با شعار "پیش به سوی مدرن سازی نظام آماری کشور" با حضور دکتر محمد باقر  نوبخت معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه  کشور، دکتر پزشکیان نایب رییس محترم مجلس شورای اسلامی،دکترآقامحمدی عضو  مجمع تشخیص مصلحت نظام، مقامات عالی رتبه،معاونان، مدیران  و کارشناسان دستگاههای  اجرایی ملی و استانی، شخصیت های  علمی و صاحبنظران حوزه آمار و برنامه ریزی  کشور برگزار، وز دوشنبه 1 آبان ماه در سالن غدير وزارت كشور برگزار شد.

رییس مرکز آمار ایران دراين مراسم ، با اشاره اين كه  امسال به نام اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید نامگذاری شده است،گفت:‌ اقتصاد مقاومتي  با تکیه بر فرهنگ و مدیریت و اقدام و عمل ممکن خواه بود. امیدعلی پارسا  از شناسایی ٥٢ نقطه ضعف و قوت نظام آماری توسط پژوهشکده آمار در ١.٥ سال گذشته خبر داد و گفت: با هدف آسیب شناسی و به منظور تدوین نظام آماری پیشرو به ١٤ راهبرد رسیده است. وي افزود: نظام های آماری پیشرو دنیا به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است که مجموعه آنها به شورای عالی آمار پیشنهاد شد تا برنامه ملی آمار با ١٤ راهبرد کلان تهیه شود؛ البته تم اصلی برنامه گذار از نظام آماری سنتی به ثبتی مبنا است و بر اساس آن ماموران سرشماری دیگر به مردم مراجعه نمی کنند بلکه دستگاههای اجرایی با سامانه های مدرن، آمارهای مدنظر مرکز آمار را تهیه خواهند کرد.

وی تصریح کرد: دستگاههای اجرایی سامانه های مناسبی را تدارک دیده اند که بر اساس آن سند راهبردی مصوب شورای عالی آمار تصویب شده و همه اجزای آماری کشور را در قالب قانون، مدون خواهیم کرد.

به گفته پارسا، ابزار و امکانی اکنون در اختیار مرکز آمار ایران نیست و بنابراین باید قانونی مناسب تدوین شود؛ امیدواریم دیتای پاک را تهیه کرده و نسخه مدرن سازی نظام آماری تدوین خواهد شد و موازی کار حذف خواهد شد که البته باید مصادیق آن را مشخص کرد.

وی با بیان اینکه موازی کاری امکان فراهم آوردن خوراک برای منتقدان غیرمنصف فراهم می کند، گفت: در اجرا محاسبات و اطلاع رسانی آمار اکنون موازی کاری وجود داردکه سردرگمی برنامه ریز و سیاستگذاری را در پی خواهد داشت.

دکتر  پارسا در ادامه  افزود:  نظام آماری همچنین در مرحله عبوراز مرجعیت بانک مرکزی به سمت مرجعیت مرکز  آمار قرار دارد و این فرایندی است که در تمام کشور ها طی شده است یعنی ابتدا در همه کشورها بانک های مرکزی  متولد می شوند  تا  این که  متولی اصلی انتشار آمار های رسمی که عموما مراکز آماری  هستند تاسیس می شوند. پارسا در ادامه  تصریح کرد: در ایران بر اساس ماده 54 قانون برنامه پنجم و همچنین احکام دائمی این برنامه، مرکز آمار ایران مرجع رسمی  انتشار آمار های رسمی کشور است.و در چشم انداز 20 ساله کشور نیز بر این امر تایید شده است که مرکز آمار ایران یگانه مرجع  قابل اعتماد  انتشار آمار های رسمی کشور است.وی افزود: با صداقت ، دقت و شفافیتی که در فعالیت های کارکنان مرکز آمار  وجود دارد، این  مرجعیت برای مرکز آمار  تحقق یافته است. پارسا در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، تشتت آماری را بلای جان نظام آماری ذکر کرد و افزود: از نظر فنی نتایج هیچ  دو طرح آمارگیری  به علت متفاوت بودن نمونه های آنها دقیقا یکسان نیست اما متاسفانه برخی اوقات رسانه ها  تحلیل های نادرستی از این دوگانگی ارائه می دهند.دکتر پارسا افزود:   اطلاعاتی  که به مرکز امار ایران ارائه می شود، کاملا محرمانه بوده و در اختیار هیچ نهاد و سازمانی حتی نهاد قضایی قرار نمی گیردو به اصطلاح گردش اطلاعات یک سویه است. وی تصریح کرد در مرکز آمار ایران هرگز  و در هیچ زمانی  آمار سفارشی و یا دستوری و از بالا به پایین تولید نشده است  و اصولا امکان چنین چیزی در مرکز آمار ایران  وجود ندارد.

وی بابیان این که داشتن مرکز آمار بی طرف از الزامات و شاخص های کشورهای توسعه یافته  است ،گفت: از داده های سرشماری 1395 آمار های  با کیفیتی  برای برنامه ریز یهای کشور به دست  می آید و از این داده ها اساتید ودانشگاهیان  هزاران تحلیل علمی می توانند انجام دهند.

رئيس مركز آمار ايران در ادامه سخنان خود گزارشي از  روند و فرايند عملياتي شدن مدرن شدن نظام آماري ارائه داد. پارسا  اطلاعات  و كد هاي مربوط به شخص(pin ) ،‌كد هاي مربوط به مكان(‌lin )‌و كد هاي مربوط به كسب و كا(bin) را 3 كد مهمي ذكر كرد كه براي تحقق  مدرن سازي سازي و ثبتي مبنا كردن  نظام آماري كشور، بايد از طرف  دستگاه هاي كشور   به مركز آمار ايران جهت تجميع  ارائه گردد.

در ادامه اين مراسم  از 3  كتاب جديد مركز آمار ايران با عناوين :"سري زماني  نماگرها و شاخص هاي  اقتصادي،‌اجتماعي و فرهنگي 50 سال كشور"،"گزارش  فصلي آمارهاي  اقتصاد ايران- زمستان 95 "  و " جايگاه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان هاي كشور- 1394 "‌توسط دكتر نوبخت، رو نمايي شد.‌

 

جايگاه مرکز آمار ايران در ارائه آمارهای علمی بسيار بالا و تعيين کننده است

  «محمدباقر نوبخت» در مراسم روز ملی آمار با بیان اینکه همچنان ٣.٢ میلیون نفر بیکار داریم، گفت: ایجاد اشتغال به معنای آن نیست که بیکاری را از بین برده ایم.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: مرکز آمار ایران، جایگاه وبژه ای در ارایه آمارها دارد و هر ماه با ارایه آمار، عملکرد دولت را اعلام می کند.

نوبخت با بیان اینکه نرخ تورم شهری مهرماه، پيش از آغاز اين مراسم از سوی مرکز آمار ایران  هشت درصد اعلام شد، افزود: بر اساس اعلام این مرکز، رشد اقتصای بدون نفت، نسبت به نفت فزونی یافته است زیرا نفت رشد خود را در سالهای قبل نشان داده بود.

وی ادامه داد: در دوره تحریم روزانه یک میلیون بشکه نفت و ٣٠٠ هزار بشکه میعانات صادر می کردیم که اکنون به دو میلیون و ٦٣٨ هزار بشکه رسیده است.

نوبخت بیان داشت:افزایش سرمایه گذاری در کشور موجب افزایش اشتغال خواهد شد.

وی افزود: از دو مسیر به سوی افزایش سرمایه گذاری خواهیم رفت؛ از سویی با اعطای تسهیلات به واحدهای اقتصادی در بخش خصوصی و از سوی دیگر با اعطای تسهیلات به واحدهای بخش دولتی.

به گفته وی، 17هزار و 900 میلیارد تومان به 25هزار بنگاه بخش خصوصی و 42هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی تخصیص یافته که این دو مسیر سرمایه گذاری را در کشور افزایش داده است.

وی با اشاره به رشد اقتصادی در فصل چهارم سال گذشته گفت: برای نخستین بار در این فصل سرمایه گذاری رشد مثبت داشت و بخش ساختمان هم با رشد مثبت مواجه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: متاسفانه برخی ها بلندگوها را بر می دارند و از مردم در خیابان سئوال می کنند که آیا شما رشد اقتصادی را حس می کنید و مردم پاسخ می دهند خیر و شب در رسانه عمومی آن را پخش می کنند.

وی گفت: رشد اقتصادی را باید در بخش های کشاورزی،صنعت و خدمات و زیر بخش های آنها بررسی کرد،سال 92 برابر با 4میلیون تن تولید گندم داشتیم که هم اکنون به بیش از 10میلیون تن رسیده است، قبلا چهار هزار میلیارد تومان برای خرید گندم می دادیم اما اکنون 11.5هزار میلیارد تومان پرداخت می کنیم.

نوبخت افزود: هم اکنون به 25هزار واحد اقتصادی برای ادامه فعالیت تسهیلات داده ایم و اشتغال آنها افزایش یافته است؛ هرچند هم اکنون 80هزار واحد تولیدی داریم که با مشکل مواجه هستند.

وی همچنین به تخصیص هشت میلیارد دلار اعتبارات با اجازه مقام معظم رهبری برای جلوگیری از خروج آبهای مرزی از کشور اشاره کرد و گفت: با این کار فعالیت کارخانه سیمان افزایش یافته است، همچنین کارخانه های لوله سازی برای تولید یکهزار کیلومتر لوله فعالتر شده اند.

وی با بیان اینکه پیش از اینکه آمارهای مرکز آمار ایران انتشار یابد از نتایج آن بی خبر بودم، گفت: جایگاه مرکز آمار ایران در ارائه آمارهای علمی بسیار بالا و تعیین کننده است.

 پزشکيان: اگر داده ها درست باشد، رانت و قاچاق رخ نمی دهد

مسعود پزشكيان نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی كه در مراسم روز آمار حضور داشت، گفت:‌ : اگر داده درست در اختیار داشته باشیم، رانت و قاچاق صورت نمی گیرد و پولی در بانکها گم نمی شود.

 پزشکیان افزود: بدون داده حتی برای یک فرد بیمار نمی توان تصمیم گرفت، چه برسد به اینکه بخواهیم در سطح کلان کشور بدون داده تصمیم گیری کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: می گویند هشت هزار میلیارد تومان گم شده، کجا رفته، اگر داده داشته باشیم، پولی گم نمی شود و رانتی اتفاق نمی افتد.

وی افزود: در مواردی نیز اعلام می شود که زمین خورده شده، مگر زمین خورده می شود یا از مالیات فرار می کنند و شناسایی نمی شوند؛ زیرا داده نداریم.

وی گفت: کلی پول گم شده مردم در خیابانها ریخته است، اما کسی پاسخگو نیست، در صورتی که داده داشتیم چنین چیزی رخ نمی داد.

وی تاکید کرد: هیچ چیز در دنیا گم نمی شود اگر داده داشته باشیم.

وی گفت: قوانین هم داریم، در برنامه های توسعه چهارم، پنجم و ششم وظایفی بود که دولت انجام دهد، اما عمل نکردیم.

وی گفت: چرا عمل نمی شود زیرا مدیران ما سیاسی هستند و یا اصلا مدیر نیستند،کسانی که الفبای مدیریت را نمی دانند وزارتخانه ای را دست او می دهیم.

وی گفت: بدون هیچ شناختی کسی را بر می دارند و مدیر می کنند، از مدیر بیمارستانی ورودی و خروجی را پرسیدم ، اصلا اطلاعات نداشت.

وی ادامه داد:الان با آابهای زیرزمینی چه می کنند و چه بلایی در سالهای آتی سر کشور به لحاظ آب خواهد آمد.

وی گفت: نفع و ضرر هر برنامه ای باید متقن به ارقام و آمار باشد، کسی که بدون داده عمل کند، اشتباه است.

وی اضافه کرد: قانون می گذاریم، بعد تبصره می گذاریم زیرا از اول همه چیز را با هم ندیده ایم، وزارتخانه ای را بدون مطالعه ادغام می کنیم، بعد دولت بعد می آید، آنرا جدا می کند؛ حتی دو اتاق را وقتی می خواهیم، ادغام کنیم باید برنامه داشته باشیم.

وی اظهار کرد: امسال پولی که برای کاداستر(هویت بخشی به زمین) در نظر گرفته بودیم ،رفت روی هوا؛ اگر داده ها به هم متصل باشند، کسی نمی تواند از مالیات فرار کند، فردی که شغلی ندارد، چطور ٥٠٠ میلیارد تومان وام گرفته است، مدیران ما یا داده ها را نمی بینند و یا ندارند، مدیری خرابکاری می کند، بعد فوق العاده مدیریت هم می گیرد، مردم را ناراضی کرده و پاداش هم گرفته است.

وی تاکید کرد :بدون آمار راه رفتن در تاریکی است؛ اگر رییس جمهوری و یا رییس سازمان برنامه بودم، اول داده ها را جمع اوری می کردم؛ هم اکنون در مجلس داریم، قوانین زمین مانده را پیگیری می کنیم تا بتوانیم جلوی قاچاق، رشوه و رانت را بگیریم.

 

آقا محمدي ، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام : امروز دستگاهها نمی‌توانند با فشار به مرکز‌ آمار مانع از انتشار به موقع آمارها شوند

آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش روز آمار، با اشاره به اینکه همه دستگاههای اجرایی براساس نظام ثبتی مبنا باید اطلاعات خود را در اختیار مرکز آمار قرار دهند گفت: امیدواریم با این روند رشته آمار در دانشگاهها، رونق گرفته و به یک رشته پول‌ساز تبدیل شده و در نهایت این رشته تحصیلی از این فلاکتی که امروز گرفتار شده نجات پیدا کند. وی با بیان اینکه باید یک مرکز برای تولید و جمع‌آوری آمار اقدام کند گفت: این موضوع نباید باعث شود آمارها مانند سنوات قبل به حالت انحصاری نزد یک مرکز نگهداری شود. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز انحصار در مدیریت آمارهای کشور بی‌معناست. آقامحمدی با انتقاد از تولید آمار جزیره‌ای در کشور گفت: در گذشته بانک مرکزی، مرکز آمار، وزارت راه و دستگاههای دیگر به صورت جداگانه به تولید انواع آمارها اقدام می‌کردند اما امروز چنین روندی در کشور امکانپذیر نیست. وی با بیان اینکه در شرایط فعلی شفافیت یک اصل اساسی در کشور است و مانند گذشته محرمانگی معنا ندارد، گفت: امروز دستگاهها نمی‌توانند با فشار به مرکز‌ آمار مانع از انتشار به موقع آمارها شوند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان ابراز امیدواری کرد سال جاری سال تحول در نظام آماری کشور و گذار به نظام آماری مدرن بر اساس نظام ثبتی مبنا باشد.

تصاویر
  • رئيس مرکز آمار ايران در مراسم روز آمار: گذار از نظام سنتی آمار به مدرن و ثبتي مبنا برنامه اصلی مرکز آمار است
طراحی سایت