26 مرداد 1398
En | 
زمان انتشار: 29 آبان 1397
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 29 تیر,1398
بازدید: 327
مدير كل دفتر برنامه ريزي مركز آمار ايران:‌ سامانه رصد و ارزيابي پيشرفت برنامه ملي آمار توسط  دبير خانه‌ شورای عالی آمار راه اندازي مي شود
مدير كل دفتر برنامه ريزي مركز آمار ايران:‌ سامانه رصد و ارزيابي پيشرفت برنامه ملي آمار توسط دبير خانه‌ شورای عالی آمار راه اندازي مي شود

پیش نویس تصويب نامه «اختصاص شناسه ملی به مجوزها و كسب و كارهاي کشور» با هدف ایجاد و اختصاص شناسه یکتا به کسب و کارهای کشور به منظور استقرار نظام جامع ثبت‌های آماری ایران برای یکپارچه سازی تمامی اطلاعات آماری مورد نیاز کشور در 12 ماده و 7 تبصره تدوین شده است .

 مدير كل دفتر برنام ريزي،‌پايش عملكرد و دبير خانه شوراي عالي آمار مركز آمار ايران در پي تصويب سومين برنامه ملي آمار گفت:‌

در پنجاه و هشتمین جلسه شورای عالی آمار، "برنامه ملی توسعه آمار کشور"  1400‏-1396"  كه پيش نويس آن به تاييد شورای هماهنگی و تلفیق برنامه ملی توسعه آمار کشور رسيده بود ،‌تصويب شد.

سعيد عباسي افزود:‌ این برنامه با عنوان "برنامه ملی توسعه آمار کشور"  1400-1396   (NSDS) با رویکرد نهادسازیِ تحول بنیادین در نظام ملی آماری ایران با اکثریت آرا به تصویب شورای عالی آمار رسید و احکام آن به دستگاههای اجرایی با امضای آقای دکتر نوبخت رییس محترم شورای عالی  ابلاغ می شود.

 عباسي ادامه داد: اختصاص شناسه ملی به مجوزها و كسب و كارهاي کشور یا به عبارتی BIN (Business Identity Number) نيز که به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد ماده 6 قانون بهبود محیط کسب و کار و قانون اصلاح مواد 1، 6 و7 قانون اجراي سياست‌هاي كلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي در جلسات متعدد و مستمر،تهیه شده بود،‌ درپنجاه و هشتمين جلسه شوراي عالي آمار  به تصويب رسيد و مقرر شد به عنوان پیشنهاد شورای عالی آمار توسط سازمان برنامه و بودجه کشور برای طرح در هیئت محترم وزیران برای معاون اول رییس جمهور ارسال شود.

 وي افزود:‌ پیش نویس تصويب نامه «اختصاص شناسه ملی به مجوزها و كسب و كارهاي کشور» با هدف ایجاد و اختصاص شناسه یکتا به کسب و کارهای کشور به منظور استقرار نظام جامع ثبت‌های آماری ایران برای یکپارچه سازی تمامی اطلاعات آماری مورد نیاز کشور  در 12 ماده و 7 تبصره تدوین شده است .

مدير كل دفتر برنامه ريزي مركز آمار ايران  گفت:‌ اصلی ترین رويكرد  "برنامه ملی توسعه آمار کشور"  1400-1396"   نهادسازیِ تحول بنیادین در نظام ملی آماری ایران است.

وي با ذكر اين نكته  كه اصلي‌ترين هدف مجموعه نظام آماري كشور در حال حاضر استقرارنظام ثبتي مبنا است، افزود:‌  پيش نياز اين هدف مهم، ايجاد بسترهاي قانوني آن است. اجزاء نظام ثبتي مبنا بر سه اصل: طراحي، استقرار و لينك سه كد PIN ، BIN  وLIN  مي باشد. در این برنامه به ارسال ریز داده های مورد نیاز و سایر همکاری­های لازم  دستگاههای اجرایی کشور  در جهت راه اندازی  و اتصال چهار ثبت آماری پايه شامل: ثبت هاي آماری جمعيت، فعاليت، كسب و كار و املاك و مستغلات مطابق با اعلام نیاز مرکز آمار ایران و نیز شناسایی نیازهای آماری کشور وتهیه "فهرست آمارهای رسمی ایران" و "آیین‌نامه کیفیت آمارهای رسمی ایران" همچنین بر ایجاد یا توسعه سامانه­های اطلاعاتی پوشش دهنده وظایف جاری و اداری با اولویت تامین ریز داده­های مورد نیاز نظام جامع ثبت های آماری ایران( ایران استارز) توسط دستگاههای اجرایی تاکید شده است.

عباسي تصريح كرد:‌ دبیرخانه شورای عالی آمار موظف است به منظور رصد و ارزیابی پیشرفت برنامه­های اجرایی برنامه  ملي آمار،‌ سامانه رصد و ارزیابی پیشرفت   اين برنامه را  راه ­اندازی نماید و گزارش شش ماهه عملکرد دستگاه­های اجرایی  و کمیته‌­های آمار بخشی را به شورای عالی آمار ارائه نماید.

 

 سومین"برنامه ملی توسعه آمار کشور"  1400-1396 با رویکرد نهادسازیِ تحول بنیادین در نظام ملی آمار ایران دارای مقدمه و 12 ماده و 5 تبصره است. در ماده 1 به منظور برداشت يكسان از واژه­ها و اصطلاحات به كار رفته در برنامه ملي توسعه آمار كشور، تعاريف و مفاهيم برخي واژه‌­هاي كليدي ارائه شده، در مواد 2 و 3 چشم انداز و ماموریت  نظام آماری اهداف و راهبردهای 14 گانه کلان نظام آماری که در جلسات 55 و 56 شورای عالی آمار به تصویب رسیده بود آورده شده است و در مواد 4 تا 10 به منظور اجرايي­شدن اين راهبردها، موضوع محور­های  اصلاح قوانین، مقررات و تشکیلات نظام آماری، تولید آمار و استقرار نظام آمارهای ثبتی مبنا، محاسبات ملی و شاخص­های کلان، فناوری اطلاعات، پژوهش و آموزش آمار، نظارت و مدیریت کیفیت آمار و ترویج و اشاعه اعتماد عمومی به آمار و گسترش ارائه آمارهای ملی و بین المللی در بند های مختلف درج شده است.

 

تصاویر
  • مدير كل دفتر برنامه ريزي مركز آمار ايران:‌ سامانه رصد و ارزيابي پيشرفت برنامه ملي آمار توسط  دبير خانه‌ شورای عالی آمار راه اندازي مي شود
طراحی سایت