02 فروردین 1398
En | 
زمان انتشار: 13 آبان 1397
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 13 آبان,1397
بازدید: 226
موازي كاري نظام آماري بايد حذف شود

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كهگيلويه و بويراحمد؛ جواد حسين‌زاده معاون اقتصادي و محاسبات ملي مركز آمار ايران در همايش  بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ريزي در اين استان گفت:بيش از ۵۰ سال از سالنامه‌ي آماري كشور مي‌گذرد و هنوز شيوه‌هاي سنتي براي آماربرداري در كشور متداول است.

جواد حسين‌زاده در اين همايش كه با حضور معاون امور عمراني استانداري، معاون امور هماهنگي اقتصادي و توسعه منابع استانداري، رئيس سازمان برنامه‌وبودجه استان و مسئولان استاني در ياسوج برگزار شد،اظهار كرد: بيش از ۵۰ سال از سالنامه‌ي آماري كشور مي‌گذرد و هنوز شيوه‌هاي سنتي براي آماربرداري در كشور متداول است.

حسين‌زاده با اشاره به‌ضرورت مدرن شدن شيوه‌هاي آماربرداري و پرهيز از موازي كاري در اين ادامه افزود: در صورت محقق شدن شيوه‌هاي مدرن سازي نظام آماري كشور به شكل ثبتي، مبناي پايگاه‌هاي اطلاعاتي دستگاه‌ها ايجاد و توليد آمار‌هاي تجمعي انجام مي‌شود.

وي به آسيب‌هاي موازي كاري در جمع‌آوري آمار اشاره كرد و گفت: با اين شيوه احتمال از دست دادن اعتماد عمومي به‌عنوان سرمايه‌ي ارزشمند اجتماعي وجود دارد.

تأمين ۵۰ درصد نياز آماري كشور در مركز آمار ايران انجام مي‌شود كه نياز آماري ۳۵ درصد استان‌ها و ۱۵ درصد شهرستان‌ها نيز از منابع آماري اين مركز تأمين مي‌شود.

آمار مربوط به حوزه‌ي تورم به‌صورت ماهانه، بيكاري هر ۱۵ روز يك‌بار و در پايان هر فصل اعلام نرخ رشد اقتصادي در دستور كار مركز آمار ايران قرار دارد.

جعفر گوهرگاني معاون امور هماهنگي اقتصادي و توسعه منابع استانداري در اين همايش نيز گفت: آمار و اطلاعات بايد نظام‌مند شود و بايد بتوانيم آمار و اطلاعات بر اساس داده‌هاي علمي و بر اساس سياست‌هاي نظام‌مند باشد.

گوهرگاني در ادامه افزود: بايد بر اساس آمار و اطلاعات در اجراي طرح به سمت‌وسوي مديريت و برنامه‌ريزي گام برداريم و با آمار و اطلاعات نظام‌مند و مديريت سايتي در راستاي توسعه در تمام زمينه‌ها اقداماتي انجام شود.

اين ضعف را بايد بپذيريم كه آمار و اطلاعاتي كه به‌صورت روزمره استفاده مي‌كنيم متأسفانه ايرادات متعددي دارد كه بايد سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي در پيشبرد توسعه استان باشد، البته اين استان نسبت به استان‌هاي ديگر اعضاي دلسوزي دارد.

حسن نوروزي رئيس سازمان برنامه‌وبودجه كهگيلويه و بويراحمد در اين همايش نيز گفت: از يافته‌هاي طرح آمايش كه به‌عنوان سرزمين بالادستي توسعه نگاه مي‌كنيم اين استان جز 14 استاني بوده كه در پايان سال 95 اين طرح به سرانجام رسيد.

نوروزي در ادامه افزود: اين در حالي است كه تا كنون طرح آمايش سرزمين در بسياري از استان‌ها تكميل‌نشده، اما اين طرح سال 95 در استان كهگيلويه و بويراحمد تكميل شد.

بر اساس يافته‌هاي طرح آمايش چند منطقه در اين استان با مطالعات پايش تعريف‌شده كه شهرستان‌هاي بويراحمد و دنا منطقه جنوب شرق استان است كه در مطالعات طرح آمايش به طرح‌هاي گردشگري، كشاورزي و صنايع تبديلي و تكميلي در اين مناطق تأكيد مي‌شود.

شهرستان‌هاي گچساران و باشت در جنوب استان ميادين نفت و گاز، صنايع و معادن و همچنين كشاورزي در دشت‌هاي وسيع اين شهرستان تأكيد مي‌شود.

كشاورزي، گردشگري و ميادين نفت و گاز در شهرستان‌هاي چهارگانه كهگيلويه، چرام، لنده و بهمئي تأكيد شده است.

در حوزه برنامه‌ريزي و مديريت استان تأكيد شده كه دستگاه‌هاي اجرايي در بحث پژوهش بايد يك درصد اعتبارات استاني را به پژوهش اختصاص دهند.

اگر سال 97 بتوانيم تبصره ماده 18 و 19 قانون بودجه را اجرا كنيم در نظام برنامه‌ريزي كارهاي ارزشمندي است كه بخشي از بودجه عمراني استان را به سمتي ببريم كه هر سرمايه‌گذاري بخواهد از سيستم بانكي تسهيلات بگيرد، تسهيلات آن با سود كم باشد تا بخش خصوصي براي سرمايه‌گذاري در استان ترغيب شود.

تهيه و تدوين سالنامه‌ي آماري، تهيه و تدوين شاخص‌ها و نماگر‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان، حساب‌هاي منطقه‌اي، سرشماري عمومي نفوس و مسكن، آمارگيري نيروي كار و آمارگيري از هزينه و درآمدهاي خانوار‌هاي شهري و روستايي ازجمله‌ي خدمات آماري سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در حوزه آمار است.

در پايان اين همايش از فعالان آماري استان تجليل شد همچنين لوح تقدير رئيس مركز آمار ايران به نوروزي رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان نيز اهدا شد.

طراحی سایت