15 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 14 آبان 1392
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 14 آبان,1392
بازدید: 2684
برگزاري کارگاه آموزشی منطقه اي " تولیدآمارهای جمعیتی ثبتی مبنا "
برگزاري کارگاه آموزشی منطقه اي " تولیدآمارهای جمعیتی ثبتی مبنا "


برگزاري کارگاه آموزشی منطقه اي " تولیدآمارهای جمعیتی ثبتی مبنا "

کارگاه آموزشي منطقه اي" تولیدآمارهای جمعیتی ثبتی مبنا" با همکاری موسسه آمار آسیا و اقیانوسیه (سیاپ) و با حضور 25 شركت كننده از کشورهای چین، تایلند، مالدیو، تیمور شرقی و جمهوری اسلامی ایران در چارچوب همكاري‌های آموزشی مركز آمار ايران با موسسات بین‌المللی آماری، از جمله موسسه آمار آسیا و اقیانوسیه(سياپ) و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد از 5 الی 9 آبانماه 1392 در پژوهشكده آمار برگزار شد .

اين دوره با پیام آقاي دكترعادل آذر، رییس مرکز آمار ایران، با حضور معاونان ومدیران مركز آمار ايران، مدرسان از سياپ، اداره آمار نروژ و مرکز آمار ایران و شركت‌كنندگان دوره در روز 5 آبانماه 1392 رسماً افتتاح شد.در پيام آقاي دكتر عادل آذر، به مناسبت افتتاحيه اين دوره آموزشي، بر اهميت جمع‌آوري داده‌هاي جمعيتي از جمله پراكندگي و توزيع جغرافيايي جمعيت، تغييرات جمعيتي از جمله تولد، مرگ و مهاجرت ، خانواده و جمعيت سالمند، براي توصيف ويژگي‌هاي جمعيتي يك كشور و نقش مهم آن ها براي دستيابي به اهداف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي تعريف شده كشور ها تاكيد شده است .

در ادامه اين پيام به اين موضوع اشاره شده است كه آمارهاي جمعيتي عموماً از طريق روش‌هاي سنتي سرشماري‌ها كه چهره به چهره است جمع آوري مي‌شود كه يك روش پيچيده آماري، طولاني و پر هزينه بوده و سرشماري‌ها نيز عموماً از هر 5 سال يا 10 سال يك بار انجام مي‌شود كه نيازهاي برنامه‌ريزان و سياستگذاران را براي دسترسي به آمارهاي روز آمد برآورده نمي‌كند لذا چنانچه اين اطلاعات همه ساله ازطريق آمار هاي ثبتي به روز شود، براي برنامه‌ريزي‌هاي دولت ها كمك موثري خواهد كرد.

آقاي دكتر عادل آذر درپيام خود،توسعه نظام آمارهاي ثبتي و استفاده از اطلاعات داده‌هاي ثبتي و اداري را از اولويت هاي مركز آمار ايران ذكر كرد . همچنين به اين نكته اشاره كرده شده است كه اين كارگاه آموزشي فرصتي براي افزايش ظرفيت مركز آمار ايران براي در پيش گرفتن يك رويكرد سيستماتيك براي استفاده از داده‌هاي آمار‌هاي ثبتي در توليد آمار هاي جمعيتي مي باشد.

رييس مركز آمار ايران همچنين در ادامه پيام خود با اشاره به راه اندازي شبكه ملي آمار با هدف سامان دهي آمار‌هاي ثبتي، ‌يكي از استراتژي هاي بلند مدت مركز آمارايران را، اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن براساس داده هاي ثبتي ذكر كرده است.

خاطر نشان مي‌شود كه کارگاه‌ مزبور در قالب برنامه‌ آموزشی منظم سالانه کمیسیون اجتماعی و اقتصادی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد(اسکاپ) و موسسه‌ آمار آسیا و اقیانوسیه (سیاپ ) براي افزايش توانمندی ملی کشور‌های در حال توسعه منطقه آسیا و اقیانوسیه در زمینه تولید آمارهای ثبتی مبنا برگزار مي‌شود و شركت‌كنندگان در زمينه‌ اصول و مبانی تولید این گونه آمارها آموزش مي‌بينند. گفتنی است علاوه بر شرکت کنندگانی از مرکز آمار ایران، نمایندگانی از سازمان ثبت احوال و دفاتر کشوری صندوق جمعیت سازمان ملل نیز در این کارگاه حضور داشتند.

در اين دوره آقايان بيدار بخت نيا ، مدرس سياپ و هارولد اوتنه، مشاور ارشد اداره آمار نروژ مباني نظري و تجربي سرشماري ثبتي را در اختيار شركت كنندگان قرار دادند.

آقاي بيدار بخت نيا، درحاشيه اختتاميه اين دوره آمورشي، با مثبت ارزيابي كردن نحوه برگزاري آن، گفت:سياپ همكاري طولاني مدتي با مركز آمار ايران دارد،‌ اما در اين دوره اين همكاري به بلوغ و تفاهم دو طرفه رسيده و با هماهنگي، امكانات و فضاي آموزشي بهتر برگزار شده است. وي در ادامه اظهار اميدواري كرد كه همكاري سياپ و مركز آمار ايران ، بيشتر از گذشته ادامه يافته و باعث تقويت بدنه كارشناسي مركز آمار ايران شود. وي همچنين افزود: در اين دوره از كشورهايي دعوت به عمل آمده است كه برنامه‌هايي براي ثبتي مبنا كردن سرشماري هاي خود درآينده، نظير جمهوري اسلامي ايران دارندكه با اسقبال خوب شركت كنندگان نيز همراه بوده است همچنين، آقايان بيدار بخت نيا و هارولد آتنه ثبتي مبنا كردن سرشماري هاي جمعيتي را كاري گسترده، طولاني مدت و فرا سازماني ذكر كردند كه بايد گام به گام و با هماهنگي سازمان هاي ديگر انجام شود .

گفتني است موسسه سیاپ، موسسه‌ آماری وابسته به اسکاپ است که دوره‌های خارج از مرکز خود را در داخل
کشورهای داوطلب که بر مبنای معیار توانمندی در اجرای برنامه های آموزشی انتخاب می شوند، برگزار می‌کند که این دوره‌ از جمله آن‌ها ست كه به دليل برگزاري مناسب دوره هاي مختلف آموزشي بين المللي توسط مركز آمار ايران طي سالهاي گذشته ، موسسه آمار آسيا و اقيانوسيه بار ديگر از اين مركز درخواست نموده است كه دوره آموزشي فوق را برگزار نمايد.

تصاویر
  • برگزاري کارگاه آموزشی منطقه اي " تولیدآمارهای جمعیتی ثبتی مبنا "
طراحی سایت