15 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 06 آبان 1392
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 06 آبان,1392
بازدید: 5408
برگزاری همایش روز آمار و برنامه ریزی در سال جهانی آمار
برگزاری همایش روز آمار و برنامه ریزی در سال جهانی آمار


برگزاری همایش روز آمار و برنامه ریزی در سال جهانی آمار

به مناسبت بزرگداشت اول آبان ماه، روز آمار و برنامه‌ريزي، همايش بزرگداشت روز آمارو برنامه‌ريزي در سال جهاني آمار، روز سي ام مهر ماه در تالار غدير وزارت كشور برگزار شد. اين همايش با حضور و سخنرانی آقاي دكتر نوبخت، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور، آقاي دكتر عادل آذر، رييس مركز آمار ايران، معاونان و كاركنان اين مركز ، آقاي دكتر جلالي رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، آقاي دكتر سيف، رييس کل بانك مركزي و آقای دكتر ناظمي اردكاني، رييس سازمان ثبت احوال كشور و همچنين جمعي از اساتيد و دست اندركاران نظام آماري كشور برگزار گرديد. در این همایش همچنین از نمونه های نظام آماری کشور تقدیر به عمل آمد که در انتهای گزارش اسامی آن ها ذکر شده است. رو نمايي از سامانه يكپارچه جمع‌آوري الكترونيكي داده‌ها ( سيجاد) از دیگر بخش‌های این همایش بود.

حذف كاغذ از طرح‌هاي آمارگيري و سرشماري ها

آقاي دكتر عادل آذر، درابتداي سخنان خود ،مروري بر فعاليت‌هاي مركز آمار ايران كرد. وي با استناد به ماده 54 قانون بر نامه پنجم توسعه، اين مركز را مرجع رسمي تهيه و انتشار آمارهاي رسمي كشور ذكر كرد و در ادامه با بيان رويكرد جديد اين مركز مبني بر حذف كاغذ از تمامي مراحل طرح‌هاي آمارگيري در آينده نزديك،‌ گردآوري، تدوين و پردازش داده‌ها براساس فناوري اطلاعات(IT) را شعار اين مركز در سال 91 ذكر نمود. رييس مركز آمار ايران همچنين به اجراي سرشماري كشاورزي در سال 93 و استفاده از تبلت به جاي فرم‌هاي كاغذي در آن اشاره كرد كه اجراي آزمايشی آن نيز از 27 مهر ماه الي 29 آبان ماه سال جاري اجرا مي‌گردد. وي افزود: با روند استفاده كنوني از تبلت در طرح‌هاي مركز، پيش بيني مي شود كه سرشماري نفوس و مسكن در سال 95 نيز با تبلت انجام شود.

آقاي دكتر آذر در ادامه سخنان خود بر نهادينه كردن آمار هاي ثبتي در كشور به جاي انجام عمليات ميداني براي تهيه چارچوب طرح‌هاي آماري تاكيد نمود و خاطر نشان كرد: با توجه وقت گير بودن پركردن فرم هاي سرشماري در عمليات ميداني، تكميل بخش‌هايي از پرسشنامه با آمارهاي ثبتي، مي‌تواند در كاهش زمان و افزايش سرعت عمليات ميداني موثر باشد.

ايشان همچنين تهيه بانك اطلاعات جمعيتي متصل به مكان با هدف شكل گيري نظام ملي آمار را از رويكردهاي ديگر مركز آمار ايران ذكر نمود و خاطر نشان کرد که تهيه شناسنامه براي فعاليت‌هاي كسب و كار از طريق طرح شناسه يكتا در دستور كار مركز آمار ايران قرار گرفته و در استان قم نيز اجرا شده است اما اجراي آن در کل كشور حمايت همه مسئولان كشوري را مي طلبد.

رييس مركز آمار ايران در بخش ديگري از سخنان خود، با ذکر اين نكته كه ارائه آماردقيق وبا سرعت بالا به كاربران از اهداف مهم اين مركز است، به كاهش زمان اعلام نرخ تورم از 7 روز به 2 روز، طی سال آینده اشاره کرد.

آقاي دكتر عادل آذر، در ادامه سخنان خود، به فعالیت هاي زير به عنوان برخي از مهم‌ترين فعاليتهايي كه در دستور كار مركز آمار ایران قرار گرفته است اشاره كرد: تهيه استانداردها، تعاريف و مفاهيم آماري، استاندارد سازي نماگرها، تغيير سال پايه( CPI) از سال 83 به 90 ، تدوين نقشه و اتصال اطلاعات فرد به مكان، تهيه حسابهاي ملي سالانه، تهيه حساب‌هاي منطقه‌اي به قيمت جاري، تهيه حساب‌هاي جاري، تهيه حساب‌هاي فصلي تا پايان سال 92 و تهيه جدول داده – ستانده كه اثرات و پيامدهاي فعاليت‌هاي انجام شده در كشور چون پرداخت يارانه ها را در كشور نشان مي‌دهد. ايشان همچنين به راه اندازي شبكه ملي آمار با هدف دسترسي بهتر جامعه به آمار و اطلاعات با حفظ امنيت كامل داده‌ها اشاره نمود و افزود: درطول حدود 45 سال از زمان تاسيس مركز آمار ايران تا به حال يك مورد شكايت مبني بر افشاي اطلاعات شخصي افراد ثبت نشده است.

وی در ادامه سخنان خود، پژوهشكده آمار را قطب تحقيقاتي اين مركز بيان كرد و ظرفيت‌سازي آمار هاي رسمی در قالب دوره‌هاي آموزشي و ارائه مشاوره براي دستگاه‌هاي اجرايي كشور در زمينه آمار هاي رسمي را ازجمله فعاليت‌هاي اين نهاد ذكر نمود. ايشان همچنين به امضاي 10 تفاهم نامه همكاري با دستگاههاي اجرايي از جمله وزارت آموزش و پرورش،مركز پژوهش‌هاي مجلس، وزارت ورزش و جوانان، سازمان نهضت سواد آموزي و ... در راستاي همكاري با دستگاه‌هاي اجرايي اشاره نمود و افزود: مرکز آمار ایران با توجه به دارا بودن ظرفيت هاي علمي و آموزشي بنا به تشخيص نماينده سازمان اسكاپ در ایران، دوره‌هاي آمورشي متعددی را براي كشور‌هاي منطقه اسكاپ در راستاي همكاري‌هاي بين المللي برگزار کرده است.

تهيه برنامه ملي آمار، تهيه سيستم بودجه ريزي بر مبناي عملكرد، تهيه برنامه استراتژيك مركز آمار ايران، ايجاد دفتري براي پايش عملكرد فعالیت‌هاي مركز و هماهنگي با دبير خانه شوراي عالي آمار وهمچنين تشكيل کارگروه‌هاي تخصصي از ديگر فعاليت‌هاي ذكر شده توسط آقاي دكترعادل آذر بود كه بنا به گفته ايشان با هدف ارتقاي سطح فعاليت هاي مركز آمار ايران در اين مركز صورت گرفته است.

رييس مركز آمار ايران در انتها با اشاره به ماده 68 قانون برنامه پنجم، اين مركز را مسئول محاسبه شاخص‌هاي مورد نياز دستگاه‌ها وجمع آوري داده‌هاي آن‌ها ذكر نمود ودر ادامه با برشمردن چالش‌هاي نظام آماري كشور، يكي از تنگناهاي نظام آماري را كمبود بودجه ذكر نمود.

آمار پيش نياز توسعه

آقاي دكتر نوبخت،‌ معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور، ‌در سخنراني خود در همايش روز آمار، به نقش مهم آمار و اطلاعات در توسعه پرداخت. دكتر نوبخت، توسعه را واژه اي ذكر نمود كه از حدود 60 سال پيش و پس از پايان جنگ جهاني دوم وارد ادبيات كشورها شده است و با رشد اقتصادي تفاوت دارد. چرا كه علي رغم رشد اقتصادي كه در بسياري از كشورها به ويژه كشور‌هاي تازه استقلال يافته پس از جنگ دوم رخ داد، توسعه اي كه به معني باز توزيع عادلانه است،‌ در اين كشورها مشاهده نشد كه اين امر دولت ها را بر آن داشت تا براي توسعه فراگير از بخش خصوصي و مردم استفاده كنند. وي در ادامه اين سخنراني، به ديدگاه نظريه پردازان جديد در حوزه توسعه با عنوان انسان، محور توسعه اشاره كرد كه بر اين اساس، تنوع و آزادي انتخاب از ملاك هاي مهم توسعه به شمار مي‌رود. ايشان در ادامه با ذكر اين نكته كه اكنون در جهان همه به دنبال اين نوع توسعه هستند،‌توسعه را بدون برنامه و برنامه را بدون آمار غير ممكن خواند.

‌معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور، با اشاره به تصريح قانوني توسعه در اسناد بالادستي كشور همچون اصل 110 قانون اساسي و سند چشم انداز 1404، بر تفاوت مباني نظري توسعه در ايران و غرب اشاره نمود كه بر اساس اين تفاوت نيز، مقام معظم رهبري واژه پيشرفت را جايگزين توسعه كرده‌اند كه شاخص‌هاي آن نيز با شاخص‌هاي توسعه غربي متفاوت است. آقاي دكترنوبخت در ادامه سخنان خود گفت: ‌با رويكرد انسان محور به توسعه، بعد فرهنگي توسعه اهميت خاصي می‌یابد چرا كه حتي بر اساس تعريف امام(ره)، توسعه بايد دين محور و انسان محور باشد و افزود:‌اين توسعه بايد بر پايه آمارهاي صحيح و دقيق باشد.

معاون رييس جمهور همچنين در بخش ديگري از سخنان خودبا بيان اين نكته كه توليد آمار توسط دستگاه‌هاي مختلف بدون ايراد است، متولي و مسئول جمع‌آوري، استانداردسازي و انتشار اين آمارها را بر اساس قانون، مركز آمار ايران ذكر كرد. آقاي دكتر نوبخت همچنين در ادامه سخنان خود، بر انتشار سريع و ارزان آمار‌هاي تهيه شده و در دسترس بودن آن‌ها براي استفاده محققان و برنامه‌ريزان كشور تاكيد نمود. ايشان همچنين در پايان سخنان خود، وجود آمارهاي صحيح، دقيق و با كفايت را لازمه برنامه‌ريزي، آرامش و ثبات جامعه بيان كرد و بر لزوم پيش ‌بيني اعتبارات لازم براي داشتن يك نظام آماري مطلوب تاكيد نمود.

ضرورت جلوگيري از فشار نهادهاي غير تخصصي بر مركز آمار ايران

آقاي دكتر جلالي، رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، ديگر سخنران اين همايش، بر ضرورت جلوگيري از فشار نهادها، افراد و سازمان‌هاي غير تخصصي بر نهاد‌هاي تخصصي چون مركز آمار ايران تاكيد نمود. وي با اشاره به خدمات شاياني كه مركز آمار ايران در طول نيم قرن از زمان تاسيس آن، در كشور انجام داده است، اصلاح نظام آماري، شفافيت در ارائه آمارهاي ارائه شده، انتشار مستندات و مباني تهيه آمار‌ها و پاسخگو بودن نسبت به صحت آمارها را از مواردي ذكر نمود كه دست اندكاران نظام آماري بايد به آن توجه نمايند. وي در ادامه پيشنهاد دادكه تقويم كاري در زمينه اجراي طرح‌هاي آماري توسط مركز آمار ايران منتشر شود و طرح‌هاي جديدي با توجه به نيازها و تعاريف ملي توسط اين مركز اجرا گردد. همچنين كاهش زمان فاصله انتشار جدول داده – ستانده ، تغيير سال پايه درمحاسبه نرخ تورم و شاخص قيمت و يكسان سازي متدولوژي تعيين نرخ تورم توسط مركز آمار ايران و بانك مركزي از ديگر پيشنهادات آقاي دكتر جلالي بود.

تقويت فرهنگ آماري از استراتژي‌هاي ضروري كشور

دكتر ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در سخنراني خود در همایش بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی، توسعه سواد آماری، توجه به تقویت فرهنگ آماری، بالابردن سطح کیفیت و رعایت استانداردها و توجه بیشتر به ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و توسعه آمارهای ثبتی را جزء استراتژی‌های آماری ضروري کشور ذكر كرد. وی افزود: تحقق‌ این مهم، استراتژی تعامل بیشتر مراکز تولید آمارها را می‌طلبد. لذا توصیه من به شورای عالی آمار به‌عنوان مرجع اصلی تصمیم‌گیری در این زمینه، این است که از همه ظرفیت‌های آماری کشور استفاده بهینه نموده و با تقویت یک نظام آماری غیرمتمرکز و اثربخش به تخصصی کردن بخش‌های مختلف تولید آمار کمک نماید تا سیاستگذاران و برنامه‌ریزان بتوانند در محیطی شفاف در انجام وظایف خویش موفق‌تر عمل نموده و اعتماد عمومی که بزرگترین سرمایه حاکمیت است را بیش از پیش گسترش دهند. رییس کل بانک مرکزی با اشاره به ‌الزامات آمارهاي رسمي‌ در فرآيند تهيه آمارهاي رسمي خاطرنشان کرد:لازمه ارائه آمارهای دقیق و با کیفیت و همچنین میزان اثربخشی این آمارها در رفع نیازهای بخش‌های مختلف، ارتباط موثر بين توليدکنندگان آمار، خانوارها، بنگاه‌هاي اقتصادي و دولت است. رییس شورای پول و اعتبار با تاکید بر تقویت سواد آماری تصریح نمود: داده ها تنها شامل اعداد نيستند، بلکه حامل اطلاعاتي در مورد يک سيستم مشخص می باشند و جریان تبدیل داده به اطلاعات ،این نقش مهم را ایفا می‌کند. لذا لازم است اطلاعات در سيستم مربوطه با مفاهیم اختصاصی تفسير شوند .‌ آمارشناس ها از توانايي‌هاي رياضي، علم آمار و مهارت هاي روابط عمومي و برقراري ارتباط براي حل بسياري از مشکلات و مسايل موجود جامعه استفاده مي کنند.آنها در تعيين روش‌هاي نمونه‌گيري و جمع آوري داده‌ها، نظارت بر اجراي بررسی آماری، پردازش داده‌ها و اظهار نظر در مورد نتايج نقش اصلي را ايفا مي‌کنند.
آقاي دكتر سیف در خصوص بسترسازي، ايجاد و تقويت آمارهاي ثبتي خاطرنشان کرد:يکي از اهداف نظام آماري کشور، گسترش آمارهاي ثبتي و ايجاد يک نظام مشخص براي آن بوده است. اميدواريم مراکز تولید آمارهای رسمی در این جهت بيش از پيش کوشا بوده و بتوانند بستر لازم را در جهت استفاده آحاد مختلف را از مزایای آمارهاي ثبتي مهيا کنند.


پنجره جمعيتي فرصتي براي استفاده از ظرفيت هاي جمعيتي كشور

دكتر ناظمي اردكاني رييس سازمان ثبت احوال كشور که با محور آمارهاي جمعيتي درهمايش روز آمار و برنامه‌ريزي به سخنراني می پرداخت، پنجره جمعيتي راكه كشور در حال حاضر با آن مواجه است، فرصتي براي استفاده از ظرفيت‌هاي جمعيتي در كشورذكر كرد. وي همچنين بر ارتقاي وضعيت توسعه انساني جمهوي اسلامي ايران از سطح متوسط به سطح بالا در سال 2010 اشاره نمود. رييس سازمان ثيت احوال كشور همچنين در رابطه با تهيه نقشه‌هاي فوت در كشور گفت: با تهیه اين نقشه علل فوت در نقاط مختلف كشور تعيين شده و منجر به ريشه كني بسياري از بيماري‌هاي منجر به مرگ مي‌شود. وي افزود:‌ در سال‌هاي اخير، همكاري‌هايي بين سازمان ثبت احوال كشور، مركز آمار ايران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با هدف بررسي و تعيين علل مرگ و مير وپياده سازي استانداردهاي بين المللي در اين زمينه براي بررسي بيماريهاي منجر به فوت صورت گرفته است.

آمار: گذشته، حال و آینده

آخرين سخنران اين همايش، آقاي دكتر پزشك، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران بود، كه با موضوع آمار: گذشته ، حال و آينده به سخنراني پرداخت. وي با مروي بر تاريخچه آمار، روند تاريخي سوالات آماري را مورد بررسي قرار داد. بر اساس اين سخنراني، تاریخچه آمار به عنوان یک رویکرد شناخته شده برای حل مسائل به سال 1900 باز می‌گردد. تا قبل از آن زمان، سوالات مورد علاقه درمجموعه داده‌های عظیم سوالاتی ساده اما بسیار مهم بودند. سوالاتی که اغلب از 4 عمل اصلی بدست می آمدند. از جمله اين سوالات اين بود كه درصد متولدین زن بیشتر است یا مرد؟ اما قرن 20 میلادی، دوره آمار با مقیاس کوچک است. در همین دوران، یک گروه از آماردانان نابغه مثل فیشر، نیمن، هتلینگ و ... تئوری جدیدی را به نام ایده بسندگی ارائه کردند. به کمک این تئوری آماردانان قادر هستند تمام اطلاعات مورد نیاز از یک نمونه را به صورت یک آماره در مقیاس کوچک ارائه کنند و همچنين به کمک این تئوری نیازی به ارائه تمام نمونه برای گزارش نیست. در ادامه اين سخنراني بر اين نكته اشاره مي‌شودكه قرن 21 دوره سومی در علم آمار محسوب می شود و انسان به کمک تکنولوژی‌های جدید، موفق به تهیه و ذخیره اطلاعات در ابعاد عظیم گردیده است.آقاي دكتر پزشك در ادامه، آينده آمار را اين گونه پبش بيني مي‌كند: آینده آمار و حداقل میزان قابل توجهی از آینده آن، درگیر پاسخ‌گویی به سوالات تحلیلي در داده‌هایي با مقیاس بزرگ است که در شاخه‌های مختلف علوم نمایان خواهند شد. وي همچنين در رابطه با آينده آمار پيش‌بيني مي‌كند که تئوری و نگاه آمار و احتمال، نقش گسترده خودش را در علوم و مهندسی باز خواهد کرد وآمار علمی دو سطحی است که در کنار دیگر علوم (فیزیک، زیست شناسی، نجوم، اقتصاد و ...) نقشی گسترده در گسترش مرز علم ایفا خواهد کرد. بنابراین در آینده، افراد بیشتری به سوالات آماری علاقه مند خواهند شد و برای پاسخ سوالات خود به آماردانان مراجعه خواهند کرد.

در حاشيه روز آمار و برنامه‌ريزي:

رو نمايي از سامانه يكپارچه جمع آوري الكترونيكي داده‌ها ( سيجاد)

در اين همايش از سامانه يكپارچه جمع‌آوري الكترونيكي داده‌ها (سيجاد) با حضور آقاي دكتر نوبخت، معاون برنامه‌ريزي ونظارت راهبردي رييس جمهور و آقاي دكتر عادل آذر، رييس مركز آمارايران، رونمايي شد. اين سامانه، امكان طراحي فرم هاي الكترونيكي، ثبت اطلاعات و ايجاد كنترل هاي خود كار به صورت كاملاً ويژوال و بدون نياز به برنامه نويسي ايجاد مي‌كند. با توجه به امكان مذكور، نرم افزار هر طرح آمارگيري و يا سرشماري بدون نياز به برنامه نويسي و با رويكردي جامع و يكپارچه توليد خواهد شد. مديريت فرايند به طور يكپارچه تعريف شده و مسير حركت داده ها و نحوه كنترل و بازنگري آن‌ها نيز با توجه به پويا بودن سيستم قابل تعريف مي‌باشد.

تقدير از نمونه‌هاي نظام آماري كشور

در ادامه همايش روز آمار و برنامه‌ريزي از افراد نمونه نظام آماري كشور تقدير شد. اسامي اين افراد به شرح زيرمي‌باشد:

استاد و پيشكسوت

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

1

آقاي دكتر حبيب اله زنجاني

استاد پيشكسوت

2

آقاي دكتر محسن محمدزاده

استاد

3

آقاي غلامرضا هوشمند فيني

پيشكسوت

نمونه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

نمونه

1

آقاي مهندس يوسف نوري

رئيس مركز آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش

رئيس نمونه كميته آمار بخشي آموزش و پرورش

2

آقاي دكتر مسعود هاديان دهكردي

رئيس موسسه پژوهش و برنامه‌ريزي آموزش عالي

وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

رئيس نمونه كميته آمار بخشي علوم، تحقيقات و فناوري

3

آقاي مهندس امير شجاعان

رئيس مركز توسعه دولت الكترونيك، فناوري اطلاعات و آمار وزارت كشور

دبير نمونه كميته آمار بخشي عمران شهري و روستايي و انتظامي

4

خانم يكتا اشرفي

مديركل دفتر مدلسازي و مديريت اطلاعات اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي

دبير نمونه كميته آمار بخشي مالي

5

آقاي مهندس عليرضا حسين‌آبادي

معاون مديركل دفتر فناوري و اطلاعات وزارت نيرو

معاون مديركل نمونه دفتر فناوري و اطلاعات وزارت نيرو

نمونه‌هاي استاني

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

استان

1

آقاي اسماعيل عامري گلستان

معاون برنامه‌ريزي

استا خوزستان

2

آقاي عليرضا همدانيان

معاون برنامه‌ريزي

استان اصفهان

3

آقاي مجيد نادري

معاون برنامه‌ريزي

استان قزوين

4

آقاي جواد شاكر آراني

مديركل آمار و اطلاعات

استان قم

5

خانم مژده رضايي برون

مديركل آمار و اطلاعات

استان خراسان شمالي

6

آقاي يحيي رمضاني

مديركل آمار و اطلاعات

استان البرز

7

آقاي وحيد طيفوري

معاون مديركل

استان گيلان

8

آقاي محمدمهدي خيرانديش

معاون مديركل

استان كرمان

9

آقاي رضا عبداله زاده

كارشناس مسئول

استان سمنان

10

آقاي علي رضا مرادي

كارشناس مسئول

استان مركزي

11

خانم فاطمه بخشي

كارشناس مسئول

استان مازندران

12

آقاي حميد آرزومند

كارشناس مسئول

استان آذربايجان غربي

13

آقاي سعيد غلام قاسمي

كارشناس مسئول

استان خوزستان

14

آقاي ناصر افسري

كارشناس مسئول

استان زنجان

15

آقاي روئين راستكار

كارشناس مسئول نقشه

استان خراسان جنوبي

16

خانم معصومه زارع

بازبين

استان يزد

17

آقاي سعيد معيني رودباري

آمارگير

استان فارس

18

آقاي پيمان حبيبي

آمارگير

استان كرمانشاه

نمونه‌هاي مركز آمار ايران و پژوهشكده

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

دفتر

1

آقاي دكتر محمدصادق عليپور

معاون

اقتصادي و محاسبات ملي

2

آقاي عليرضا رضايي

مديركل

دفتر صنعت، معدن و زيربنايي

3

آقاي مهرداد تقي‌زاده

مدير مالي

پژوهشكده آمار

4

آقاي حميدرضا آخوندي

معاون مديركل

حراست

5

آقاي سيدعلي ميرابراهيمي پازيكوئي

رئيس گروه

دفتر كشاورزي

6

خانم مهتاب ايرانفر

رئيس گروه

دفتر روش‌شناسي آماري و طرح‌هاي نمونه‌گيري

7

خانم منصوره يزدان‌خواه

رئيس گروه

دفتر شاخص قيمت‌ها

8

آقاي حميدرضا رادپي

رئيس گروه

دفتر نقشه و اطلاعات مكاني

9

خانم الناز ساساني‌نژاد

رئيس گروه

امور مالي و ذيحسابي

10

خانم زهرا انصاري

كارشناس

دفتر استانداردها و نظارت بر طرح‌هاي آماري

11

خانم پريسا بخشي

كارشناس

دفتر محاسبه شاخص برنامه‌ها و سياست‌هاي كلان

12

خانم نرگس خاتون بيات

كارشناس

معاونت طرح‌هاي آماري و آمارهاي ثبتي

13

خانم راضيه فرمهيني فراهاني

كارشناس

دفتر حساب‌هاي اقتصادي

14

آقاي ابوالمحسن والي‌زاده

كارشناس

دفتر حساب‌هاي اقتصادي

15

خانم عذرا رنجبر

كارشناس

پايگاه‌هاي اطلاعاتي

16

خانم مژده ركابساز

كارشناس

دفتر برنامه‌ريزي،پايش عملكرد ودبيرخانه شوراي‌عالي آمار

17

خانم شيما حسيني

كارشناس

دفتر فرهنگي، بازرگاني و خدمات

18

خانم آسيه عباسي

كارشناس

دفتر جمعيت، نيروي كار و سرشماري

19

خانم فريبا زراعتي

كارشناس

دفتر توسعه منابع انساني و پشتيباني

20

خانم فرزانه صادقي

كارشناس

دفتر توسعه منابع انساني و پشتيباني

21

آقاي فرزاد غضنفري

كارشناس

شبكه و خدمات رايانه اي

22

خانم الهام يغمايي

كارشناس

سيستم و خدمات نرم‌افزاري

23

آقاي فرهاد خادملو

كارمند

دفتر توسعه منابع انساني و پشتيباني

24

آقاي آرش پاكزاد

كارمند

پژوهشكده آمار

25

آقاي احمد غلامي

كارمند

معاونت فناوري اطلاعات و ارتباطات

26

آقاي حميد يعقوبيان

كارمند

دفتر رياست، روابط عمومي و همكاري‌هاي بين‌الملل

27

آقاي سيد رحيم قاسمي بوكاني

كارمند

دفتر رياست، روابط عمومي و همكاري‌هاي بين‌الملل

28

آقاي علي يوسفي

كارمند

دفتر جمعيت، نيروي كار و سرشماري

29

آقاي حسينعلي پرحكم كلاچاي

كارمند

پژوهشكده آمار

تصاویر
  • برگزاری همایش روز آمار و برنامه ریزی در سال جهانی آمار
طراحی سایت