30 دی 1400
En | 
زمان انتشار: 07 آبان 1396
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 01 خرداد,1400
بازدید: 2201
تورم نهاده های موثر در ساختمان
تورم نهاده های موثر در ساختمان

 بی تردید اتخاذ سیاست‌های کار آمد نیازمند اطلاعات و آمارهای صحیح در خصوص عوامل تاثیرگذار بر بخش مسکن در جامعه می­باشد. از جمله عوامل موثر در این بخش علاوه  بر قیمت زمین، قیمت مصالح و دستمزد نیروی انسانی می­باشد...

جواد حسین زاده، معاون اقتصادي و محاسبات ملي  مرکزآمار ايران

 بی تردید اتخاذ سیاست های کار آمد نیازمند اطلاعات و آمارهای صحیح در خصوص عوامل تاثیرگذار بر بخش مسکن در جامعه می­باشد. از جمله عوامل موثر در این بخش علاوه  بر قیمت زمین، قیمت مصالح و دستمزد نیروی انسانی می­باشد. شاخص قیمت نهاده­های ساختمانی، تغییرات قیمت نهاده­هایی را که در ساخت ساختمان نقش دارد منعکس می­کند. با توجه به سهم عمده مصالح در تکمیل و احداث یک بنای مسکونی، بررسي روند اين تغييرات مي­تواند نقش مهمي در يافتن رابطه تعادلي بین عوامل اساسي تشكيل دهنده اين بخش داشته باشد. تجزیه و تحلیل شاخص­هاي محاسبه شده در اين بخش و تدوین راهکارها و سیاست­گذاری­های مناسب، با توجه به سهم بالاي هزينه مسكن و اجاره­بها از كل هزينه­هاي غیرخوراكي خانوارها، سهم بالای بخش ساختمان در تولید ناخالص داخلی در مقایسه با سایر کشورهای جهان، سهم بالای بخش ساختمان از كل تشكيل سرمايه ثابت كشور، سهم رو به رشد و بالای سرمايه‌گذاري در بخش مسكن توسط بخش خصوصي و  ماهيت اقتصادي بخش مسكن یک ضرورت محسوب می­گردد.

هدف از تولید شاخص:

محاسبه شاخص قيمت نهاده­های ساختمان­هاي مسكوني و درصد تغييرات فصلی و سالانه مربوط به آن جهت تجزیه و تحلیل و بررسی چگونگی نوسانات قیمت در صنعت ساختمان، تهيه آمارهاي لازم براي تعديل حساب‌هاي ملي به قيمت ثابت، تعديل قراردادهاي فروش ساختمان­ها، اهداف بيمه‌اي، تشكيل سرمايه ثابت، ارزيابي برنامه هاي توسعه اقتصادي و ... از اهداف اجرای طرح در این بخش می­باشد.

 همچنین با توجه به رسالت مرکز آمار ایران در پوشش كامل شاخص هاي قيمت و محاسبه PPI (‌شاخص قيمت توليدكننده)‌ ، تهيه و انتشار ‌شاخص قيمت ساختمان ضرورت تام محسوب می­گردد.

 

روش تهیه و محاسبه شاخص:

روش­هاي مختلفي، توسط كشورهاي جهان، براي تهيه شاخص­هاي قيمت ساختمان بكار گرفته می­شود. به طور مشترك، در تمام اين روش­ها، ابتدا يك يا چند نوع ساختمان استاندارد (تیپ غالب) را كه فرض مي‌شود معرف تمام پروژه‌هاي ساختماني براي فعاليت‌هاي ساختمان است انتخاب مي‌شود. اين ساختمان استاندارد را مي‌توان يك خانه، آپارتمان، ساختمان اداري و ... در نظر گرفت. ممكن است اين ساختمان­هاي استاندارد واقعاً وجود داشته باشند يا اينكه ساختگي (مجازي) باشند. مشخصات هر يك از ساختمان­هاي استاندارد (چه واقعي و چه مجازي) بايد بطور كامل و دقيق تعريف شوند. این روش که به روش «عوامل استاندارد» شهرت دارد ابتدا يك ساختمان استاندارد (مانند يك نوع خاص از خانه‌هاي مسكوني) را در نظر گرفته و مقدار مواد اوليه مورد نياز و تعداد ساعات نيروي­كار براي آن ساختمان محاسبه مي‌شود و اين مقادير به عنوان ضرايب اهميت شاخص در سال پايه در نظر گرفته شده و در هر دوره با جمع‌آوري قيمت مواد اوليه و اجرت نيروي كار و با استفاده از فرمول شاخص لاسپيرز شاخص قيمت محاسبه مي‌شود.

 در این طرح ساختمان استاندارد یا تیپ غالب ساختمان­های مسکونی چهار طبقه روی پیلوت، جمعا پنج طبقه می­باشد.

پوشش جغرافیایی و اقلام:

در این طرح با مراجعه به حدود 870 واحد تولید و فروش مصالح ساختمانی، 150 نهاده ساختمانی (شامل مصالح و دستمزد نیروی انسانی) بکار رفته در فعالیت­های ساختمانی تیپ غالب ساختمان­های مسکونی شهر تهران (ساختمان­های مسکونی چهار طبقه روی پیلوت) مورد قیمت­گیری قرار می­گیرند.

شاخص قیمت نهاده­های ساختمان­های مسکونی شهر تهران نهاده­های مورد استفاده در تمام مراحل مختلف ساخت شامل عمليات اجرايي تا پايان مرحله فنداسيون، عمليات اجرايي از پايان مرحله فنداسيون تا پايان مرحله اسكلت، عمليات اجرايي از پايان مرحله اسكلت تا پايان مرحله سفت­كاري، عمليات اجرايي از پايان مرحله سفت­كاري تا پايان مرحله نازك‌كاری، عمليات اجرايي از پايان مرحله سفت‌كاري تا پايان مرحله تأسيسات مكانيكي و عمليات اجرايي از پايان مرحله نازك‌كاري تا پايان كار را در بر می­گیرد.

منظور از قیمت در این طرح، قیمت به تعادل رسيده فروش می­باشد و منظور از قیمت به تعادل رسيده فروش، مبلغی است که کارگاه یا تولیدکننده مصالح ساختمانی در آخرین معامله انجام شده در طول زمان آماری در مقابل فروش واحد معینی از اقلام دریافت کرده است. شايان ذکراست که در اين طرح قيمت عملي فروش مدنظر بوده نه مظنه قيمت يا قيمتي که از سوي سازمان­هاي دولتي، اتحاديه­ها و ساير نهاد­های ذیربط تعيين شده است.

 

 

 

سطح انتشار و آخرین نتایج شاخص:

نتایج حاصل از اجرای این طرح به تفکیک اعداد شاخص، درصد تغییرات فصلی، سالانه و نقطه به نقطه به صورت فصلی تولید و انتشار می­یابد. شاخص قیمت نهاده­های ساختمانی در سطح کل بخش ساختمان و 15 گروه اصلی از اقلام مورد استفاده در ساخت ساختمان مسکونی به شرح "گروه سیمان، بتن، شن و ماسه"، "گروه گچ و گچ­کاری"، "گروه انواع بلوک، سفال و آجر، گروه موزائیک"، "گروه کاشی و سرامیک"، "گروه سنگ"، "گروه آهن­­آلات، میلگرد و پروفیل درب، پنجره و نرده"، "گروه چوب"، "گروه ایزوگام، قیرگونی و آسفالت"، "گروه شیرآلات بهداشتی"، "گروه تاسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی"، "گروه یراق­آلات درب و پنجره"، "گروه نقاشی ساختمان"، "گروه تاسیسات برقی"، "گروه شیشه" و "گروه خدمات مرتیط با ساختمان­سازی" ارائه می­شود.

شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران، بر مبنای سال پایه 1390، در فصل بهار 1396 برابر با 197.1 بوده و با افزایش 7.3 درصدی در فصل تابستان سال مورد بررسی به عدد 211.6 رسید. متوسط شاخص قیمت نهاده­های ساختمان­های مسکونی شهر تهران در نیمه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل رشد 10.3 درصدی را نشان می­دهد. درصد تغییرات این شاخص در فصل تابستان 1396 نسبت به فصل تابستان 1395، تورم نقطه به نقطه، 13.4 درصد می­باشد که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه در فصل­ بهار  سال جاری (7.2) افزایش چشمگیری داشته است. با بررسی و تحلیل روند تورمی شاخص این بخش پیش­بینی می­شود در صورتیکه تورم فصل پاییز 1396 کمتر از 3.7 درصد باشد روند افزایشی تورم نقطه به نقطه در فصل پاییز متوقف شده و با ثبات یا کاهش همراه خواهد شد.

درصد تغییرات متوسط شاخص در چهار فصل منتهی به فصل تابستان 1396 نسبت به متوسط شاخص در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال قبل 9.9 درصد می­باشد. که نسبت به همین اطلاع در  فصل بهار  سال مورد بررسی (7.3 درصد) افزایش نشان می­دهد. با مقایسه و تحلیل روند این نوع از درصد تغییر یا تورم با تورم فصلی، درصورتیکه شاخص قیمت نهاده های ساختمانی (مسکونی) در شهر تهران در فصل پاییز سال جاری نسبت به فصل تابستان 1396 به طور تقریبی بیش از 0.5 درصد افزایش داشته باشد، روند افزایشی تورم متوسط شاخص در چهار فصل منتهی به فصل پاییز نسبت به متوسط شاخص در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال جاری حفظ خواهد شد.

بررسی درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت گروه­های اصلی در فصل بهار و تابستان سال جاری نشان از این دارد که در فصل بهار گروه " خدمات و دستمزد نیروی انسانی در بخش ساختمان"، با افزایش 5.0 درصدی نسبت به فصل قبل و در فصل تابستان گروه " آهن­­آلات، میلگرد و پروفیل درب، پنجره و نرده" با افزایش 27.8 درصدی نسبت به فصل قبل به ترتیب بیشترین سهم را در افزایش شاخص قیمت در فصل­های مذکور داشته­اند.

 

 

 

 

 

تصاویر
  • تورم نهاده های موثر در ساختمان
طراحی سایت