27 مهر 1398
En | 
زمان انتشار: 18 مرداد 1396
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 18 مرداد,1396
بازدید: 943
نخستين گام فرهنگ سازي آماري در سومين برنامه ملي آمار كشور برداشته شد
نخستين گام فرهنگ سازي آماري در سومين برنامه ملي آمار كشور برداشته شد

در راستاي تحقق اهداف نظام جامع آماري كشور و به منظور همكاري‌هاي مشترك در فعاليت‌ها و طرح‌هاي آماري و همچنين تبادل اطلاعات، تفاهم نامه دوجانبه‌اي بين مركز آمار ايران و معاونت سیمای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منعقد  گرديد.

با توجه به اين كه مركز آمار ايران به‌عنوان مرجع رسمي توليد و انتشار آمار رسمي و استقرار نظام آمارهاي ثبتي مبنا، با رعايت اصول بنيادين آمارهاي رسمي است، لذا هدف از  انعقاد اين تفاهم‌نامه ، ايجاد همكاري في‌مابين معاونت و مركز در زمينه‌ فعاليت‌هاي مرتبط با طرح‌هاي آماري، ارتقای سواد و فرهنگ آماری، استانداردسازي و تبادل اطلاعات در چارچوب قوانين و مقررات و در راستاي سياست‌ها و برنامه‌هاي معاونت و مركز خواهد بود. به همين منظور انعقاد اين تفاهم‌نامه در راستاي استقرار و دستيابي به اهداف نظام آماري و برنامه ملي آمار کشور است تا زمينه مناسبي براي توليد آمارها و دست‌يابي به شاخص‌هاي مورد نياز و پوشش و گستره کامل‌تر آمار رسمی كشور را فراهم نماید.

رئيس مركز آمار ايران در  جلسه انعقاد اين   تفاهم نامه ، با اشاره به  نقش مهم  فرهنگ سازي سازمان صدا و سيما  گفت: يكي از برنامه هاي مهم مركز آمار ايران ، تغيير  سيستم جمع آوري آمار كشور از شيوه آمارگيري سنتي به آمار گيري ثبتي مبنا است كه لازمه آن اصلاح  مجموعه قوانين مربوط به آمارگيري است تا  بر اساس اين قوانين جديد، دستگاه‌ها  ريز داده‌هاي  توليدي سازمان  خود را به صورت يك سويه به مركز آمار ايران  ارائه دهند.

 پارسا ‌با بيان اين كه نظام  آماري كشور عليرغم  استفاده از روش‌هاي اينترنتي  هنوز سنتي و بر اساس اظهاري  خود است،گفت:‌ هدف ما اين است كه خود اظهاري در نهايت خذف گردد.

 وي  تحقق نظام آماري مدرن و ثبتي مبنا را، منوط به اختصاص كد  يكتا(‌كد يونيك)‌‌ براي  چهار ثبت "جمعيت"، "مكان"،‌"كسب و كار" و" املاك و مستغلات" ذكر كرد و افزود: ‌چنانچه اين ثبت ها وارد مركز آمار شده  وتبديل به كد شوند،  براي نظام برنامه‌ريزي كشور مشخص خواهد بود كه هر فردي در چه مكاني به چه كاري اشتغال دارد  و با اطلاع از  اين چهار كد ، بانك  اطلاعات عظيمي در كشور  ايجاد خواهد شد.

پارسا در ادامه اظهار اميدواري نمود  كه با اين  تغييرات در نظام آماري كشور كه از آن با عنوان  نظام جامع  ثبت‌هاي  آماري (IRAN STARS ) ‌نام برده مي‌شود  و همچنين استقرار كدهاي يكتا و نظام آمارهاي ثبتي، سرشماري آينده به شيوه ثبتي اجرا گردد.

رئيس مركز آمار ايران با اشاره به  تدوين  سومين برنامه ملي آمار  تا آذر ماه، گفت:‌ يكي از اهداف اين برنامه يكپارچه سازي  نظام آماري  و  خذف موازي كاري در  اين نظام حرفه‌اي  است.

وي در ادامه، فرهنگ سازي براي مشاركت مردم در ارائه اطلاعات به مركز آمار و اعتماد سازي  را ‌ از بندهاي مهم برنامه ملي آمار ذكر كرد و  بر نقش مهم رسانه ها در اين امر تاكيد نمود.

 وي تصريح كرد با توجه به اين كه بسياري از شاخص‌هاي  مهم اقتصادي از جمله تورم و نرخ بيكاري كه توسط مركز آمار ايران ارائه مي شود، شايد براي مردم محسوس نباشد،  صدا و سيما مي‌تواند با توليد برنامه‌هاي ويژه  و مستمر و دعوت از كارشناسان  مركز آمار ايران، اين شاخص‌ها را براي مردم تحليل و قابل درك سازد.

اعلام آمادگي معاونت سيما براي همكاري‌هاي دو  جانبه

در اين جلسه معاون سيماي سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، نيز  با اشاره به اين كه رسانه ملي براي فرهنگ سازي ابزار هاي متعددي دارد،‌ گفت:‌ در كشور، قريب به ده ميليون نفر فارغ التحصيل دانشگاهي و يا دانشجو داريم كه اين موضوع انگيزه‌اي قوي براي ساخت برنامه‌هاي علمي و كارشناسي است، به ويژه اگر از بعد كاربرد آمار نيز اين بحث ها مطرح شود مردم  با ادبيات آماري بيشتر آشنا خواهند شد.

 مرتضي مير باقري در ادامه از آمادگي سازمان صدا و سيما براي ساخت برنامه‌هاي متنوع در ژانرهاي مختلف گفت و گويي، مستند و .. . خبر داد.

وي تاكيد كرد:  اعتماد مردم به آمارهاي رسمي  و مطالبات آن ها  از نظام آماري  به هم ارتباط داشته  و نياز به يك فرهنگ سازي  درست دارد كه اين فرهنگ سازي را بايد حتما از دوره كودكي و نوجواني  آغاز كرد.

 گفتني است اين تفاهم نامه روز سه شنبه  هفدهم مرداد ماه  به امضاي اميد علي پارسا، رئيس مركز آمار ايران  و مرتضي مير باقري  معاون سيماي سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي  رسيد.

تصاویر
 • نخستين گام فرهنگ سازي آماري در سومين برنامه ملي آمار كشور برداشته شد
طراحی سایت