15 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 16 مرداد 1396
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 16 مرداد,1396
بازدید: 1043
بني هاشمي در دوره آموزشي جمعيت و مهاجرت: مهاجرت علي رغم تاثيرات منفي در مبدا يا مقصد مي‌تواند آثار مثبتي  داشته باشد
بني هاشمي در دوره آموزشي جمعيت و مهاجرت: مهاجرت علي رغم تاثيرات منفي در مبدا يا مقصد مي‌تواند آثار مثبتي داشته باشد


مدير كل دفتر جمعيت ، نيروي كار و سرشماري هاي مركز آمار ايران در مراسم افتتاحيه  دوره آموزشي  "آمار‌هاي جمعيت و مهاجرت"،  با اشاره به اهميت  مطالعه و بررسي  اثرات مهاجرت  در كشور  به عنوان مبدا،‌  گفت:‌ اغلب نظريه‌هاي مهاجرت نگاه به مبدا دارند، اما متاسفانه در كشور ما مهاجرت از اين بعد مورد بررسي كمتري واقع شده است و بر اي اين كار  شناسايي منابع و  تهيه آمار مورد نياز ، ضروري است كه اين دوره آموزشي مي تواند گامي موثر در اين راه باشد.  


فريبا  سادات بني هاشمي  با تاكيد بر نقش مهم مهاجرت در شكل دهي تمدن ها و جوامع  گفت: شكل‌گيري جوامع با مهاجرت توام شده و تغييرات مهم در جوامع را موجب شده است كه از آن جمله مي‌توان به مهاجرت پيامبر اكرم از مكه به  مدينه اشاره كرد كه موجب شكل گيري حكومت اسلامي شد و يا مهاجرت اروپاييان به آمريكا كه باعث تشكيل  كشوري جديد گرديد.

وي با ذكر اين نكته كه مهاجرت  مي‌تواند نرخ باروري، جمعيت و نيروي كار  كشور مبدا را كاهش دهد و يا موجب برخي  آثار منفي در كشور مقصد ازجمله تخريب محيط زيست گردد،‌ افزود:‌ مهاجرت  از جنبه خوب و بد مي تواند مورد بررسي  قرارگيرد، مثلا مهاجرت افغانستاني ها به كشورهاي ديگر از جمله ايران  و يا مهاجرت مردم سوريه به اروپا  به علت جنگ بوده  است. ‌اما مهاجرت علي رغم تاثيرات  منفي  در مبدا يا مقصد مي‌تواند آثار مثبتي نيز داشته باشد كه به عنوان مثال مهاجرت سوري ها به آلمان، نرخ رشد جمعيت منفي آلمان را مثبت كرد و يا مهاجرت افغانستاني ها به كشور هاي ديگر موجب افزايش سواد مهاجران شد كه پس از برگشتن توانستند كشور خود را مديريت كنند.

وي در ادامه  بر ضرورت همكاري هاي كشور هاي مسلمان  و اشتراك تجارب خود با يكديگر براي بررسي آثار مهاجرت در اين كشور‌ها، با توجه به افزايش تعداد مهاجران مسلمان در سال هاي اخير، تاكيد كرد.

گفتني است  دوره آموزشي " آمار هاي جمعيت و مهاجرت" با همكاري  مركز آموزش ها  و پژوهش‌هاي  آماري، اقتصادي  و اجتماعي براي كشور هاي اسلامي (سسريك) در ايران برگزار  مي شود . مدرس اين دوره آموزشي خانم "دياه  اي كاواتي"، از مديران اداره آمار اندونزي است و با حضور كار شناساني از دفتر جمعيت، نيروي كار وسرشماري مركز آمار ايران،  دفتر روابط بين الملل اين مركز  و  پژوهشكده آمار  از 16 مرداد ماه به مدت 3 روز برگزار مي‌شود.  . در اين دوره آموزشي جوانب مختلف پديده مهاجرت از قبيل توصيه‌هاي سازمان ملل متحد در زمينة گردآوري آمارهاي مهاجرت، اقسام مهاجرت و مهاجرت بين‌المللي، خلاها و نقاط ضعف در زمينه آمارهاي مهاجرت، وضعيت آمارهاي مهاجرت در كشورهاي مختلف و منابع و داده‌هاي ثبتي و غير ثبتي آمارهاي مهاجرت مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.  

تصاویر
  • بني هاشمي در دوره آموزشي جمعيت و مهاجرت: مهاجرت علي رغم تاثيرات منفي در مبدا يا مقصد مي‌تواند آثار مثبتي  داشته باشد
طراحی سایت