03 بهمن 1398
En | 
زمان انتشار: 11 مرداد 1396
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 11 مرداد,1396
بازدید: 926
تعيين  شاخص‌های فناوري اطلاعات و ارتباطات با  اجراي دومين طرح‌ آمارگيري کارگاهی ويژه فناوري اطلاعات و ارتباطات در تابستان 96
تعيين شاخص‌های فناوري اطلاعات و ارتباطات با اجراي دومين طرح‌ آمارگيري کارگاهی ويژه فناوري اطلاعات و ارتباطات در تابستان 96

طرح‌های آمارگيري کارگاهی ویژه‌ی فناوري اطلاعات و ارتباطات توسط مركز آمار ايران و به سفارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  از  21 مرداد ماه تا 23 شهريور ماه در كشور اجرا مي‌شود.

 سمينار آموزشي مرحله ي اول این طرح در مركز آمار ايران  از هشتم تا يازدهم مرداد  و سمينار آموزشي مرحله‌ي دوم در استان‌های کشور از 15 الي 19 مرداد ماه برگزار  مي گردد. در مراسم افتتاحيه اين سمينار در مركز آمار ايران ، معاون اقتصادي و محاسبات ملي  اين مركز ،‌ با اشاره به اين كه در سال 1396، دومين دوره از طرح گردآوري شاخص‌های فناوري اطلاعات و ارتباطات در کارگاه‌ها در كشور اجرا مي شود، گفت: اين طرح شامل  دو حوزه   محاسبه ارزش افزوده  با هدف تهيه حساب  ملي  اقماريICT  و تهيه شاخص هاي  فناوري اطلاعات   است كه در قالب 16 پرسشنامه اجرا مي شود.

جواد حسين زاده با بيان اين كه اولين دوره از اجراي اين طرح كه در سال 1391 اجراشد، طرحي موفق بود كه در تدوين برنامه ششم توسعه نيز مورد استفاده قرار گرفت‌،گفت:‌‌ با توجه به اهميتي كه آمار حوزه فناوري اطلاعات در برنامه‌ريزي و حوزه آمايش سرزمين دارند،‌‌  اين  دوره از طرح به صورت منطقه اي  اجرا  مي‌شود.

حسين زاده در ادامه، بهنگام سازي چهارچوب  طرح ICT  را  از اهداف اصلي اجراي اين طرح ذكركرد. وي بر ضرورت توجه و دقت‌  لازم در تكميل پرشسنامه‌ها و همچنين جلب حمايت  واحد هاي پاسخگو براي تكميل هر چه با كيفيت  تر  پرسشنامه‌ها تاكيد نمود.

مدير كل دفتر بررسي‌هاي اقتصادي وزارت فناوري اطلاعات و ارتباطات نيز  كه به عنوان مدعو در مراسم افتتاحيه سمينار حضور  داشت،‌ با اشاره بر ضرورت تعيين دقيق شاخص هاي ICT ،‌ گفت: ICT بستر ساز بسياري از تغييرات مهم در جامعه است ، چرا كه ابزار ها، سبك زندگي و حتي بينش افراد را  تغيير مي دهد.  مجيد توكل  در ادامه  بر اهميت ‌اجراي طرح آمارگيري کارگاهی ویژه‌ی فناوري اطلاعات و ارتباطات در استان ها و جمع آوري اطلاعات اين حوزه  در برنامه‌ريز ي‌هاي استاني تاكيد كرد.

در ادامه، جلسه پرسش و پاسخ در مورد نكات فني و اجرايي طرح  با حضور علي رضا رضايي مدير كل دفتر صنعت،  معدن و زير بنايي مركز آمار ايران  و  شركت كنندگان  در سمينار برگزار شد.

 گفتتي است هدف از اجرای اين طرح، گردآوري شاخص‌های «فناوري اطلاعات و ارتباطات» در کارگاه‌های کشور و ارسال به «کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل» (UNCTAD) برای مقایسات بين‌المللي و نیز تهیه‌ی حساب‌های کارگاه‌هایی با فعالیت ارائه‌ی خدمات فاوا، تولید تجهیزات فاوا، عمده‌فروشی کالاهای فاوا و انتشار الکترونیکی در سطح استان‌هاي كشور است. در اين طرح، با مراجعه‌ي مأموران آمارگيري به کارگاه‌های تعيين شده، پرسشنامه‌ي طرح به شيوه‌ي مصاحبه‌ي‌ حضوري تكميل مي‌شود.

تصاویر
  • تعيين  شاخص‌های فناوري اطلاعات و ارتباطات با  اجراي دومين طرح‌ آمارگيري کارگاهی ويژه فناوري اطلاعات و ارتباطات در تابستان 96
طراحی سایت