09 آبان 1399
En | 
زمان انتشار: 07 دی 1395
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 07 دی,1395
بازدید: 1416
رئيس مركز آمار ايران در مراسم تجليل از دست اندركاران سرشماري نفوس و مسكن 1395: تحقق  گذار از نظام آماري سنتي به نظام آماري مدرن و ثبتي مبنا در افق 1404
رئيس مركز آمار ايران در مراسم تجليل از دست اندركاران سرشماري نفوس و مسكن 1395: تحقق گذار از نظام آماري سنتي به نظام آماري مدرن و ثبتي مبنا در افق 1404

.

  رييس مركز آمار ايران در مراسم تجليل از دست اندركاران سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395، گذار از آمارگيري سنتي و چهره به چهره  به آمارگيري مدرن را مهمترين موضوع نظام  آماري كشور ذكر كرد  و افزود: نظام آماري ثبتي مبني به اين معني است كه هر فعاليتي كه در پايين ترين  واحد آماري انجام مي شود،‌ در همان موقع  ثبت شده  و  به  شبكه يكپارچه آماري شود. دكتر اميد علي پارسا در اين رابطه تصريح كرد: اطلاعات كليه دستگاه‌هاي اجرايي در سطح فردي است اما 3 كد يكتاي ديگر:(مكان، ‌فعاليت و كسب و كار)‌  نيز  نياز هست تا به اين كد يكتاي فردي متصل شده و بدين ترتيب  اين اطلاعات قابل حركت به سوي  مركز آمار  باشد.وي تاكيد كرد: جريان اطلاعات فردي  به سمت مركز آمار به صورت يكسويه است وكدهاي  يكتا( يونيك)  درمركز آمار ايران مجددا  به گونه‌اي كدگذاري مي‌شوند  كه اطلاعات فردي  غير قابل شناسايي شده  و به  اين شكل  در اختيار آمارشناسان و برنامه ريزان قرار مي‌گيرد. پارسا تصريح كرد: در همه  كشورها  اين روش به كار گرفته  مي شود  و برنامه ريزان و كاربران به مراكز آماري خود اعتماد مي كنند. رئيس مركز آمار ايران در ادامه اظهار اميدواري كرد اين  فرايند در افق 1404 به طور كامل اجرايي و محقق شود.

وي در ادامه با اشاره به ديدار مسئولان سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 با رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالي)  به نكات  بيان شده توسط ايشان در اين ديدار اشاره كرد و افزود: ‌براساس گفته رهبر معظم انقلاب ،آمار و اطلاعات دقيق، متمركز  و علمي  پايه اصلي تصميم‌گيري‌ها  است  و همه مردم بايد در سرشماري شركت كنند و اطلاعات  درست بدهند و دستكاري در آمار  حرام است. پارسا تصريح كرد: دستكاري در آماركاملا مغاير با اصول اخلاقي مركز آمار ايران  است. وي همچنين در رابطه با سرشماري اينترنتي 1395 افزود: نرخ مشاركت  35/5  در صد براي سرشماري اينترنتي ابتدا خيلي آرمانگرايانه به نظر مي رسيد اما با تلاش همه استان ها و مشاركت مردم، بالاتر از اين رقم نيز در اين  سرشماري محقق شد.

پارسا  در ادامه تاكيد كرد: توليد آمار در تمام دستگاه هاي اجرايي  بايد در قالب استانداردهاي شوراي  عالي آمار و يا بر اساس چهار كد يكتا توليد گردد.

در اين مراسم كه با حضور دكتر نوبخت، معاون رييس جمهور و  رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار شد، دكتر نوبخت نيز  با  بيان اين كه سرشماري يك كار  بزرگ ملي بود، گفت: فعاليت‌هاي مركز آمار به دو بخش  تقسيم مي شوند. بخشي از آن  فعاليت هاي اختصاصي  اين مركز از جمله محاسبه نرخ تورم و نرخ بيكاري و شاخص قيمت‌ها و بهنگام‌سازي اين نرخ‌هاست و بخش ديگر سرشماري‌هاست كه همه  دستگاه‌ها بايد همكاري كنند  تا پايه  و اساس تصميمات پنج ساله كشور  تهيه شود.

وي در ادامه ضمن تشريح مسائل اقتصادي كشور،  تصريح كرد : مركز آمار ايران به عنوان مرجع قانوني  انتشار آمار هاي رسمي كشور،  يكي   از نهادهاي موثر  سازمان برنامه و بودجه كشور ذكر است.  

گفتني است در پايان اين مراسم از فعالان برگزيده سرشماري عمومي  نفوس و مسكن 1395 در سطح كشور  با حضور آقاي دكتر نوبخت تقدير به عمل آمد.

 

تصاویر
  • رئيس مركز آمار ايران در مراسم تجليل از دست اندركاران سرشماري نفوس و مسكن 1395: تحقق  گذار از نظام آماري سنتي به نظام آماري مدرن و ثبتي مبنا در افق 1404
  • رئيس مركز آمار ايران در مراسم تجليل از دست اندركاران سرشماري نفوس و مسكن 1395: تحقق  گذار از نظام آماري سنتي به نظام آماري مدرن و ثبتي مبنا در افق 1404
طراحی سایت