31 شهریور 1398
En | 
زمان انتشار: 23 شهریور 1395
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 23 شهریور,1395
بازدید: 470
اولين نشست خبري سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 با حضور رئيس مركز آمار ايران برگزار شد


اولين نشست خبري اميد علي پارسا، رئيس مركز آمار ايران، با هدف اطلاع رساني  نحوه اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395، روز شنبه يبيستم شهريور ماه  در مركز آمار ايران برگزار شد .

آقاي پارسا  با اشاره به اين كه پس از دو سال كار كارشناسي، تبليغات و آگاهي بخشي سرشماري با فرمان رئيس جمهور رسما كليد خورده است،‌گفت: در تمام دنيا مراكز بي طرفي مانند مركز آمار ايران هستند كه با حفظ محرمانگي اطلاعات،‌ مرجع  آمار هاي رسمي كشور و منبع اصلي برنامه‌ريزي كشور به شمار مي روند. وي با بيان اين كه مسير اطلاعات در مركز آمار ايران به اصطلاح يك سويه است، افزود:‌ مردم  براساس قانون مكلفند كه به سوالات مأموران سرشماري پاسخ دهند  اما اين اطلاعات  در اختيار هيج نهادي قرار نمي‌گيرد.  وي تصريح كرد  محرمانگي از اصول بنيادي آمارهاي رسمي است. رئيس مركز آمار ايران در ادامه با اشاره به كاهش  تعداد سوالات سرشماري1395 ‌افزود:به دليل ‌ گسترش  بستر فناوري اطلاعات(IT ) تعداد زيادي از  اطلاعات از پايگاه‌هاي اطلاعاتي دستگاه‌ها جمع آوري شده و فقط سوالاتي كه از منبع ديگري امكان جمع آوري ندارد ‌ازطريق سرشماري اطلاعات موجود جمع آوري مي شوند.

وی با بیان اینکه مرکز آمار ایران اطلاعات افراد را به هیچ نهادی نخواهد داد گفت: مرکز آمار ایران اطلاعات افراد را به کدهای آماری تبدیل می‌کند تا  اطلاعات فردي قابل شناسايي نباشند.

رئیس مرکز آمار ایران اظهار کرد: طبق قانون مرکز آمار ایران مجاز نيست به هيچ وچه اطلاعات افراد را  در اختيار  نهاد‌ها و سازمان‌هاي ديگر قرار دهد. وي افزود:‌ كاركنان مركز سندی تحت عنوان سند امنیت اطلاعات را امضا  مي‌كنند که بر مبنای آن اطلاعات آماری جمع آوري شده افراد را با هر سليقه و وضعيت زندگي به هیچ سازمان و نهادي  ندهند. بنابر اين اطلاعات  افراد صد در صد محرمانه بوده  واين از اصول حرفه‌اي آمار و يكي از اصول بنيادي آمار هاي رسمي در ايران و تمام دنيا است و حتي بر اساس  حكم قوه قضاييه مركز آمار اطلاعات را  در اختيار هيچ فرد يا نهادي قرار نمي دهد.

پارسا با بیان اینکه در جریان هدفمندی یارانه‌ها، سرمایه اجتماعی مرکز آمار ایران دچار خدشه شد، گفت: در آن زمان از مرکز آمار ایران درخواست همکاری شد و من این اتفاق را یک اشتباه استراتژیک می‌دانم که به سرمایه اجتماعی مرکز آمار ایران لطمه وارد کرد. اکنون نیز با قطعیت می‌گویم هیچ ارتباطی با هدفمندی یارانه‌ها نداریم. وي افزود: مركز آما ايران كانون اعتماد مردم بوده و سرمايه اجتماعي  مركز آمار ايران همين اعتماد مردم است.

وی تاکید کرد:‌ در مرکز آمار ایران  هیچ ارقامی بر اساس سلائق افراد توليد و  ارائه نمی‌شود و هر چه آمار و ارقام از  سوی مرکز آمار ایران منتشر می‌شود بر مبنای واقعیت و  اطلاعاتي است كه مردم يا سازمان‌ها  در اختيار اين مركز قرار مي دهند.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین با بیان اینکه هزار جایزه یک میلیون توماني برای کسانی که به صورت اینترنتی در سرشماری شرکت می‌کنند، در نظر گرفته شده است، گفت: با این اقدام امیدواریم که شاهد مشارکت  بیشتر مردم باشيم.

وي افزود: افرادي كه در سرشماری اینترنتی کد ۱۲ رقمی خود را دريافت مي‌كنند، به هنگام  مراجعه به مأمور  سرشماري،  اين كد  را بايد به وي ارائه کنند و خانوارهاي غايب  نیز  از طريق كارت  اطلاعيه  خانوار غايب، مي‌توانند  به صورت الكترونيكي  و تلفني ، طبق دستورات مندرج در كارت  اطلاعيه خانوار هاي غايب، پرسشنامه خود را پر كنند.

وي در ادامه زمان اجراي سرشماري اينترنتي را از 3 تا 24 مهر ماه  ذكر كرد  و افزود: فرم سرشماري، فرمي ساده و روان است  كه همه مي‌توانند آن را پر كنند.وي ضريب نفوذ متوسط اينترنت در كشور را 45  درصد بيان كرد وميزان پيش بيني شده  تكميل فرم هاي سرشماري به شيوه اينترنتي را 35 الي 40 درصد  ذكر نمود.پارسا افزود:سرشماري نفوس و مسكن  1395 اولين سرشماري نفوس و مسكن بدون كاغذ در اقتصاد مقاومتي است و  با اجراي سرشماري به شيوه اينترنتي، ما به باشگاه كشورهايي مي پيونديم كه سرشماري را به  شيوه اينترنتي اجرا مي كنند. وي افزود:كساني كه موفق به پر كردن فرم‌هاي سرشماري به شيوه اينترنتي نشده باشند، ‌ماموران سرشماري  از 25 مهر تا 25 آبان ماه به مناز ل آن‌ها مراجعه  و با استفاده از تبلت به جاي فرم هاي كاغذي، اقدام به جمع‌آوري اطلاعات خواهند كرد. رئيس مركز آمار ايران، در ادامه سوالات سرشماري را شامل سوالات جمعيتي از جمله  تحركات جمعيتي، ‌زاد و ولد، مرگ و مير ، ‌نوع فعاليت و سوالات ‌مسكن شامل نوع مصالح به كار رفته در مسكن و ويژگي‌هاي مسكن و ...  ذكر نمود.

وي اظهار اميدواري كرد كه با اجراي اين سرشماري بستر مناسب براي گذار ازسرشماري سنتي به سرشماري ثبتي مبنا فراهم شود. وي افزود: بررسی کشورهایی که سرشماری‌های آنها به صورت ثبتی مبنا انجام می‌شود، نشان می‌دهد که برخي کشورها طی زمان کوتاهی توانسته‌اند در جهت الکترونیکی کردن سیستم سرشماری خود تحولات بزرگی ایجاد کنند. مثلاً کشور کانادا در سال ۲۰۰۶ فقط ۱۸ درصد سرشماری خود را به صورت الکترونیکی انجام داده ولی این میزان در سال ۲۰۱۱ به 8/54 رسیده است. همچنین کشور کره جنوبی در سال ۲۰۰۶ کمتر از یک درصد سرشماری خود را به صورت الکترونیکی انجام ‌داد، ولی ظرف پنج سال توانست ۴۷ درصد سرشماری خود را به صورت الکترونیکی انجام دهد.

علير ضا زاهديان، قائم مقام ستاد سرشماری کشور نيز در اين نشست خبري، با پیشنهاد اینکه کمپین حمایت از مأمور سرشماري به راه بیفتد، اظهار کرد که برای پیشبرد امور سرشماری سال ۱۳۹۵ بهتر است افراد جامعه با ماموران سرشماری حداکثر همکاری را نمايند، زیرا این اطلاعات مبنای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای است. وي اظهار کرد: نتایج سرشماری‌ها تاریخ مصرف ندارد و توان طراحی یک کشور را در طرح‌های ملی نشان می‌دهد که زمینه‌ای برای سواد آماری و فرهنگ آماری در کشور فراهم می‌کند.

او درباره سرشماری سال ۱۳۹۵، اظهار کرد: ۷۰۰ فعالیت ملی باید شکل بگیردتا سرشماري اجرا شود.همچنين  40 هزار نفر به طور مستقيم در اجراي سرشماري شركت مي‌كنند كه 25 هزار نفر آن ها  را ماموران سرشماري تشكيل مي دهند. زاهدیان درباره مراحل آموزشی آمارگیری در سرشماری سال ۱۳۹۵، اظهار کرد: اولین مرحله آموزشی از ۲۴ تا ۲۷ شهریور ماه با ۳۰۰ نفر مدرس برگزار خواهد شد و مرحله دوم از سوم تا هشتم مهرماه برگزار می‌شود. وي افزود: سرشماری اینترنتی از سوم تا ۲۴ مهرماه، سرشماری حضوری از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان و سرشماری تکمیلی خانوار غایب از ۲۶ تا ۲۸ آبان ماه برگزار خواهد شد. در این سرشماری اقلام هویتی مانند تاریخ تولد، جنسیت، میزان تحصیلات، باروری و ... پرسیده مي شود و این اطلاعات مبنای برنامه‌ریزی‌های توسعه و منطقه‌ای قرار خواهند گرفت.

قائم مقام ستاد سرشماری کشور با بیان اینکه باید افراد جامعه قبل از آغاز آمارگیری با ویژگی مأمور آمارگیر آشنا شوند، گفت: مأموران آمارگیر دارای جلیقه هستند و کارت شناسایی دارند.

زاهدیان اظهار کرد: لازم است افراد اطلاعاتی از قبیل کدپستی، نوع مصالح ساختمانی، اسکلت ساختمانی، ویژگی‌های ملکی که در آن سکوت دارند و ... را پیش از سرشماری در اختیار داشته باشند تا در صورت مراجعه مامور آمارگیر بتوانند اطلاعات لازم را به درستی ارائه کنند.

او از رسانه‌ها درخواست کرد تا با به راه انداختن کمپین حمایت از مأمور، از خانوار ایرانی درخواست شود که با مامور سرشماری نهایت همکاری را  انجام دهند.

وی اظهار کرد: اعضاي خانوار به كساني  گفته مي شود كه  با همديگر  در زير يك سقف زندگي مي‌كنند، باهم  غذا مي خورند و با هم هم خرج هستند.زاهديان افزود: اطلاعاتی که افراد به ماموران سرشماری ارائه می‌کنند با اطلاعات بین‌المللی مقایسه می‌شود، بنابراین بهتر است افراد جامعه حداکثر همکاری را با ماموران انجام دهند و در نظر داشته باشند که این اقدامات به برنامه‌ریزان کمک خواهد کرد. حداکثر زمانی که هر فرد به نمایندگی از یک خانوار برای پر كردن اطلاعات سرشماری صرف می‌کند ۱۵ دقیقه است و ضرورت اطلاعات جمعیتی کشور ایجاب می‌کند که افراد نهایت همکاری را در زمینه سرشماری سال جاری داشته باشند.

فريبا سادات بني هاشمي،‌ دبيرستاد سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 نيز در ادامه اين نشست بر اهميت ارائه كد پستي به ماموران سرشماري  توسط خانوار‌ها تاكيد كرد و افزود:‌ خانوار ها در هنگام پر كردن فرم هاي سرشماري به شيوه اينترنتي،‌ به تعاريف ارائه شده ، دقت كافي داشته باشند.يعني به تعاريف اشتغال، ‌وضعيت مسكن و موارد ديگر دقت كنند. وي  افزود: ‌خانوار هايي كه از طريق اينترنت فرم خود را تكميل مي كنند،پس از تكميل فرم، يك كد 12 رقمي به موبايل سرپرست خانوار ارسال مي شود. اين كد در هنگام مراجعه مراجعه مامور سرشماري بايد به او ارائه گردد تا نشان دهنده اين باشد كه خانوار فرم اينترنتي را تكميل كرده است. خانوارهاي غايب يعني خانوار‌هايي كه در هنگام مراجعه مأمور در منزل نباشند، ‌مأمور سرشماري كارت اطلاعيه خانوار غايب  را كه شامل  تاريخ و ساعت مراجعه، نام و نام خانوادگي مأمور سرشماري‌،آدرس و محل سكونت خانوار،كد خانوار غايب و راهنمايي‌هايي در باره ورود به سامانه اينترنتي سرشماري و تكميل اطلاعات توسط خانوار است، در محلي كه امكان و احتمال دسترسي براي خانوار وجود داشته قرار مي‌دهد يا به احتمال زياد روي در واحد مسكوني با در  مجتنع مسكوني مي چسپاند.‌ خانوارهاي غايب مي‌توانند با شماره تلفن درج شده در كارت مزبور تماس گرفته وچنانچه اطلاعات خود را صورت اينترنتي پر كرده باشند،‌كد دريافتي خود از سامانه سرشماري را  اطلاع  دهند و چنانچه  خانوارهاي غايب فرم خود را به صورت اينترنتي تكميل نكرده باشند، خانوار با شماره‌اي كه روي كارت اطلاعيه خانوارغايب درج شده است بايد تماس گرفته و اپراتور  سرشماري اقدام به تكميل اطلاعات خانوار كرده و آن خانوار سرشماري مي‌شود.

طراحی سایت