28 دی 1398
En | 
زمان انتشار: 13 مرداد 1394
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 13 مرداد,1394
بازدید: 2796
نشست مشترك شهرداران كلان شهر ها  و مسئولان اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395
نشست مشترك شهرداران كلان شهر ها و مسئولان اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395


در راستاي اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 و آزمايش آن در سال 1394، نشست مشتركي با حضور نمايندگان شهرداري‌هاي كلان شهرهاي كشور و مسئولان اجراي اين سرشماري در مركز آمار ايران  برگزار شد. معاون طرح هاي آماري و  آمار هاي ثبتي مركز آمار ايران ‌با اشاره به نقش مهم سرشماري در توليد آمار و اطلاعات  مورد نياز كشور، بر ضرورت همكاري همه نهادها از جمله شهرداري‌ها  در اجراي هر چه بهتر سرشماري تاكيد نمود.آقاي عليرضا زاهديان در ادامه ضمن اشاره به نقش ‌ كلان شهر ها در مسائل مهم اجتماعي  و  اقتصادي كشور،گفت: ‌توليد آمارهاي مورد نياز براي  برنامه‌ريزي‌هاي كشور  نيازمند اجراي  مطلوب سرشماري عمومي مفوس و مسكن 1395 و آزمايش آن در سال 1394 است كه اين امر تعامل مطلوب مركز آمار با شهرداران  كلان شهر ها را  مي‌طلبد. وي يكي ديگر از محور هاي مهم نظام آماري كشور را ساماندهي آمارهاي ثبتي و شبكه ايران استارز  ذكر كرد  و افزود:  شبكه ايران استارز  همه سيستم هاي آمار كشور را به يكديگر متصل مي‌نمايد و شرايطي را فراهم مي آورد كه همه دستگاه‌ها بتوانند هم آمارهاي خود را در آن قرار دهند و همچنين  بتوانند از آمارهاي ساير نهادها استفاده نمايند. وي اظهار اميدواري نمود كه اولين خروجي ايران استارز  در پاييز 94 حاصل گردد.

در ادامه اين نشست مدير كل دفتر جمعيت ، نيروي كار و سرشماري هاي مركز آمار ايران،  گزارشي ‌براي آشنايي شهرداران با ويژگي‌هاي سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 وكاربرد داده‌هاي حاصل از آن در برنامه‌ريز‌ي‌هاي كلان شهر ها ارائه نمود. خانم بني هاشمي در ابتداي سخنان خود به الزامات قانوني اجراي سرشماري  و اهميت آن در تهيه اطلاعات پايه‌اي براي برنامه ريزان  اشاره كرد. وي در ادامه استفاده از تبلت در جمع آوري داده‌هاي سرشماري به جاي استفاده از فرم هاي كاغذي،  استفاده از اينترنت براي خود اظهاري اطلاعات سرشماري براي خانوارهايي كه به اينترنت دسترسي دارند و استفاده از تلفن براي جمع آوري داده‌هاي سرشماري را از روش‌هاي جديدي ذكر كرد كه براي اولين بار در سرشماري 1395 استفاده مي گردد.

در ادامه اين نشست، مدير كل دفتر صنعت، معدن و زير بنايي مركز آمار يران، با اشاره به اين كه يكي از برنامه‌هاي مهم براي نظام آماري كشور، اتصال چهار ثبت پايه‌اي جمعيت، فعاليت،كسب و كار  و املاك و مستغلات  مي‌باشد، بر ضرورت تعامل بيشتر مركز آمار ايران  با شهرداري‌ها براي دريافت اطلاعات مربوط به صدور پروانه‌هاي ساختماني  و املاك تاكيد كرد.

‌همچنين آقاي نصوحي، مدير كل دفتر نقشه و اطلاعات مكاني مركز آمار ايران، نيز ‌ ضمن اشاره به تهيه پيش‌نويس تفاهم نامه‌اي  براي همكاري بين مركز آمار و شهرداري ها ، از نمايندگان شهرداري هاي كلان شهر ها خواست  تا نقشه هاي بهنگام شده موجود در شهرداري‌ها به وي‍‍ژه در مقياس پارسل رابراي تسهيل روند اجراي سرشماري در اختيار  مركز آمار ايران قرار دهند. وي در ادامه  رفع  اشكالات مربوط به پلاك كوبي دقيق منازل، نامگذاري معابر و اشكالات مربوط به محدوده قانوني شهرها  را از عواملي ذكر كرد كه مي‌تواند در  تسهيل روند اجراي سرشماري موثر باشد.آقاي نصوحي همچنين بر ضرورت همكاري شهرداري‌ها در ايجاد آدرس استاندارد ملي(‌GNAF) و سامان دهاي اطلاعات مكاني تاكيد نمود.

 گفتني است در ادامه نشست بحث و تبادل نظر در رابطه با نحوه همكاري و تعامل شهرداري ها و مركز آمار ايران براي اجراي بهينه سرشماري عمومي نفوس و مسكن صورت گرفت. تصاویر
  • نشست مشترك شهرداران كلان شهر ها  و مسئولان اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395
طراحی سایت