20 آذر 1402
En | 
زمان انتشار: 10 آبان 1400
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 01 آذر,1400
بازدید: 5891
دکتر حسین زاده در گفت و گو با واحد مرکزی خبر : اجرای سرشماری آزمایشی در ۵ منطقه کشور
دکتر حسین زاده در گفت و گو با واحد مرکزی خبر : اجرای سرشماری آزمایشی در ۵ منطقه کشور

آقای دکتر جواد حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما، به تشریح نحوه اجرای سرشماری آزمایش سرشماری 1405 پرداخت .

به نقل از واحد مرکزی خبر،آقای دکتر جوادحسین زاده  در گفت و گو با با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما، گفت: در راستای مدرن سازی نظام آماری، مرکز آمار همسو با عمده کشور‌های دنیا، در نظر دارد تا شیوه ثبتی مبنا را در سرشماری استفاده کند.

وی ادامه داد: تولید آمار‌های رسمی و اجرای سرشماری‌ها از شیوه سنتی و کلاسیک به شیوه ثبتی مبنا تبدیل شده است.

دکتر حسین زاده گفت: در شیوه ثبتی مبنا، به جای مراجعات مکرر به مردم، از اطلاعات واحد‌های آماری که در سامانه‌ها و یایانه‌های معتبر کشور وجود دارد استفاده می‌شود. وی افزود: کاهش هزینه ها، کاهش بار پاسخگویی برای مردم بدلیل مراجعه مکرر توسط ماموران آمارگیری، کاهش زمان و تولید انتشار آمار‌ها و افزایش کیفی، از جمله مزایایی سرشماری ثبتی مبنا است.رئیس مرکز آمار گفت: سامانه‌هایی برای دریافت اطلاعات در کشور وجود دارد که باید آن را از نظر کیفیت ارتقا داد.

وی افزود: ۲۴ اردیبهشت ۹۹ در هیئت وزیران مصوب شد سرشماری سال ۱۴۰۵ به شیوه ثبتی مبنا اجرا شود.

دکتر حسین زاده اضافه کرد: مطابق قانون از سال ۱۳۳۵ تاکنون هر ۱۰ سال یکبار سرشماری در کشور اجرا شده، اما شیوه مراجعه حضوری در حال تغییر است.

وی با بیان اینکه از یکم تا ۲۰ آبان ماه، سرشماری آزمایشی در ۵ منطقه اجرا می‌شود گفت: سرشماری آزمایشی در شهرستان همدان به طور کامل انجام شده و در حوزه‌های منتخب بجنورد، پیرانشهر، کاشان و اهواز نیز انجام خواهد شد.

وی افزود: سرشماری، هزینه‌های اجرایی زیادی دارد و ما در اجرای آن باید دقت بیشتری داشته باشیم.رئیس مرکز امار ایران گفت: قبل از سرشماری اصلی همیشه سرشماری آزمایشی انجام می‌دهیم به همین دلیل از مردم تقاضا داریم که در این شهرستان‌ا، با ماموران آمارگیر همراهی کنند.

برای مشاهده مشروح این مصاحبه به لینک منبع مراجعه کنید.

تصاویر
  • دکتر حسین زاده در گفت و گو با واحد مرکزی خبر : اجرای سرشماری آزمایشی در ۵ منطقه کشور