24 خرداد 1400
En | 
زمان انتشار: 26 آبان 1393
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 11 آذر,1393
بازدید: 3074
ضرورت همكاري كليه دستگاه‌هاي اجرايي براي ساماندهي آمار‌هاي ثبتي كشور
ضرورت همكاري كليه دستگاه‌هاي اجرايي براي ساماندهي آمار‌هاي ثبتي كشورهمايش ذينفعان و متوليان "نظام جامع ثبت هاي آماري ايران"(IRANSTARS )، روز سه‌شنبه، بيستم آبان ماه با هدف تشريح نظام جامع ثبت‌هاي آماري ايران برگزار شد. اين همايش با حضوردكتر عادل آذر، رييس مركز آمار ايران، دكتر نعمت اله رضايي، معاون طرح‌هاي آماري و آمارهاي ثبتي اين مركز، دكتر هولكي اوز، نماینده مقیم صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران و دكتر كاوه كياني، مشاور رييس مركز آمار ايران و معاون پژوهشكده آمار و همچنين مديران و كارشناسان  مرتبط با IRANSTARS از دستگاه‌هاي اجرايي كشور و مركز آمار ايران برگزار گرديد.در اين همايش همچنين آقاي علي اكبر محزون مدير كل آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال كشور و آقاي جوادي از مديران شركت پست جمهوري اسلامي ايران به ارائه تجربيات موفق اين دو دستگاه در زمينه تهيه و توليد آمار هاي ثبتي پرداختند.

رييس مركز آمار ايران در اين همايش، ضمن تاكيد بر اهميت نظام جامع آمارهاي ثبتي و تخصيص بودجه از طرف دولت براي اين امر گفت:‌ يك نظام حرفه‌اي آمار در كشور وجود دارد كه مركز آمار ايران نيز جزيي از آن است و سياست‌ها و خط مشي‌هاي كلي نظام آماري كشور را تعيين مي‌كند، اما براي سامان‌دهي نظام جامع ثبت‌هاي آماري ايران، همكاري همه دستگاه‌ها ضروري است. دكتر عادل آذر در ادامه افزود:‌خلايي كه هم اكنون در كشور وجود دارد، اتصال اطلاعات اقتصادي و فرهنگي به فرد است كه با توجه به تغيير نيازها و انتظارات برنامه‌ريزان كشور از نظام آماري بايد رفع گردد اما اين امر همكاري همه دستگا‌ه‌ها را مي طلبد.

رييس مركز آمار ايران در ادامه سخنان خود، IRANSTARS را زير ساخت لازم براي تهيه داشبورد اطلاعاتي ذكر نمود كه شاخص‌های مختلف اقتصادي از جمله نرخ بيکاری ، رشد اقتصادی ، خط فقر، ضریب جیني و صادرات و واردات را به صورت آنلاین در اختیار دولت قرار خواهد داد. وی افزود: زیرساخت این کار در مرکز آمار وجود دارد اما شاخصهای هر یک از این مؤلفه ها به یک یا چند دستگاه اجرایی مربوط می‌شود و این حاصل نمی شود مگر آنکه اتصالات میان دستگاه‌های اجرایی و مرکز آمار بوجود آید. وی افزود: در واقع مرکز آمار چارچوب و برنامه كلي را به‌دستگاه‌ها ارائه می‌دهد و این دستگاه‌های اجرایی هستند که باید آمار و اطلاعات خود را با این شاخص‌ها تهیه کنند. رییس مرکز آمار ایران در ادامه افزود: این مرکز باید مقدمات کار را طوری فراهم کند که تا سال 94 زیرساخت مورد درخواست دولت فراهم شود. وی با بیان اینکه گنجینه‌های ارزشمندی از آمار و داده در کشور وجود دارد که به مرکز آمار ایران متصل نشده است،گفت: نظام جامع ثبت‌های آماری ایران در صدد است این داده‌ها را به هم متصل کند و در اختیار دستگاه‌های ذیربط قرار دهد. دكتر عادل آذر همچنين به اتصال چهار متغیر ثبتي جمعیت، فعالیت، کسب و کار و املاک در کل کشور  به عنوان بخش از طرح IRANSTARS اشاره كرد.

نظام جامع ثبت هاي آماري ايران ويژگي مهم نظام آماري مطلوب

معاون طرح‌هاي آماري و آمارهاي ثبتي مركز آمار ايران كه از ديگر سخنرانان اين همايش بود،‌‌ با اشاره به اين نكته كه کلیات و احکام طرح نظام جامع ثبت‌هاي آماري ايران در جلسه شماره 49 شورای عالی آمار كه در تاريخ 29 تير ماه برگزار شد، به تصويب رسيده است، گفت:‌ فعاليت‌هاي آماري در قالب نظام آماري كشور انجام مي‌شود كه از اهداف مهم آن شناخت مشكلات وتنگناهاي نظام توليد آمار و تشخیص دقيق نيازهاي آماري كشور است.

دکتر نعمت اله رضایی در ادامه افزود: هدف ما در مرکز آمار این است که شاخص های کلان مورد نیاز کشور را تامین کنیم و برای تحقق اين هدف، نیازمند یک نظام آماری چابک و سریع هستیم. وی در ادامه با ذکر تفاوت‌هایی که نظام آماری موجود در کشور و نظام آماری مطلوب دارد گفت: از جمله ويژگي‌هاي نظام آماری موجود در کشور، توانايي تشخيص دقيق نيازهاي آماري كشور، متخصص و متبحر بودن در انجام طرح‌هاي آماري و سرشماري‌ها، استفاده از شيوه‌هاي متفاوت جمع آوري داده‌ها از جمله روش های كاغذي و الكترونيكي، تمركز پوشش آماري جهت توليد آمارهاي مورد نياز شاخص هاي كلان از جمله نرخ‌هاي بيكاري، رشد اقتصاي و تورم و همچنین عدم وجود نظام جامع آمارهاي ثبتي متمركز، با وجود استقرار سيستم‌هاي اطلاعاتي در سطح دستگاه‌هاي اجرايي كشور است. وي در ادامه نظام آماری مطلوب را نظامی ذکر کرد كه سريع، بهنگام، دقيق و با كيفيت ، قابل ارائه در سطوح مختلف جفرافيايي، مقرون به صرفه و مبتني بر فناوري هاي نوين است و همچنین پاسخگوي نيازهاي مختلف، قابل رهگيري در طول زمان(سري زماني)، داراي سهولت دسترسي وحداقل بار پاسخگوئي‌ می‌باشد. وی سامان‌دهی نظام جامع ثبت‌هاي آماري ايران راكه از ويژگي‌هاي مهم نظام مطلوب آماري است، از طریق همکاری کلیه دستگاه‌های اجرایی ضروری ذکر کرد.

ایران ستاره‌اي در منطقه برای تبادل دانش

نماینده مقیم صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران که در این همایش حضور داشت، با بیان این نکته که كشور ایران می تواند همچون ستاره‌اي در منطقه برای تبادل دانش باشد، بر اهمیت سنجش در مدیريت و برنامه‌ریزی یک کشور اشاره نمود و افزود: سامان‌دهی سیستمی مانند IRANSTARS  نیاز به تعهد و پایبندی و پی‌گیری جدی دولت و هماهنگی رده‌های مختلف اجرایی این نظام دارد. دكتر هولكي اوز تصریح کرد در هیچ کشوری یک مرکز مانند مرکز ايران توانایی تولید تمامی داده‌های مورد نیاز کشور را ندارد و همه سازمان‌ها در این امر به عنوان یک وظیفه ملی باید تلاش نمایند. وی افزود: این فعالیت‌ها باید با هماهنگی یکدیگر و مرکز آمار ایران صورت گیرد  و نباید سازمان‌ها به صورت جزیره ای این امر را پیش ببرند.

گفتني است، ‌دراين گردهمايي،آقاي دكتر كياني، معاون پژوهشكده آمار و مشاور رييس مركز آمار ايران، جزييات، مفاهيم كليدي و مدل‌هاي علمي نظام جامع ثبت هاي آماري ايران (IRANSTARS ) را براي حاضرين تشريح نمود.


تصاویر
  • ضرورت همكاري كليه دستگاه‌هاي اجرايي براي ساماندهي آمار‌هاي ثبتي كشور
طراحی سایت