24 خرداد 1400
En | 
زمان انتشار: 05 آبان 1393
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 01 خرداد,1400
بازدید: 3656
با حضور فعالان نظام حرفه اي آمار كشور؛همایش روز آمار و برنامه ريزي 1393 برگزار شد
با حضور فعالان نظام حرفه اي آمار كشور؛همایش روز آمار و برنامه ريزي 1393 برگزار شد


با حضور فعالان نظام حرفه اي آمار كشور

همایش روز آمار و برنامه ريزي 1393 برگزار شد

 به مناسبت بزرگداشت  اول آبان ماه، روز آمار و برنامه‌ريزي، همايش بزرگداشت اين روز در روز بيست و نهم مهر ماه در تالار غدير وزارت كشور برگزار شد. اين همايش با حضور و سخنرانی دكترمحمد باقر نوبخت، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور، دكتر تاج‌گردون، رييس كمسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي، دكتر رحماني فضلي، وزير كشور، دكتر عادل آذر، رييس مركز آمار ايران، ، دكتر بخشنده، معاون وزير كشاورزي و با حضور معاونان و كاركنان مركز آمار ايران و همچنين جمعي از اساتيد و دست اندركاران نظام آماري كشور برگزار گرديد. سخنراني  علمي در زمينه بيو‌انفورماتيك توسط دكتر پزشك، رييس انجمن آمار ايران و ارائه گزارش پيشرفت عمليات ميداني  سرشماري كشاورزي 1393، از ديگر بخش‌هاي اين مراسم بود. بر اساس گزارش آقاي جلالي، رييس گروه آمار هاي دام و طيور دفتر آمارهاي كشاورزي  مركز آمار ايران و ارائه دهنده اين گزارش،‌  در فرايند سرشماري عمومي كشاورزي  هفت ميليون مكان بهره‌برداري  و سه ميليون و 700 هزار خانوار  تا تاريخ 28/7/1393 فهرست شده است. همچنين 2 ميليون پرسشنامه بهره برداري تكميل شده است. در این همایش همچنین از نمونه های نظام آماری کشور تقدیر به عمل آمد.

لزوم اهتمام رسانه‌ها بر عدم اعلام آمار هاي متكي بر حسيات و تخمينات شخصي

رييس مركز آمار ايران در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ريزي1393،  سطح نظام آمارگيري  مركز آمار ايران را به علت استقرار  شبكه ملي آمار  و استفاده از فناوري هاي نوين  اطلاعات در اين مركز، بالا ذكر كرد. دكتر عادل آذر با ذكر اين نكته  كه  95 در صد از زير ساخت هاي شبكه ملي آمار آماده بهره برداري است افزود: تنها خلاء موجود در اين شبكه آمار‌‌هاي ثبتي دستگاه‌ها است. وي ادامه داد: اين شبكه به طور كامل شكل نمي‌گيرد مگر اين كه دستگاه‌هاي اجرايي به اين شبكه به عنوان مرجع رسمی و حاکمیتی آمار و اطلاعات متصل شوند. وي در ادامه سخنان خود، به نقش مهم شاخص‌هاي مركز آمار ايران در تدوين برنامه ششم  اشاره كرد و گفت:200 شاخص آماري پيوست برنامه ششم است كه از اين 200 شاخص، 100 شاخص  مربوط به مركز آمار ايران مي باشد كه 70 درصد از آن شاخص‌هاي بخش كشاورزي هستند.‌

 دكتر عادل آذر، در ادامه ضمن تاكيد بر نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع رساني صحيح آماري و ارتقاء فرهنگ آماري كشور و هچنين تاكيد بر پرهيز  رسانه‌ها از اعلام هر آماري كه صرفاً مبتني بر حسيات و تخمين‌هاي فردي است افزود: در هیچ کجای دنیا آمارهای مرکز آمار را زیر سئوال نمی‌برند و ما به هیچ عنوان با هیچ کسی درباره آمارهای اعلامی وارد مناظره نخواهیم شد، زیرا این مرکز متعلق به این دولت و یا دولت‌های گذشته نیست.بلكه متعلق به نظام و حاكميت است و بايد اصل بي‌طرفي در آن رعايت گردد. وي با اشاره به انتقاد‌هاي غير علمي برخي از رسانه ها به ويژه در رابطه با آخرين نرخ بيكاري اعلام شده ازسوي مركز آمار ايران گفت:‌ ‌افرادي كه این نرخ را قبول ندارند، باید  به60 هزار خانوار مراجعه و‌آن ها را مورد ارزیابی قرار دهند. چرا كه اين نتايج توسط ماموران آموزش ديده و از طريق خود اظهاري 60 هزار خانوار توليد شده است و مركز آمار ايران داراي نظام كنترل كيفيت داده‌ها بوده و اين مركز حيثيت و شرف خود را درگرو آمار هاي اعلامي خود گذاشته است. وي تصريح كرد، روش‌هاي آمارگيري مركز آمار ايران براي مقايسه پذيري لازم است  با استاندارد‌‌هاي بين‌المللي منطبق باشد .وي همچنين ضمن تقدير از حمايت‌هاي دولت از استقلال مركز آمار ايران، از كليه رسانه‌ها و انديشمندان خواست تا با ارائه برنامه و مقالات علمي، در ارتقاء‌فرهنگ آماري كشور بكوشند.

رييس مركز آمار ايران در ادامه سخنان خود با اشاره به سرشماری عمومی کشاورزی كه از 5 مهر ماه الي 18 آبان ماه در كشور در حال اجرا است،‌ گفت:در این سرشماری 12 هزار مأمور آمارگیر و کارشناس، اطلاعات چهار و نیم تا پنج میلیون بهره بردار بخش کشاورزی را احصاء خواهند كرد. وي اظهار داشت با توجه به اين كه بخش کشاورزی از ارکان اقتصاد کشوراست و نقش مهمی در تولید ثروت ملی، ایجاد اشتغال و تولید ناخالص داخلي دارد، از دو سال پيش كه فعاليت‌هاي مربوط به سرشماري كشاورزي1393 در مركز آمار ايران شروع شده است، تمام تلاش اين مركز تهیه آمارهای ناب و اصیل براي برنامه‌ريزان كشور است.وی با بیان اینکه روش جمع آوری اطلاعات توسط تبلت در سرشماری عمومی کشاورزی سال جاري، نقطه عطفی در ارتقای علمی و فنی آمارگیری در کشور محسوب می شود، گفت: با توجه به استقرار شبکه ملی آمار و ارتقای سطح فناوری سخت افزاری و نرم افزاری  مركز آمار ايران، تمامی فعالیت مأموران آمارگیر به صورت لحظه ای قابل بررسی و ارزیابی است.رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: امروز می توانید به صورت لحظه ای بررسی کنید که مأمور آمارگیری به کدام روستا رفت و تا ظهر چند بهره بردار را آمارگیری کرد. دكترعادل آذر تأکید کرد: تببین و برآورد نتایج آمارگیری که در سال‌های گذشته تا دو سال به زمان نیاز داشت، در حال حاضر کاهش یافته است و این توانمندی وجود دارد که در مدت شش ماه اطلاعات تفصیلی نتایج آمارگیری ارائه شود.


                                              توازن منطقه‌اي،‌ مهمترين اصل برنامه ششم

آقاي دكتر نوبخت،‌ معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور، ‌در سخنراني خود در همايش روز آمار، در رابطه با  نقش مهم آمار و اطلاعات در توسعه گفت: مركز آمار ايران در مقاطع مختلف، ‌منشاء تاثير و نقش‌آفرين قاطع و بلامنازعه در  رخداد‌هاي اقتصادي كشور بوده است و در حال حاضر نيز در دو اقدام هم زمان و مهم فعاليت مي‌كند كه يكي از آن‌ها  اجراي سرشماري عمومي كشاورزي 1393 و ديگري تهيه شاخص هاي مورد نياز برنامه ششم توسعه است. وي در ادامه سخنان خود، رفع عدم توازن و تعادل توسعه‌اي را در مناطق مختلف كشور كه حاصل 10 برنامه اجرا شده در كشور از سال 1328 است، مهمترين رويكرد برنامه‌هاي توسعه ششم و هفتم كشور ذكر كرد كه بايد در کنار اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله تحقق یابد. وي افزود: اين توازن بخشي نيازمند برنامه و آمارهاي درست و متقني است كه مركز آمار ايران توليد مي‌كند. دكتر نوبخت تصريح كرد: تقسيم كردن و خرد كردن بودجه كشور در استان‌ها به ويژه در پروژه هاي كوچك و ناتمام به معني عدالت نيست و بودجه‌های عمرانی که به استان‌ها تخصیص داده می‌شود باید با نگاه توازن بخشی به طرح‌های عمرانی تخصیص یابد.

وي افزود: اقتصاد مقاومتي به معناي افزايش مقاومت اقتصاد كشور در برابر تقليل منابع مي باشد. وي با تاکید بر اهمیت توجه به اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از سیاست‌های دولت آن است که همگام با بودجه هزینه‌های جاری، بودجه عمرانی هم تخصیص یابد و به همین دلیل شاهد بودیم که در شش ماهه اول سال جاري،53 درصد منابع لازم برای اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پرداخت شده است.

دكتر نوبخت پرهیز از آغاز طرح‌های عمرانی جدید و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام را از سیاست‌های دولت بیان کرد و افزود: در سفرهای رییس‌جمهور کلنگ طرح‌های جدید زده نمی‌شود تا به طرح‌های نیمه‌تمام دولت اضافه نشود. بلکه تاکید دولت در این سفرها آن است که همه طرح‌ها باید تا پایان سال 93 یا نیمه سال 94 به اتمام برسد. معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور گفت: اگر کاهش قیمت جهانی نفت ادامه یابد، باید متناسب با منابع، بودجه دولت را تنظیم کنیم و در کنار آن توازن منطقه‌ای مدنظر در برنامه ششم نیز رعایت شود.
 

برنامه‌ريزي بدون آمار، راه رفتن در تاريكي  است

رييس كمسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي كه سخنران  افتتاحيه اين مراسم بود، ‌ضمن تقدير از دست‌اندركاران اجراي سرشماري عمومي كشاورزي 1393 به ويژه آمارگيران كه در شرايط سخت روستا‌ها و سرما فعاليت مي‌كنند،كاهش زمان انتشار  نتايج سرشماري را  نشانه رشد نظام آماري ذكر كرد. دكتر تاج‌گردون افزود: اطلاعات حاصل از اين سرشماري و انتشار به موقع آن‌ها ، نفش بسزايي در تدوين بر نامه ششم توسعه دارد.  وي برنامه‌ريزي بدون آمار را ، راه رفتن در تاريكي و برنامه‌ريزي با آمار هاي غلط را رفتن به سوي پرتگاه ذكر كرد. دكتر تاجگردون افزود:‌ در بحث اعتبار آمارهاي توليد شده به چند موضوع بايد توجه كرد. اين كه چه كسي آمار را توليد مي‌كند، چگونه توليد مي شود و چه كسي پردازش مي‌كند كه با توجه به وجود نيرو هاي متخصص و مجرب، در اين سه مورد مشكلي در كشور نيست. اما در بحث  انتشار، اینکه چه کسی آن را منتشر و چه کسی از آن استفاده می‌کند، باید مورد توجه قرار گيرد. این در حالی است که قانون، مرکز آمار ایران را مرجع رسمی انتشار آمار دانسته و باید به اين مركز اعتماد کنیم. وي با تاكيد بر اين نكته كه انتشار آمار بايد به صورت طبقه بندي و با توجه به نياز كاربران مختلف انجام شود گفت:‌ برخی از آمار‌ها کارشناسی بوده و کاربرد آن رسانه‌ای نیست. بنابراین زمانی که این اطلاعات تخصصي و كارشناسي منتشر می‌شود، افراد را دچار تردید می‌کند چراکه با کاربرد دقیق آن آشنا نیستند.

 دكترتاج‌گردون همچنین مرکز آمار را موظف به تشريح آمارهای خود دانست و افزود: وقتی آمار سنگین و غیر عمومی منتشر می‌شود موجب تشویش اذهان خواهد شد. بنابراین باید برای گیرندگان آن توجیه شود.وی با اشاره به اینکه برخی از آمارها ملموس نیست و قرار هم نیست که ملموس باشند، گفت: هنگامی که يك مقام کشوري قرار است در مورد آماری نظیر تورم، نرخ بیکاری یا رشد اقتصادی سخن بگوید، لازم است تا برای مخاطب کمی هم توضیح دهند که منظور از این آمار و ارقام چیست.

 

تاكيد بر اهميت آمار بخش كشاورزي با توجه به بحث امنيت غذايي كشور

معاون وزير جهاد كشاورزي در اين مراسم  اظهار اميدواري كرد كه تا اسفند ماه سال جاري نتايج مقدماتي سرشماري عمومي كشاورزي 1393 كه در حال حاضر در كشور در حال اجرا مي‌باشد، منتشر شده و چهارچوب آماري مفيدي براي  طرح‌هاي آمارگيري كشاورزي تهيه گردد. دكتر بخشنده سرشماري كشاورزي را با توجه به ارتباط نتايج آن به امنيت غذايي كشور مهم ذكر كرد و در ادامه افزود:‌ در سال‌هاي گذشته اعلام آمار غلط ميزان توليد گندم از سوي مسئولين وقت، باعث شد دولت وقت مجبور شود از آنجایی که پیش‌تر برنامه‌ریزی نکرده بود هر تن گندم را 40 تا 50 دلار بالاتر از قیمت بخرد و میلیارد‌ها دلار به کشور خسارت زد. معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: لطمه خلاء آماری فقط به گندم ختم نمی‌شود  بلكه زمانی دولت 5/2 میلیون تن شکر وارد کرد آنهم در زمانی که تولیدات داخلی به شش میلیون تن رسیده بود، اين امر موجب اشباع بازار شد به طوری که اکنون بعد از شش سال از آن تصمیم هنوز نتوانسته‌ایم سطح زیرکشت نیشکر را به 60 تا 70 درصد سال 1385- 1386 برسانیم.

وی ضمن اشاره به استفاده از روش هاي نوين براي تهيه اطلاعات ميزان اراضي زير كشت كشور همچون عكس برداري هوايي در آينده نزديك، ميزان اراضي زير كشت كشور را حدود 17 میلیون هكتار ذكر كرد كه از اين ميزان حدود 8.7 میلیون هکتار اراضی آبی باشند. معاون وزیر جهاد کشاورزی، آمار مصرف 93 درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی را بی‌پایه و اساس خواند. وي اظهار كرد: متاسفانه این روزها آمار مربوط به آب در حالی نقل محافل شده و می‌گویند 93 درصد منابع آبی در کشاورزی مصرف می‌شود که این آمار از نظر ما پایه علمی ندارد و در خوشبینانه‌ترین حالت می‌تواند یک برآورد مقدماتی باشد که آن هم موجب ایجاد افکار غلط در بین مردم و کشاورزان خواهد شد.

ضرورت اتخاذ مكانيسمي خودكار براي به روز شدن آمارها

وزير كشور كه در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه ريزي 1393 حضور داشت، ضمن تقدير از افراد فعال در حوزه آمارگيري در كشور، با ذكر اين نكته كه برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته از دهه 40 تا كنون خروجي‌هاي مفيدي براي كشور نداشته است، افزود:‌ از بين بردن فقر و نابرابري‌ و رفع عدم توازن در شهر نشيني و وابستگي كامل اقتصادي به نفت،‌ از مواردي است كه بايد در اولويت‌هاي برنامه ششم  قرار گيرد.دكتر رحماني فضلي در ادامه افزود :‌در پنج حوزه منابع، امكانات، ‌فعاليت اقتصادي، جمعيت و خدمات عدم توازن در كشور وجود دارد كه رفع اين عدم توازن، نيازمند آمار و اطلاعات دقيق در اين حوزه‌ها است. وي در ادامه، مركز آمار ايران را مرجع رسمي تجميع و انتشاراطلاعات آماري در كشور ذكر كرد و افزود: مكانيسمي بايد اتخاذ شود كه آمار‌هاي كشور به طور خودكار به روز شوند. وي مسئله مهم ديگر در حوزه آمار كشور را،  عدم تحليل درست آمار و اطلاعات ذكر نمود و اظهاراميدواري نمود كه تحليل‌هاي راهبردي و كارشناسي منجر به ايجاد يك سيستم جامع آماري و يك نظام حرفه اي آمار در كشور گردد.

 

تقدير از نمونه‌هاي نظام آماري كشور

در ادامه همايش روز آمار و برنامه‌ريزي از افراد نمونه نظام آماري كشور تقدير شد. اسامي اين افراد به شرح زيرمي‌باشد:

استاد و پيشكسوت

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

 

1

جناب آقاي دكتر يداله محرابي

استاد نمونه آماري

دانشگاه شهيد بهشتي

2

جناب آقاي حسام‌الدين فرهودي

پيشكسوت نمونه آماري

استان كردستان

نمونه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

نمونه

1

جناب آقاي حسين ابوئي مهريزي

معاون برنامه‌ريزي وزارت معدن، صنعت و تجارت

 

2

جناب آقاي مهندس حسين مهري

مديرعامل و رئيس هيئت مديره پست جمهوري اسلامي ايران

 

3

جناب آقاي اكبر سهيلي‌پور

رئيس سازمان حسابرسي كشور

 

4

جناب آقاي علي اصغر قائمي

مديرعامل مركز فناوري اطلاعات شهرداري تهران

 

 

نمونه‌هاي استاني

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

استان

1

جناب آقاي ابوالفضل طارمي

مديركل آمار و اطلاعات

استان قزوين

2

جناب آقاي مسعود اخوان ملايري

مديركل آمار و اطلاعات

استان مركزي

3

جناب آقاي سيد لطف‌اله هاشمي

مديركل آمار و اطلاعات

استان خوزستان

4

جناب آقاي حسن صدقي

معاون مديركل

استان اصفهان

5

جناب آقاي صادق اكبري

رئيس گروه

استان گيلان

6

جناب آقاي مصطفي توكلي

رئيس گروه

استان كرمان

7

جناب آقاي عباس پوراسكندر

رئيس گروه

استان مازندران

8

جناب آقاي قاسم علي كرميان

رئيس گروه

استان لرستان

9

سركار خانم معصومه حدادي

كارشناس

استان خراسان شمالي

10

سركار خانم زيبا حيدري

كارشناس

استان زنجان

11

جناب آقاي محمد فرج‌زاده

كارشناس

استان آذربايجان شرقي

12

جناب آقاي سيد مجتبي باقرمنش

كارشناس

استان قم

13

جناب آقاي رضا خدايي

كارشناس

استان آذربايجان غربي

14

جناب آقاي حميد صحرانورد

كارشناس

استان فارس

15

جناب آقاي يداله شوقاني

كارشناس

استان سمنان

16

جناب آقاي خيام صحرانورد

كارشناس

استان اردبيل

17

جناب آقاي مهدي حسيني

كارشناس

استان سيستان و بلوچستان

18

جناب آقاي امين زرافشان

كارشناس

استان خراسان رضوي

19

جناب آقاي محسن نصيري‌فرد

كارشناس

استان تهران

20

جناب آقاي سجاد نوروزيان

كارشناس

استان ايلام

21

سركار خانم مريم قاسمي

بازبين

استان كرمانشاه

22

سركار خانم نجمه امتحاني

بازبين

استان يزد

23

جناب آقاي مصطفي معزيان

آمارگير

استان خراسان جنوبي

24

سركار خانم سكينه خليلي

آمارگير

استان بوشهر

25

جناب آقاي مسلم كاووسي

آمارگير

استان گلستان

نمونه‌هاي مركز آمار ايران  و پژوهشكده

 

رديف

نام و نام خانوادگي

پست

دفتر

1

جناب آقاي عليرضا زاهديان

رئيس

پژوهشكده آمار

2

جناب آقاي جواد حسين‌زاده

مديركل

دفتر حساب‌هاي اقتصادي

3

سركار خانم افسانه يزداني

مديركل

دفتر روش‌شناسي آماري و طرح‌هاي نمونه‌گيري

4

جناب آقاي مصطفي دانش

معاون مديركل

دفتر فرهنگي، بازرگاني و خدمات

5

جناب آقاي صمد اصغري

معاون مديركل

دفتر محاسبه شاخص برنامه‌ها و سياست‌هاي كلان

6

جناب آقاي دكتر كاوه كياني

پژوهشگر

پژوهشكده آمار

7

جناب آقاي مهدي فرحزادي

رئيس گروه

دفتر صنعت، معدن و زيربنايي

8

جناب آقاي رضا ستوده

رئيس گروه

دفتر شاخص قيمت‌ها

9

جناب آقاي حسن پيرحسيني

رئيس گروه

شبكه و خدمات رايانه اي

10

سركار خانم الهه عباسي

رئيس گروه

دفتر استاندارد و نظارت بر طرح‌هاي آماري

11

جناب آقاي محمد غلامي

رئيس گروه

دفتر حساب‌هاي اقتصادي

12

جناب آقاي آرش فاضلي

كارشناس

دفتر برنامه‌ريزي،پايش عملكرد ودبيرخانه شوراي‌عالي آمار

13

سركار خانم معصومه محمدي

كارشناس

دفتر جمعيت، نيروي كار و سرشماري

14

سركار خانم ژيلا كمائي

كارشناس

دفتر كشاورزي

15

سركار خانم سارا ابدالي

كارشناس

دفتر نقشه و اطلاعات مكاني

16

سركار خانم هانيه اصغري اصل

كارشناس

سيستم و خدمات نرم‌افزاري

17

سركار خانم شيما صباغ تبريزي

كارشناس

پايگاه‌هاي اطلاعاتي

18

جناب آقاي اكبر خانمحمدي

كارشناس

امورمالي و ذيحسابي

19

سركار خانم مهديه رحماني

كارمند

پژوهشكده آمار

20

جناب آقاي غلامعلي ناصح قره شيران

كارمند

دفتر رياست، روابط عمومي و همكاري‌هاي بين‌الملل

21

جناب آقاي مجيد عزيزي

كارمند

حراست

22

جناب آقاي محمد ابراهيم حسني

كارمند

معاونت اقتصادي و محاسبات ملي

23

جناب آقاي جبرئيل عسگري

كارمند

دفتر توسعه منابع انساني و پشتيباني

24

جناب آقاي توحيد محمدنژاد

كارمند

دفتر توسعه منابع انساني و پشتيباني

 

 

 

تصاویر
  • با حضور فعالان نظام حرفه اي آمار كشور؛همایش روز آمار و برنامه ريزي 1393 برگزار شد
طراحی سایت