31 فروردین 1400
En | 
زمان انتشار: 12 مهر 1393
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 12 مهر,1393
بازدید: 3288
نشست مشترك مركز آمار ايران و سازمان بهداشت جهاني در زمينه آمار هاي ثبتي
نشست مشترك مركز آمار ايران و سازمان بهداشت جهاني در زمينه آمار هاي ثبتي


نشست مشترك مشاوران سازمان بهداشت جهاني با دفتر جمعيت، نيروي كار و سرشماري‌ مركز آمار ايران، روز شنبه پنجم مهر ماه در اين مركز برگزار شد. اين نشست با حضور آلن لونالو لوپز و لنه بريجيت ميكلسون،  از اساتيد  دانشگاه كوئيزلند استراليا و كارشناسان سازمان بهداشت جهاني، دكتر خسروي، مدير گروه  فناوري مديريت اطلاعات وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشكي و خانم آقا محمدي از كارشناسان اين وزارتخانه برگزار گرديد. اين جلسه با هدف آشنایی با وضعیت توليد آمار و روش‌هاي محاسبه شاخص‌هاي مواليد و مرگ و مير در کشور به ويژه نظام ثبت وقایع حیاتی كشور (CRVS) و ارائه روش‌های جدید برای بهبود و ارتقای کیفیت و یکپارچگی نظام ثبت وقايع حیاتی  و نظام  آمار حياتي کشور (CRVS)  برگزار گرديد.

مدير كل دفتر جمعيت، نيروي كار و سرشماري‌ مركز آمار ايران، با اشاره به تغییر وضعیت جمع آوري اطلاعات در ايران و تغيير رویکرد جمع آوری اطلاعات از سرشماري هاي سنتي به سمت سیستم ثبتی،‌گفت: در مرکز آمار ایران آمارهایبه دست آمده از سرشماری نفوس و مسکن، پایه و اساس  توليد شاخص های جمعیتی می باشد. اما از سال گذشته نسبت به آمارهای ثبتی دو رویکرد در مرکز آمار ایران اتخاذ شده است: رویکرد اول استفاده از آمارهای ثبتی در سرشماری ها می باشد و رویکرد دوم تصویب ايجاد پايگاه ثبت جمعيت در قالب چهار ثبت پایه ای (ثبت جمعیت، اسناد، املاک و مستغلات و کسب و کار) در شورای عالی آمار می باشد. خانم بني هاشمي در ادامه افزود: مرکز آمار ایران مایل به همکاری نزدیک با سازمان ثبت احوال کشور و وزارت بهداشت، در مان و آموزش پزشكي است تا از طريق اين همكاري بتواند، نرخ ثبت تولد و مرگ را به 100 درصد رساند اما در این مسیر چالش‌های مختلفی وجود دارد كه مي‌توان براي رفع آن ها از نظرات و مشاوره های نمایندگان سازمان بهداشت جهانی بهره مند شد.

خانم بني هاشمي، در ادامه با اشاره به همكاري نزديك مرکز آمار ایران و سازمان ثبت احوال کشور گفت: اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور جایگزین اطلاعات موجود در مرکز آمار ایران نمی‌شود چرا كه  اطلاعات جمعیتی به غیر از تولد و وفات دارای بخش های مختلف دیگری مانند مهاجرت نیز می باشد که در سازمان ثبت احوال کشور تولید نمي‌شود. وي افزود:‌ سرشماری نفوس و مسکن عمده ترین روش کسب اطلاعات در مرکز آمار ایران می‌باشد و یکی از مشکلات عمده ای که مرکز آمار ایران با آن مواجه می باشد چگونگی جایگزین کردن اطلاعات سرشماری بوسیله اطلاعات ثبتی می باشد.

آقای لوپز، مشاور سازمان بهداشت جهاني نيز در ادامه نشست، بهترین روش ارزیابی کیفیت اطلاعات در ايران را استفاده از آمارهای ثبتی و بررسی اطلاعات ثبتی مركز آمار ايران، سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ذكر كرد. وي متذكر شد كه براي بهبود کیفیت اطلاعات باید آنها را به اشتراک گذاشت و با دریافت نظرات کاربران به ارزیابی اطلاعات و بهبود کیفی آنها پرداخت.

وي در ادامه گفت: يكي از اهداف ما در كارگاه آموزشي روز هاي آتي، ارائه روش‌هاي جدید  محاسبه شاخص‌هاي  مرگ و مير کودکان است. آقاي لوپز افزود:  صحت اطلاعات ثبتی باید توسط مراکز ملی آمار کشورها انجام شود و در این فرآیند باید از روش های نوین استفاده نمود. همچنين  به غیر از ارتقای کیفی داده ها باید پوشش آمارهای ثبتی نیز افزایش یابد.وي همچنين به روش‌ جديد ثبت اطلاعات تولد و مرگ  با عنوانMobile Registration اشاره نمود که اعلام تولد و یا مرگ بوسیله نرم افزار تلفن همراه می باشد.

در ادامه اين جلسه ،خانم میکلسون، نماينده ديگر سازمان بهداشت جهاني، با اشاره به نحوه ثبت وقايع حياتي در كشور استراليا، گفت:در این کشور ثبت تولد و مرگ بومیان یکی از مشکلات جدی می باشد و برای تشویق بومیان به ثبت اطلاعات وقایع حیاتی از روش ارائه پاداش نقدی (Bonus) به افرادی که مبادرت به ثبت تولد و یا وفات اعضای خانواده خود می‌نمایند استفاده می شود. وي ثبت تولد کودکان را راه حل اساسي این مشکلات ذكر نمود.

گفتني است طبق برنامه‌‌ريزي صورت گرفته از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دو كارگاه آموزشي دو روزه در خصوص"ارزيابي  نظام ثبت وقايع حياتي و نظام آمار حياتي" در روزهاي ششم و هفتم مهر ماه و همچنين"تجزيه و تحليل شاخص‌هاي مرگ و مير" در روزهاي هشتم و نهم مهر ماه با حضور كارشناسان مركز آمار ايران، سازمان ثبت احوال كشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، برگزار خواهد شد.

تصاویر
  • نشست مشترك مركز آمار ايران و سازمان بهداشت جهاني در زمينه آمار هاي ثبتي
طراحی سایت