31 فروردین 1400
En | 
زمان انتشار: 05 مهر 1393
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 09 مهر,1393
بازدید: 3381
همكاري مركز آمار ايران با برنامه عمران سازمان ملل متحد در ايران
همكاري مركز آمار ايران با برنامه عمران سازمان ملل متحد در ايران


طي نشستي با حضورآقاي مورالي معاون نماينده مقيم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ايران ودكتر عادل آذر، رييس مركز آمار ايران، ‌اهداف توسعه هزاره سال 2015 براي جمهوري اسلامي ايران مورد بررسي طرفين قرار گرفت. در اين نشست كه با حضور نمايندگاني از وزارت امور خارجه و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور برگزار شد، 49 شاخص‌ مربوط به آرمان‌هاي توسعه هزاره جمهوري اسلامي ايران از سال 1384 تا 1392توسط مدير كل دفتر شاخص برنامه‌ها و سياست‌هاي كلان مركز آمار ايران ارائه شد. به گفته آقاي طاهري برای هر هدف اصلی از اهداف توسعه هزاره چندین زیرهدف تعیین شده است و هر یک از این زیرهدف ها دارای یک شناسنامه می باشد که در آن اطلاعات تفصیلی مربوط به آن هدف ذکر شده است.در ضمن در تهيه و توليد اين شاخص‌ها تمامي دستگاه‌هاي محتلف اجرايي از جمله آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، ‌وزارت نيرو و ‌معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور مشاركت داشته و موظف شده‌اند تا‌ اين شاخص ها را به مركز آمار ايران ارائه كنند.

از بين بردن فقر شديد، ‌دستيابي به آموزش ابتدايي، ‌ارتقاي برابري و اختيارات زنان، كاهش مرگ و مير كودكان، بهبود بهداشت مردان، مبارزه با ايدز،‌ مالاريا و هپاتيت، ايجاد محيط زيست پايدار و مشاركت جهاني براي توسعه، هشت آرمان اصلي توسعه هزاره (MDGS ) هستند.

در ادامه اين نشست، دكتر عادل آذر، عدم انعكاس برخي از شاخص‌هاي اقتصادي ايران در مجامع بين المللي را از چالش هاي مهم مركز آمار ايران ذكر كرد و افزود: حضور نماينده برنامه عمران سازمان ملل( UNDP) در مركز آمار ايران فرصت مناسبي براي  تهيه گزارش توسعه انساني  جمهوري اسلامي ايران توسط دوطرف است. وي اظهار اميدواري نمود با همكاري‌هاي مشترك دو نهاد، خلاء موجود در رابطه با شاخص‌هاي مربوط به ايران كه در گزارش‌هاي سازمان ملل به چشم مي‌خورد، رفع گردد. دكتر عادل آذر، در ادامه عملياتي كردن اين همكاري را منوط به يك  ارتباط ارگانيك همراه با برنامه زمان بندي شده ذكر نمود كه مي‌تواند حلقه اتصال UNDP با دستگاه‌هايي چون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و آموزش و پرورش در ايران نيز باشد.

رييس مركز آمار ايران در ادامه سخنان خود با ذكر اين نكته كه طرح هدفمندسازي يارانه‌ها، تاثير محسوسي بر  شاخص‌هاي عدالت اجتماعي از جمله ضريب جيني داشته و بي عدالتي را كاهش داده است، افزود:‌ با اجراي اين طرح كه هزينه‌اي بالغ برصد ميليارد دلار در بر داشته،‌ اختلاف دهك‌هاي درآمدي در ايران از 9 به 7 رسيده است و ضريب جيني نيز از 4/0 به 35/0 رسيده است. اما اين تغيير هنوز در گزارش‌هاي توسعه انساني سازمان ملل نشان داده نشده است و هدف از اين همكاري انعكاس تغيير چنين شاخص‌هايي در مجامع بين المللي  است كه بر اثر فعاليت‌هاي اقتصادي در ايران رخ مي‌دهد. وي در خاتمه پيشنهاد داد، در راستاي همكاري‌هاي دو نهاد،كارگاه آموزشي مشتركي در زمينه MDGS با استفاده از يكي از مدرسان شاخص و بنام بين المللي در ايران برگزار شود و همچنين سيستم اطلاع‌رساني مشابه ECOSTAT كه شاخص‌هاي ويژه كشور‌هاي اكودر راستاي آن توسط مركز آمار ايران تهيه و به روزرساني مي‌شود، براي كشورهاي منطقه و ويژه شاخص‌هاي MDGS راه اندازي گردد.

آقای مورالی نيز در ادامه اين نشست با ذكر اين  نكته كه بر اساس گزارش توسعه انسانی جهانی در سال 2013  كشور ايران در دو سال گذشته از نظررتبه بندي شاخص‌های توسعه انساني جایگاه بسیار خوبی داشته است افزود:  در مقایسه بین کشوری گزارش های توسعه انسانی، تیم برنامه عمران سازمان ملل متحد 100 کشور را برای یک دوره 32 ساله  یعنی از سال 1980 الی 2012 از نظر بهبود تهیه شاخص های مربوط به گزارش توسعه انسانی مورد ارزیابی قرار داد كه از میان 100 کشور ارزیابی شده که در بهبود شاخص های گزارش توسعه انسانی اقدام کرده‌اند  کشور ایران رتبه دوم را کسب کرده و تنها کشوری که بهتر از ایران اقدام نموده است کشور کره جنوبی می‌باشد.   همچنين به گفته آقاي مورالي در این گزارش به موفقیت های ایران در زمینه های مختلف از جمله باسوادی بویژه ارتقای باسوادی زنان و بهبود امید به زندگی که بیانگر ارتقای سلامت می باشند اشاره شده است.
تصاویر
  • همكاري مركز آمار ايران با برنامه عمران سازمان ملل متحد در ايران
طراحی سایت