31 فروردین 1400
En | 
زمان انتشار: 06 مهر 1393
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 06 مهر,1393
بازدید: 3430
آغاز اجراي سرشماري عمومي كشاورزي 1393
آغاز اجراي سرشماري عمومي كشاورزي 1393


سرشماري عمومي كشاورزي 1393 ،‌صبح شنبه پنجم مهرماه با حضور دكتر نوبخت، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور ، دكتر حسين هاشمي، استاندار تهران، دكتر عادل آذر، رييس  مركز آمار  ايران، آقاي فرهادي فرماندار تهران و بر خي از مسئولين استان تهران و جمعي از دست اندركاران  سرشماري كشاورزي 1393 در  دهكده توحيد( روستاي حسن آباد باقراف) واقع در بخش شهر آفتاب رسماً آغاز شد.

دكتر عادل آذر در  ابتداي مراسم افتتاحيه و در جمع تعداد كثيري از كشاورزان اين منطقه ضمن تقدير از اصحاب رسانه در پوشش رسانه‌اي و اطلاع رساني گسترده اين طرح ملي، به سرشماري از حدود چهار ميليون و 300 هزار بهره‌بردار كشاورزي اشاره  نمود و در ادامه افزود: در اين سر شماري  حدود 12 هزار نفر نيرو به كار گرفته مي‌شود  كه حدود  6 هزار نفر از آن ها، آمارگير هستند. رييس مركز آمار ايران در ادامه با تاكيد بر اين نكته كه ماموران سرشماري جليقه مخصوص سرمه‌اي رنگ و كارت شناسايي و تبلت به همراه دارند، طول زمان آمارگيري را حداكثر 20 الي 30 دقيقه ذكر كرد و از كشاورزان خواست تا براي همكاري با  ماموران سرشماري  و جمع آوري اطلاعات درست و دقيق  صبر و حوصله لازم را داشته باشند. وي ضمن  تاكيد بر اين نكته كه ارائه اطلاعات بر اساس خود اظهاري كشاورزان است از آنان درخواست نمود تا اطلاعات دقيق را  كه لازمه بر نامه‌ريزي‌هاي  اقتصادي كشور به ويژه بخش كشاورزي است، به ماموران ارائه دهند. وي تصريح كرد كه كليه اطلاعات فردي افراد در مركز آمار ايران محرمانه باقي مي ماند و آمار جمع آوري شده به صورت كلي براي برنامه‌ريزي‌هاي كشور استفاده خواهد شد. دكتر عادل آذر از آمارگيران نيز درخواست نمود تا در هنگام مراجعه به بهره برداران كشاورزي ادب و فروتني لازم را كه شايسته نماينده دولت جمهوري اسلامي ايران است، داشته باشند.

 در ادامه اين مراسم معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور با اشاره به سهم 12 تا 17 درصدي بخش كشاورزي از رشد اقتصادي، گفت: اميدواريم اطلاعات سرشماري عمومي كشاورزي تا پايان سال جمع‌آوري و تدوين شود تا در تهيه برنامه ششم توسعه از آن استفاده كنيم. دكترنوبخت  ضمن بيان اين نكته ‌كه حضور من در اين جلسه نمادين نيست، اظهار كرد: من به عنوان مدير برنامه ريزي كشور براي شروع كار برنامه ريزي در اين مراسم شركت نموده‌ام، چرا كه برنامه‌ريزي فعاليتي است كه در زمينه توسعه صورت مي‌گيرد و منجر به تغيير وضعيت موجود كشور به وضعيت مطلوب خواهد شد.وي افزود: لازم است ما وضعيت موجود را به درستي بشناسيم، وضعيت مطلوب را به درستي تبيين كنيم و با يك برنامه ريزي به سمت آن حركت نماييم. معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور با بيان اين‌كه كار برنامه ريزي از شناخت وضع موجود آغاز مي‌شود، تصريح كرد:براي تبيين وضع موجودبايد يكي از بخش‌هاي مهم كشور يعني بخش كشاورزي را به درستي بشناسيم چرا كه  يك پنجم از شاغلين كشور مربوط به اين بخش است. دكتر نوبخت با بيان اين‌كه شناخت بخش كشاورزي از طريق آمار و ارقام صورت مي گيرد با تاكيد بر ارائه اطلاعات صحيح از سوي كشاورزان در سرشماري كشاورزي، گفت: اگر اطلاعات دقيق نباشد و كم گويي انجام شود كه البته كشاورزان هيچ وقت چنين كاري را نخواهند كرد، در آن صورت ما ظرفيت بخش كشاورزي را كم برآورد مي كنيم و مجبور مي‌شويم واردات را افزايش دهيم و با افزايش واردات قطعا نخستين كساني كه زيان مي بينند خود كشاورزان هستند، چرا كه بازار از محصولات خارجي پر خواهد شد.وي خاطرنشان كرد: اگر زياده گويي نيز انجام شود، در عمل مقدار كافي از محصولات كشاورزي در بازار عرضه نمي‌شود و اين موضوع سبب افزايش قيمت عمومي محصولات و نرخ تورم خواهد شد كه در اثر آن همچنيان كشاورزان متضرر مي‌گردند. وي اظهار اميدواري كرد، اطلاعات اين سرشماري در 6 ماهه باقيمانده به پايان سال جمع‌آوري و تدوين شود، تا در برنامه ششم توسعه كه در حال تدوين است مورد استفاده  قرار گيرد.

گفتني است اين سرشماري با آمارگيري از يكي از بهره برداران كشاورزي روستاي حسن آباد باقر‌اف، توسط دكتر نوبخت، دكتر عادل آذر و دكتر هاشمي، استاندار تهران، در حضور  اصحاب رسانه وجمعي از ساكنين روستا رسماً آغاز شد.

تصاویر
  • آغاز اجراي سرشماري عمومي كشاورزي 1393
طراحی سایت