04 فروردین 1402
En | 
زمان انتشار: 18 مرداد 1400
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 10 آبان,1400
بازدید: 2086
جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت برگزار شد
جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت برگزار شد

در این نشست علمی دکتر الهام فتحی رییس گروه آمارهای جمعیت دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار گزارشی از محاسبه شاخص باروری کل ایران از سال 1395 تا 1399 با استفاده از روش مستقیم ارائه نمود.

جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت با حضور نعمت اله میرفلاح نصیری معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران، علی اکبر محزون، مدیر کل دفتر جمعیت ، نیروی کار و سرشماری های مرکز آمار ایران و جمعی از مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی از مرکز آمار، وزارت بهداشت، ثبت احوال، انجمن آمار و موسسه مطالعات جمعیتی و اساتید جمعیت شناسی به صورت مجازی در روز چهارشنبه مورخ ششم مرداد ماه برگزار شد.

در این نشست علمی دکتر الهام فتحی رییس گروه آمارهای جمعیت دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار گزارشی از محاسبه شاخص باروری کل ایران از سال 1395 تا 1399 با استفاده از روش مستقیم ارائه نمود.

 وی به اهمیت محاسبه میزان باروری کل کشور بویژه در سال های اخیر تاکید نموده و توضیح داد که تا قبل از سال 1395 این شاخص با استفاده از روش­های غیر مستقیم  و اغلب داده های سرشماری محاسبه می­شد اما از سال 1395 به بعد با بهبود آمارهای ثبتی ولادت امکان محاسبه با روش مستقیم فراهم شده است. در سال گذشته نیز محاسبات انجام شده با روش مستقیم برای سال­های 96 تا 98 پس از تصویب کمیته آمار بخشی جمعیت اطلاع رسانی شد. در حال حاضر این شاخص با روش مستقیم و برای سال 1399 محاسبه شده است.

دکتر فتحی با اشاره به توصیه های سازمان ملل در خصوص جمع آوری داده های باروری و مرگ و میر، روش های تولید این داده ها را شامل شیوه ثبتی، طرح های آماری و روش ترکیبی ذکر کرد و گفت براساس توصیه های سازمان ملل هیچکدام از این روش­ها نسبت به دیگری برتری نداشته بلکه تلفیق داده ها از منابع مختلف کیفیت آمارهای ملی را ارتقا می بخشد. در ایران مقایسه داده های ولادت از دو منبع ثبتی داده یعنی سازمان ثبت احوال کشور و وزارت بهداشت حکایت از بهبود پوشش هر دو منبع داده و به حداقل رسیدن تفاوت بین آنها دارد که این موضوع به عنوان یک گام رو به جلو  و مثبت در کشور تلقی می شود.

وی تشریح کرد مقایسه شاخص محاسبه شده میزان باروری کل کشور بر اساس سرشماری 1395 (با روش غیر مستقیم فرزندان خود) و شاخص بدست آمده از تلفیق منابع ثبتی (با روش مستقیم) نتایج یکسانی را نشان داد.

در مجموع نتايج محاسبات شيب ملايم كاهش ميزان باروري كل ايران از سال 1395 تا 1399 را تاييد نمود. اطلاعات ثبت احوال نشان داد ميزان باروري كل ايران (براي جمعيت ايراني) و پیش بینی های جمعیتی مرکز آمار ایران در سال هاي 1396 و 1397 و 1398 و 1399 به ترتيب برابر 2.09 و 1.95 و 1.74 و 1.65 فرزند است.

ميزان باروري كل ايران (براي جمعيت ايراني و غیر ایرانی) با استفاده از داده­های ثبت احوال (ثبت موالید تاوقوع یکسال) و وزارت بهداشت (ثبت موالید اتباع خارجی) و پیش بینی های جمعیتی مرکز آمار ایران در سال هاي 1396 و 1397 و 1398 و 1399 به ترتيب برابر 2.07 و 1.97 و  1.77 و 1.71 فرزند است.

وی افزود در سال های اخیر اوج سن فرزند آوری در سنین 29-25 ساله متمرکز شده است و الگوی سنی باروری نشان دهنده کاهش میزان باروری در گروه های سنی 24-20، 29-25 و34-30 ساله است. تصریح کرد: تمام استان های کشور کاهش میزان باروری کل را در سال­های اخیر تجربه کرده اند،  به طوری که کاهش میزان باروری در اقصی نقاط ایران به مساله ای فراگیر تبدیل شده است.

دکتر فتحی در ادامه گفت : 9 استان، باروری پایین (کمتر از 1.5) و بسیار پایین (کمتر از 1.3) را در سال 1399 تجربه کرده­اند و 15 استان هم باروری کمتر از سطح جانشینی یعنی  2.09 تا 1.5 فرزند داشته اند.

در ادامه دکتر حبیب اللهی کارشناس وزارت بهداشت، گزارشی در خصوص سامانه آنلاین ثبت موالید و تولد نوزادان در کشور و نحوه جمع آوری اطلاعات مربوط به مادران، محاسبه میزان باروری کل و همچنین روند پیشرفت سرشماری ثبتی مبنا 1404 ارایه کرد.

دکتر حبیب اللهی با بیان اینکه تا سال 1391 در کشور اعداد و ارقام دقیقی در خصوص سلامت مادران و نوزادان در کشور موجود نبود، گفت: با توجه به اینکه بیش از 97 درصد زایمان ها در بیمارستان ها رخ می دهد از سال 1392 اطلاعات مربوط به مادران و نوزادان شامل شهری و روستایی بودن، ملیت، شماره ملی مادر، محل سکونت، سطح سواد مادر، میزان تحصیلات مادر، نوع بیمه و سایر اطلاعات مربوطه و داده های مرتبط با نوزادان به صورت آنلاین ثبت می شود.

سپس منابع داده­ای مختلف برای محاسبات مورد بحث و بررسی اعضاء کمیته قرار گرفت و پس از تبادل نظر اعضاء کمیته پیرامون منابع داده و روش های محاسبه میزان باروری کل ایران، نتایج گزارش باروری کل ایران از سال 95 تا 99 مورد تأييد اعضاء قرار گرفت و میزان باروري محاسبه شده براي سال 1399 در استان‌هاي كشور (به شرح جدول پيوست) با اجماع اکثریت اعضا به تصویب نهایی رسید.

در ادامه این نشست علی اکبرمحزون مدیر کل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار در خصوص روند پیشرفت سرشماری ثبتی مبنا گزارشی ارایه داد.

محزون فرایند اخذ داده های اداری سرشماری ثبتی مبنا را شامل تعیین متغیر های آماری مورد نیاز سرشماری، تعیین سازمان های متولی تولید کننده متغیر های آماری، مشخص کردن سیستم های اطلاعاتی و متغیرهای اطلاعاتی موجود، تعیین دیتا ، مدل دریافت و بارگذاری فایل در مرکز داده مرکز آمار و فعالیت های مرتبط نظیر پاکسازی و بازکدگذاری عنوان کرد.

مدیر کل دفتر جمعیت مرکز آمار گفت: تا کنون ثبت های اداری از دستگاه هایی مثل ثبت احوال، آموزش و پرورش، شرکت پست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به طور کامل دریافت شده است.

محزون با اعلام انجام آزمایش سرشماری ثبتی مبنا در سال جاری به شیوه ترکیبی، هدف از اجرای این سرشماری را سنجش پوشش و کیفیت منابع ثبتی در تعیین جمعیت و مسکن در محدوده های جغرافیایی ارزیابی کرد که محدوده آزمایش آن در شهرستان های همدان، اهواز، بجنورد، کاشان و پیرانشهر می باشد.

برای مشاهده  محاسبه ميزان باروري كل با روش مستقيم با منابع مختلف داده به تفكيك استان به فایل پیوست مراجعه کنید. 

 

 

تصاویر
  • جلسه کمیته بخشی آمارهای جمعیت برگزار شد
فایلهای پیوست
طراحی سایت