26 مرداد 1401
En | 
زمان انتشار: 28 تیر 1400
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 28 تیر,1400
بازدید: 1167
اولین جلسه رسمی کمیته فنی کیفیت نظام آماری کشور برگزار شد
اولین جلسه رسمی کمیته فنی کیفیت نظام آماری کشور برگزار شد

سازمان های تولید کننده آمار می توانند در صورت تداوم توجه به کیفیت تولید آمارهای خود، به نشان های بالاتر کیفیت شامل " نشان تعهد به کیفیت" و "نشان تضمین کیفیت" نایل آیند.

نشست مشترک مرکز آمار ایران و اعضای کمیته فنی کیفیت دستگاه های اجرایی، روز شنبه مورخ 26 تیر در مرکز آمار ایران برگزار شد . در این نشست که به صورت مجازی در محل اتاق جلسات دفتر استاندارها و نظارت بر طرح های آماری برگزار گردید ، بر ضرورت توجه بیشتر بر تولید آمارهای با کیفیت در نظام آماری و تولید آمارهای رسمی کشور بر اساس آخرین استانداردهای رایج دنیا و این که سازمان های تولید کننده آمار می توانند در صورت تداوم توجه به کیفیت تولید آمارهای خود، به نشان های بالاتر کیفیت شامل " نشان تعهد به کیفیت" و "نشان تضمین کیفیت" نایل آیند، تاکید شد.

در ادامه این جلسه ضمن اشاره به موضوع "نشان اهتمام کیفیت" به عنوان اولین سطح از سطوح سه گانه کیفیت در آمارهای رسمی ، معیارهای لازم برای اعطای این نشان در خصوص رعایت معیارهایی فراتر از شناخت اولیه چارچوب کیفیت ، نحوه انجام "خود ارزیابی" و نقطه نظرات کارشناسان مختلف دستگاه های اجرایی در خصوص موضوع اعطای نشان اهتمام به کیفیت ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شایان ذکر است بر اساس بند الف ماده 6 سومین برنامه ملی آمار کشور،  مرکز آمار ایران با همکاری دستگاه های اجرایی ملزم به تهیه و ابلاغ "فهرست آمارهای رسمی ایران " و "آیین نامه کیفیت آمارهای رسمی ایران " پس از تصویب شورای عالی آمار می باشد و بر اساس آن، فرایند تولید همه آمارهای رسمی کشور مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و در صورت تایید، به هر یک از آنها "نشان کیفیت آمارهای رسمی ایران" ، اعطا می شود.

در این همچنین جلسه مقرر شد تا 15 شهریور سال جاری "شیوه نامه اهتمام کیفیت آمارهای نظام آماری کشور" تهیه شود.

 

تصاویر
  • اولین جلسه رسمی کمیته فنی کیفیت نظام آماری کشور برگزار شد
طراحی سایت