13 خرداد 1402
En | 
زمان انتشار: 23 تیر 1400
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 10 آبان,1400
بازدید: 1828
 شاخص های فناوری اطلاعات تکمیل خواهد شد
شاخص های فناوری اطلاعات تکمیل خواهد شد

رئیس مرکز آمار ایران : در سال ۱۴۰۰برای حصول شاخص‌های ۲۳ گانه مورد توصیه سازمان بین المللی مخابرات،طرح آمارگیری از طریق مرکز آمار ایران اجرا می شود که از طرح‌های قبلی قوی‌تر بوده و خلا این شاخص ها را در کشور پر خواهد کرد و این شاخص ها تکمیل خواهد شد.

نشست مشترک مرکزآمار ایران و سازمان فناوری اطلاعات به منظور تبادل قرارداد بین این دو سازمان با موضوع طرح آمارگیری برخورداری خانوارها و استفاده افراد از فاوا ، روز سه شنبه ۲۲ تیر ماه در محل سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد. این نشست با حضور دکتر حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران، دکتر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات، دکتر شباک رئیس پژوهشکده آمار و مهندس جعفر پور معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ، برگزار گردید.

دکتر حسین زاده ضمن تبریک ۲۲ تیر ماه، روز ملی  فناوری اطلاعات، با اشاره به این که امروزه تصور زندگی بشریت بدون استفاده از فناوری اطلاعات غیر ممکن است وامروزه بشر عملا قدمی بدون اینترنت یا رایانه نمی تواند بردارد، گفت: اهمیت فناوری اطلاعات بنیادی است و از مهمترین شاخص های مرتبط با توسعه، شاخص‌های مربوط به فناوری اطلاعات است و خوشبختانه با تلاش ها و همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رشد خوبی در این زمینه در کشور وجود داشته است. وی افزود: اهمیت داده برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری بر کسی پوشیده نیست واین نشست در واقع به خاطر اهمیت ارتباط و تلاقی داده وفناوری اطلاعات است.

رئیس مرکز آمار ایران در ادامه اظهار کرد: حکمرانی شایسته و برنامه‌ریزی بدون داده وشواهد امکان پذیر نیست و طبعاَ برنامه‌ریزی برای فناوری اطلاعات هم بدون دیتا امکان پذیر نیست. وی در ادامه با اشاره به مشارکت حدود ۵۰ درصدی خانوارها در سرشماری اینترنتی سال ۱۳۹۵ و اجرای طرح های آمارگیری مرتبط با برخورداری خانوارها از فناوری اطلاعات در سال های ۱۳۷۸،۱۳۹۲،۱۳۹۶ ، گفت: در سال ۱۴۰۰ هم  برای حصول شاخص‌های ۲۳ گانه مورد توصیه سازمان بین المللی مخابرات طرح آمارگیری از طریق مرکز آمار ایران اجرا می شود که از طرح‌های قبلی قوی‌تر بوده و خلا این شاخص ها را در کشور پر خواهد کرد و این شاخص ها تکمیل خواهد شد.

دکتر حسین زاده افزود: برای اجرای این طرح از ۱۲ تیر تا ۱۰ مرداد ماه به ۲۰ هزار خانوار نمونه مراجعه خواهد شد. وی با اشاره به این که شیوع بیماری کووید -۱۹ در جهان در طی دو سال اخیر بسیاری ازطرح‌های آمارگیری و سرشماری ها را درکشورهای مختلف متوقف کرده و یا به تعویق انداخته است، افزود: انجام عملیات میدانی کاری بسیار بغرنج است اما در کشور ما با تلاش های شبانه روزی علی رغم شرایط کووید ، تمامی طرح‌ها مطابق با تقویم انتشاراتی مرکز انجام شده است.

وی با تاکید بر اهمیت فناوری اطلاعات در اشتغال وکسب و کار جوانان و جوان بودن جمعیت کشور با توجه به پنجره جمعیتی به برخی از شاخص‌های نفوذ اینترنت در کشور اشاره کرد و افزود: در سال ۱۳۹۶ ،‌از حدود ۲۴ میلیون خانوار کشور ، ۷۲،۸  درصد از خانوار ها به اینترنت و ۸۰،۷ درصد از جمعیت ۶ سال به بالا به تلفن همراه دسترسی داشته‌اند. علاوه بر این ۴۶،۳ درصد کاربر اینترنت بوده و ضریب نفوذ اینترنت هم حدود ۶۴ درصد بوده است.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین ضمن اشاره به اجرای سرشماری ثبتی مبنا در کشوردر سال ۱۴۰۵ و با بیان این که وزارت  ارتباطات و فناوری اطلاعات عضو ستاد سرشماری ثبتی مبنا بوده ومسئول کمیته زیر ساخت سرشماری نیز می‌باشد، از حمایت ها و همکاری های سازمان فناوری اطلاعات و دکتر ناظمی، رئیس این سازمان در ارتباط با سرشماری ثبتی مبنا تشکر کرد.

دکتر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در بخشی از صحبت های خود با بیان این که آمار زمانی ارزشمند است که امکان تولید دانش و مقایسه برای داده ها را فراهم کرده و برای سیاستگذاری‌ها کاربرد داشته باشد، از رویکرد مثبت و همکاری‌های سازنده  مرکز آمار ایران  برای تامین  و تکمیل نیاز های  اماری حوزه های مختلف تشکر کرد  وگفت: در اجلاس ITU تمام موارد مربوط به داده ها و این که چه داده هایی در این حوزه از طریق سرشماری ها و در واقع از طریق مراجعه به افراد و چه داده هایی از طریق بانک داده باید استخراج شود، مورد بررسی قرار می گیرد و بر اساس این اطلاعات نیز سازمان فناوری اطلاعات با مرکز آمار ایران همکاری می‌نماید.

وی افزود : اقلام این طرح آمارگیری بر اساس مصوبات جهانی است وجامعه آماری آن هم قابل توجه و قابل تعمیم به کل کشور بوده و با توجه به این که تصویر بهتری از کشور در زمینه فناوری ارائه می دهد،‌کمک زیادی به سیاستگذاران خواهد کرد. وی اظهار امیدواری کرد که نتایج این طرح آمارگیری در اختیار پژوهشگران و کاربران قرار گیرد.

 گفتنی است در پایان این نشست مراسم تبادل قرار داد با موضوع طرح آمارگیری برخورداری خانوارها و استفاده افراد از فاوا برگزار شد و رئیس مرکز آمار ایران و رئیس سازمان فناوری اطلاعات به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

 

 

 

تصاویر
  •  شاخص های فناوری اطلاعات تکمیل خواهد شد
  •  شاخص های فناوری اطلاعات تکمیل خواهد شد