23 خرداد 1400
En | 
زمان انتشار: 30 اردیبهشت 1399
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 01 خرداد,1400
بازدید: 3096
سرشماري ثبتي‌مبنا، گام مهم در كارآمدي هر چه بيشتر رصد سياست‌هاي جمعيتي است
سرشماري ثبتي‌مبنا، گام مهم در كارآمدي هر چه بيشتر رصد سياست‌هاي جمعيتي است

دكتر جواد حسين‌زاده با اشاره به موافقت دولت با ثبتی‌مبنا شدن سرشماری عمومی نفوس و مسکن، از كارآمدي هر بيشتر رصد سياست‌هاي كلي جمعيت ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري خبر داد.


رئيس مركز آمار ايران به مناسبت سي‌ام ارديبهشت‌ماه مصادف با «روز ملي جمعيت» در تقويم رسمي كشور گفت: رصد تحولات جمعیتی در جمهوري اسلامي ایران که با بازنگری جامع سیاست‌های جمعیتی کشور در سال‌های اخیر در قالب «سیاست‌های کلی جمعیت» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گردیده، ضرورت شناخت صحیح، دقیق و جامع از تغییرات و تحولات جمعیتی و عوامل مؤثر بر آن را مضاعف نموده است.
ايشان با تأكيد بر نقش سرشماري‌هاي عمومی نفوس و مسکن و اطلاعات ثبت وقايع حياتي در رصد تحولات جمعيتي، ارائه مستمر و بهنگام وضعيت شاخص‌های مهم جمعیتی نظیر نرخ رشد جمعیت، ساختار سنی و تركيب جنسيتی جمعیت، نرخ موالید و نظاير آن را ضروري برشمرد و افزود: روند تغییرات شاخص‌های جمعیتی ایران در طول زمان و همچنین مقایسه آن با میانگین‌های جهانی و منطقه‌ای و پيش‌بيني آینده تحولات جمعیتی ایران مبتنی بر فرضیات مورد قبول، امكان تصميم‌گيري كارآمد و اثربخش را به سياستگذاران و برنامه‌ريزان مي‌دهد و به آينده‌پژوهان در ترسيم هر چه دقيق‌تر آينده تحولات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كمك شاياني مي‌نمايد.
وي افزود: در طول تاریخ دیدگاه‌ها و بینش‌های متفاوتی در ارتباط با موضوع «جمعيت» شکل گرفته و اقتصاددانان برجسته‌اي جمعيت را عامل توسعه عنوان نموده‌اند. مقام معظم رهبري نيز در بيانيه گام دوم انقلاب، مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور را نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی دانسته و جمعیّت جوان را فرصت ارزشمند و ثروت عظیمی برای کشور برشمرده‌اند. همچنين ايشان در مَطلَع ابلاغيه سياست‌هاي كلي جمعيت، جواني جمعيّت كنوني كشور را يك فرصت و امتياز عنوان نموده‌اند كه كارشناسان اين فرصت طلايي را «پنجره جمعيتي» مي‌نامند و البته اين فرصت نيز دائمي نخواهد بود. در شرایط پنجره جمعیتی که سهم تولید کنندگان بیشتر از سهم مصرف کنندگان در کل جمعیت می شود، «سود جمعیتی» مثبت حاصل می شود که می توان تأثیر آن در رشد اقتصادی را نیز به صورت کمّی برآورد نمود.
ايشان با اعلام اينكه اكنون جمعيت كشور در حدود 83 ميليون و 500 هزار نفر است، ساختار سني غالب در جمعيت كشور را ميانسال ارزيابي نموده و خاطرنشان كردند: بايد با اتخاذ سياست‌های منسجم و مدوّن، از هم‌اكنون نسبت به برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و متناسب با چالش سالمندي جمعيت اقدام نمود و مطابق با اولين بند سياست‌هاي كلي جمعيت، لازمه‌ي توازن در تركيب سني جمعيت كشور و پيشگيري از سالمندي مفرط جمعيت، ارتقاي نرخ باروري به بالاتر از سطح جانشيني در جهت جبران كاهش نرخ رشد جمعيّت و نرخ باروري در سال‌هاي گذشته است.
دكتر حسين‌زاده با اعلام اينكه آمار سالانه مواليد در دو سال متوالي اخیر به ميزان 120 هزار و 170 هزار رويداد کاهش یافته تأكيد كردند: لازم است پژوهش‌هاي جامعه‌شناختي علاوه بر تحليل‌هاي جمعيت‌شناختي در اين زمينه با سرعت انجام و علل اصلي اين پديده اجتماعي به درستي روشن شود؛ چرا كه پيش‌بيني‌هاي جمعيتي صورت گرفته در محتمل‌ترين حالت كه مورد اجماع كارشناسان در کمیته بخشی آمارهای جمعیت متشکل از نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط، صاحبنظران دانشگاهی و جمعیت شناسان بوده، بيش از 101 ميليون نفر جمعيت تا سال 1430 را تأييد نمي‌كند كه از لحاظ ساختار سني، ۱۹ درصد از اين جمعيت نيز سالمندان بالاي ۶۵ سال خواهند بود.
وی تأکید کرد: در سیاست های کلی جمعیت به ابعاد مختلف کیفیت جمعیت پرداخته شده که یکی از این ابعاد، توانمندسازی جمعیت در سن کار مطابق با بند 8 این سیاست ها می باشد. در کشور ما طبق آخرین آمار نیروی کار در سال 1398، در حدود 27 میلیون نفر از جمعیت 62 میلیون نفری در سن کار، در بازار کار مشارکت دارند که معادل 44.1 درصد نرخ مشارکت اقتصادی است. از سوی دیگر، از کل جمعیت فعال، 89.3 درصد شاغل بوده اند که این به معنی 10.7 درصد نرخ بیکاری در سال گذشته است. لذا با برنامه ریزی مناسب در جهت اجرایی نمودن این بند از سیاست های کلی جمعیت، زمینه استفاده بهینه از سهم 10.7 درصدی جمعیت فعال کشور و در پی آن، کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت بیش از پیش فراهم خواهد گردید.

گفتني است پس از ابلاغ سياست‌هاي كلي جمعيت از سوي مقام معظم رهبري در 30 ام ارديبهشت ماه سال 1393، اين روز به عنوان «روز ملي جمعيت» در تقويم رسمي جمهوري اسلامي ايران ثبت گرديد. 

تصاویر
  • سرشماري ثبتي‌مبنا، گام مهم در كارآمدي هر چه بيشتر رصد سياست‌هاي جمعيتي است
طراحی سایت