25 مرداد 1399
En | 
زمان انتشار: 21 دی 1398
آخرین به‌روزرسانی: شنبه, 21 دی,1398
بازدید: 2217
مقدار تولید شیر گاو و گوشت گوساله از دی ماه سال جاری به ­صورت ماهانه اندازه ­گیری می ­شود
مقدار تولید شیر گاو و گوشت گوساله از دی ماه سال جاری به ­صورت ماهانه اندازه ­گیری می ­شود

گاو و گوساله، مهم­ترین گونه دام سنگین هستند که در کشور ما با هدف تولید شیر و گوشت قرمز پرورش داده می­ شوند. سهم این نوع دام از تولید شیر بیش از 90 درصد و از تولید گوشت قرمز، بیش از 50 درصد است.با توجه به اهمیت این نوع دام در تأمین امنیت غذایی جامعه، طرح آمارگیری اندازه ­گیری ماهانه تعداد و تولیدات این نوع دام از دی ماه سال جاری در دستور کار مرکز آمار ایران قرار گرفته است.

مرکز آمار ایران به منظور تولید آمار به روز از فعالیت دامداری ، اجرای طرح های آمارگیری سریع (Rapid Survey) را در دستور کار قرار داده تا با ارائه و تولید آمار بهنگام، علاوه بر کمک به برنامه ریزی برای توسعه زیربخش دامپروری، اطلاعات دقیقی برای مدیریت عرضه این محصولات با توجه به نیاز بازار فراهم سازد.

گاو و گوساله، مهم­ترین گونه دام سنگین هستند که در کشور ما با هدف تولید شیر و گوشت قرمز پرورش داده می ­شوند. سهم این نوع دام از تولید شیر بیش از 90 درصد شیر و از تولید گوشت قرمز، بیش از 50 درصد است.با توجه به اهمیت این نوع دام در تأمین امنیت غذایی جامعه، طرح آمارگیری اندازه ­گیری ماهانه تعداد و تولیدات این نوع دام از دی ماه سال جاری در دستور کار مرکز آمار ایران قرار گرفته است.

در این طرح که سمینار آموزشی آن به­ صورت مجازی در تاریخ 17 دی­ماه سال ­جاری برگزار گردید و اجرای آن از دهه آخر همین ماه آغاز خواهد شد، علاوه بر اطلاعات تعداد این نوع دام، تولیدات حاصل از این فعالیت شامل تعداد گوساله متولد شده، تعداد دام عرضه شده برای کشتار و مقدار تولید شیر نیز به ­صورت ماهانه برآورد و گزارش خواهد شد.

 یاد آور می شود طرح ­های آمارگیری که به ­صورت نمونه ­گیری و با روش­های مدرن آماری و استفاده از قابلیت ­های فناوری اطلاعات (شامل استفاده از نمونه موثر، جمع ­آوری کم­ هزینه داده ­ها، کنترل برخط صحت اطلاعات، استخراج سریع و انتشار به­ موقع نتایج) و توسط تیمی متشکل از متخصصین رشته­های مختلف در مرکز آمار ایران (شامل مدیریت کشاورزی، دامپروری، آمار، اقتصاد، فناوری اطلاعات و نرم­ افزار) طراحی شده­ و مدیریت می ­شوند، عبارتند از:

- اندازه ­گیری ماهانه تعداد دام سبک (گوسفند و بز) که از مهر ماه سال 1397 تا شهریور 1398 به اجرا در آمد.

- اندازه­ گیری فصلی تعداد و تولیدات دام سبک (گوسفند و بز) که از آذر ماه سال 1398 اجرای آن آغاز شده است.

- اندازه­ گیری ماهانه تعداد و تولیدات دام سنگین (گاو و گوساله) که از دی ماه سال­ جاری اجرا خواهد شد.

 

 

تصاویر
  • مقدار تولید شیر گاو و گوشت گوساله از دی ماه سال جاری به ­صورت ماهانه اندازه ­گیری می ­شود
طراحی سایت