04 مهر 1402
En | 
زمان انتشار: 18 آذر 1398
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 19 آذر,1398
بازدید: 3487
پاسخ روابط عمومی مرکز آمار ایران به اخبار  منتشر شده در رسانه ها در مورد فروش آمارها
پاسخ روابط عمومی مرکز آمار ایران به اخبار  منتشر شده در رسانه ها در مورد فروش آمارها

مدیرکل دفتر ریاست،روابط عمومی و همکاری های بین الملل مرکز آمار ایران در رابطه با اخبار منتشر شده در رسانه ها مبنی بر فروش آمار ها توسط این مرکز ؛ توضیحات  زیر را برای روشن شدن افکار عمومی و کاربران ارائه داد.

آقای سعید عباسی  گفت: مرکز آمار ایران در راستای ایفای رسالت خود به عنوان مرجع آمارهای رسمی کشور، از پیشگامان عرضه اطلاعات و آمار بر بستر اینترنت در ایران بوده است و همواره در انتشار آمارهای رسمی به محض نهایی شدن آن‌ها و مبتنی بر تقویم انتشار آمارها کوشیده است. وی درباره فروش آمار و اطلاعات مرکز آمار، اظهار داشت: تولید آمارها با استفاده از بودجه عمومی کشور انجام می‌شود و عرضه آن نیز به صورت رایگان و بدون مطالبه هزینه ای از طریق درگاه ملی آمار (به عنوان رسانه رسمی این مرکز) در دسترس عموم کاربران قرار می‌گیرد.

عباسی در ادامه گفت: بر این اساس مجموعه نتایج طرح‌های آماری در قالب انواع فایل، گزارش و چکیده، داده‌های خام و سری‌های زمانی با رعایت اصول محرمانگی در درگاه ملی آمار منتشر و به صورت رایگان به کاربران عرضه می‌شود و این اقدام همگام با مباحث نوین مطرح در جهان از جمله مبحث داده‌های باز (Open Data) امروزه مورد توجه مراکز آماری سایر کشورها نیز قرار گرفته است و گرایش مسلط در حوزه آمار رسمی به شمار می‌رود.

مدیرکل دفتر روابط عمومی مرکز آمار ایران خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸ هیات وزیران و مطابق ماده ۷۰ قانون «وصول برخی درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین» مرکز آمار ایران موظف است در قبال ارائه خدمات اطلاع‌رسانی آماری، نقشه‌ها و نشریات آماری؛ هزینه‌های این گونه خدمات را براساس تعرفه مصوب اخذ و درآمد آن را به خزانه کشور واریز کند.

وی ادامه داد:  قبلا نیز کاربران با مراجعه مستقیم به واحد اطلاع رسانی مرکز آمار ایران، انواع نشریات چاپی و الکترونیکی و نیز بسته های اطلاعاتی سفارشی را خریداری می کردند. وی افزود: در راستای توسعه دولت الکترونیک  با راه اندازی  سامانه خدمات اطلاع رسانی آماری ،کاربران می‌توانند بدون مراجعه حضوری و صرف زمان و هزینه، به روش کاملا الکترونیک بر بستر اینترنت، خدمات آماری مورد نیاز خود را در ازای پرداخت هزینه بنا بر تعرفه مصوب دریافت کنند.

وی ادامه داد: به‌زودی داده‌های خام طرح‌های شاخص قیمت مصرف کننده نیز همچون طرح‌های نیروی کار و هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی در درگاه ملی آمار به صورت رایگان عرضه می‌شود و برای گسترش فرهنگ استفاده از آمارهای رسمی با کیفیت و منطبق با نیاز های کاربران، کاهش یا حذف تعرفه‌های خدمات آماری نیز در دستور کارمرکز آمار ایران قرار دارد.

تصاویر
  • پاسخ روابط عمومی مرکز آمار ایران به اخبار  منتشر شده در رسانه ها در مورد فروش آمارها