04 مهر 1399
En | 
زمان انتشار: 17 آذر 1398
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 01 بهمن,1398
بازدید: 504
برگزاری نشست مشترک مرکز آمار ایران و  معاونت  حقوق و مالکیت  فکری وزارت دادگستری
برگزاری نشست مشترک مرکز آمار ایران و  معاونت  حقوق و مالکیت  فکری وزارت دادگستری

نشست مشترک مرکز آمار ایران و وزارت دادگستری به منظور تبادل نظر و همکاری فی مابین روز سه شنبه دوازدهم آذر ماه در مرکز آمار ایران برگزار شد.

ششمین جلسه  شورای سیاستگذاری و هماهنگی وزارت دادگستری با حضور دکتر حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران ، دکتر آوایی وزیر دادگستری  و نمایندگان دستگاه های اجرایی ، روز  یکشنبه پانزدهم دی ماه  برگزار شد.

 در این جلسه  دکتر آوایی وزیر دادگستری ضمن تسلیت شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی ، در رابطه با   فضایل و اخلاقیات برجسته  و درس آموز ایشان گفت: سردار سلیمانی فردی  بین المللی و به شدت اخلاقی و متواضع، سرباز ولایت، بدون ادعا، مهربان و درستکار  و عاشق شهادت بود  که این اخلاقیات موجب شد  دلها را صید کند  و کاری که میتوان کرد این است که شخصیت ایشان تبدیل به فرهنگ شود.

دکتر حسین زاده  نیز ضمن عرض تسلیت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، گفت: سردار سلیمانی  یک سرمایه ملی است.وی  در ادامه  با اشاره به انواع سرمایه در ادبیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گفت:  سرمایه با تلفیق سایر منابع  تولید باعث ایجاد ثروت و ارزش افزوده می شود و هر چه قدر اثر این عوامل بیشتر باشد، تابع تکاثر بالاتر می رود.  وی با اشاره  به سیر مالکیت فکری گفت:  لازم است دامنه شمول تمام  منابع  مشخص  و برای مشخص  شدن آن باید از سیستم های حساب های  ملی استفاده شود که در آخرین  ویرایش و گسترش  آن،  بخش مالکیت فکری و معنوی  و سر فصل های آن  در این سیستم آمده  و  در این سرفصل  مالکیت فکری به عنوان  سرمایه آورده شده است. لذا این سرمایه به عنوان عامل  تولید اثر دارد که اهمیت موضوع مالکیت فکری  را نشان می دهد. دکترحسین زاده افزود: در نظام های آماری وقتی این چنین موضوعی آورده می شود اهمیت آن را بالا میبرد  چرا که بحث  بهره وری را دنبال می کند و بهره وری و نیروی کار  و مالکیت فکر  نیز در این مباحث حضور دارند.

 وی افزود:  مالکیت فکری و آمار های رسمی هر دو جزء کالاهای  عمومی  هستنند و در تولید کالاهای خصوصی   بر اساس تئوری کالاهای خصوصی انحصار، مطلوب نیست  و در کالاهای عمومی حق انحصار آن بسیار با اهمیت است.

درپایان  ضمن تاکید  وزیر  محترم دادگستری بر موضوع مالکیت فکری، مقرر  شد، زیر کمیته آمار مالکیت فکری تشکیل و مسائل  مربوط به این موضوع مورد بررسی  و با تعامل  دو طرفه موجبات ارائه آمار های  مربوطه و موردنیاز  برنامه ریزی در این مورد گسترش داده شود.

 

تصاویر
  • برگزاری نشست مشترک مرکز آمار ایران و  معاونت  حقوق و مالکیت  فکری وزارت دادگستری
  • برگزاری نشست مشترک مرکز آمار ایران و  معاونت  حقوق و مالکیت  فکری وزارت دادگستری
طراحی سایت