26 مرداد 1401
En | 
زمان انتشار: 01 آذر 1398
آخرین به‌روزرسانی: جمعه, 01 آذر,1398
بازدید: 5155
شاخص قیمت مصرف کننده – آبان 1398
شاخص قیمت مصرف کننده – آبان 1398

نرخ تورم ماهانه آبان 1398 به 1.6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.1 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه 1398 به عدد 27.0 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 27.0 درصد بیشتر از آبان 1397 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آبان ماه 1398 در مقایسه با ماه قبل 1.3 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 28.8 و 26.2 درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 27.0 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 27.3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

 

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه آبان 1398 به 1.6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.1 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 1.4 درصد و 1.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 1.5 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، 0.4 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 1.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.0 واحد درصد افزایش داشته است.

 

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه آبان ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 41.1 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 40.3 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 1.0 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 45.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

 

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزيجات » (گوجه ­فرنگی، پیاز، فلفل دلمه ­ای) و گروه  «لبنیات و تخم مرغ» (تخم مرغ ماشيني) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه « حمل ونقل شخصي» (بنزین، انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (كرفس و كاهو)، گروه «میوه و خشکبار» (پرتقال، لیموشیرین و پسته) ، گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گوسفند و گوشت گاو) و گروه «ادویه و خوراکی‌های طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «تفريح و فرهنگ» (تجهيزات رايانه‌ای، تلويزيون خارجي و تولید داخل و دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

 

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه 1398 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 40.7 درصد برای دهک اول تا 42.7 درصد برای دهک دهم است.

اطلاعات تفصيلي در فايل پيوست مي باشد .

تصاویر
  • شاخص قیمت مصرف کننده – آبان 1398
فایلهای پیوست
طراحی سایت