25 مرداد 1399
En | 
زمان انتشار: 12 آبان 1398
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 19 آبان,1398
بازدید: 491
وزیر راه و شهرسازی در گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ريزي: سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود
وزیر راه و شهرسازی در گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ريزي: سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر برنامه محوری به جای تقاضا محوری از راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان توسط این وزارتخانه خبر داد و گفت: اگر سرانه‌ها و آمارها واقعی، به‌روز و صحیح باشند، برنامه‌ها بر اساس حوائج و نیازهای واقعی در دستور کار قرار خواهند گرفت و در عین حال شاهد رشد کمی و کیفی در تمامی حوزه ها خواهیم بود.

مراسم گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی در وزارت راه و شهرسازي با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز آمار ایران، برگزار شد.

 وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر برنامه محوری به جای تقاضا محوری از راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان توسط این وزارتخانه خبر داد و گفت: اگر سرانه‌ها و آمارها واقعی، به‌روز و صحیح باشند، برنامه‌ها بر اساس حوائج و نیازهای واقعی در دستور کار قرار خواهند گرفت و در عین حال شاهد رشد کمی و کیفی در تمامی حوزه ها خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم گرامیداشت روز آمار که با حضور معاونان و همچنین رییس مرکز آمار ایران در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: ضرورت دارد تا به نحو شایسته‌ای به توسعه پایدار توجه و تاکید داشته باشیم و توسعه متوازن را در دستور کار قرار دهیم. 

اسلامي  ضمن تاکید مجدد بر نقش برنامه محوری در شناسایی نیازهای مردم و حل مشکلات و مسائل کشور، گفت: برنامه‌ریزی نیازمند آمار و اطلاعات پایش شده است. این آمار به صورت تحلیلی و همچنین ثبت مبنا قابل دستیابی و احصاست که باید ملاک‌عمل برنامه‌ریزی برای طرح‌های مختلف باشد. 

به گفته اسلامی، حیات و تحقق طرح های سازمانی وزارت راه و شهرسازی و عیار کیفی فعالیت های همکاران بخش های مختلف این وزارتخانه در تحقق  طرح ها بیش از گذشته خود را در تحلیل و ارایه آمار و اطلاعات به روز و واقعی نمایان می کند و به همین جهت آمار و اطلاعات درست باید مبنای فعالیت های پیش رو باشد. 

وی با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی نیازمند تعهد و هوشمندی سازمانی است، تصریح کرد: باید وزارتخانه راه و شهرسازی به وزارتخانه ای هوشمند تبدیل شود و تحقق این مهم با پایدارسازی آماری محقق خواهد شد. 

اسلامی تصریح کرد: باید ساماندهی اساسی در آمار و اطلاعات ثبتی در وزارتخانه راه و شهرسازی انجام بگیرد. بدین‌معنا، مواردی که به صورت دستی در سامانه‌های مختلف وارد می‌شود علاوه بر یکپارچه شدن باید به صورت مکانیزه و هوشمند شود. 

وی ساماندهی، یکپارچه شدن و همچنین به روزآوری آمارها را در حوزه شهرسازی و در تهیه طرح‌های جامع شهری، ضروری دانست و بر آن تاکید کرد. 

وزير راه گفت: اگر سرانه‌ها و آمارها واقعی، به‌روز و صحیح باشند مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، طرح جامع مسکن و دیگر طرح‌های راهسازی و حمل و نقل بر اساس تقاضای واقعی و رو به رشد خواهند بود و برنامه‌ها بر اساس نیازهای واقعی در دستور کار قرار خواهند گرفت و در عین حال شاهد رشد کمی و کیفی در تمامی حوزه ها خواهیم بود. 

اسلامی تصریح کرد: نیاز است تا مدیران وزارتخانه راه و شهرسازی در جهت توسعه برنامه محوری حرکت کنند و از آمار و اطلاعات پایش شده در جهت توسعه محوری، گام بردارند.  

وی به تکالیف سازمانی وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و با ارایه نمونه‌ای گفت: در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بنادر کشور و همچنین سایر بخش ها باید اطلاعات در سامانه آمار ثبت شوند و هیچگونه تاخیری در این خصوص پذیرفته نیست. 

اسلامی خطاب به سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه ها و همچنین فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) اعلام کرد: باید اهتمام بیشتری از سوی سازمان ها و شرکت ها در جهت ثبت اطلاعات آماری در سامانه آمار وجود داشته باشد و اینکار باید هرچه سریعتر انجام شده و اطلاعات و آمار به سامانه آمار وزارتخانه منتقل شده و به روزرسانی انجام شود تا به صورت جامع مورد بهره برداری قرار بگیرد. 

وزیر راه و شهرسازی در خصوص راه اندازی سامانه املاک و اسکان و اهمیتی که این سامانه برای ثبت آمار دقیق خانه های خالی دارد، گفت: درست است که قانونگذار به درستی وزارت راه و شهرسازی را برای راه اندازی سامانه املاک و اسکان انتخاب نکرده است زیرا تمامی اطلاعات راه اندازی سامانه در اختیار این وزارتخانه نیست و کاری فراوزارتخانه ای محسوب می شود. اما در عین حال با توجه به اینکه قانون این تکلیف را برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته است باید هرچه سریعتر اینکار توسط وزارت راه و شهرسازی و با همکاری سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه های مرتبط انجام شود. 

اسلامی افزود: امیدواریم تحولی که در ساختار آمار و برنامه‌ریزی در وزارتخانه راه و شهرسازی ایجاد شده ادامه یابد و بتوان تراز وزارتخانه را در ارایه آمار و اطلاعات درست به تراز برنامه محوری حداکثری برسانیم. 

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد 

 امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در مراسم گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی که با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز آمار و دیگر معاونان و روسای دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه برگزار شد با گرامیداشت روز جهانی آمار، اظهار داشت:‌ آمار و اطلاعات از جمله ارکان مهم توسعه هر جامعه‌ای است، به همین دلیل آمار، اطلاعات و مدیریت سه حلقه حفظ چرخه توسعه هر کشور و جامعه‌ هستند.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مفهوم توسعه بیش از ۶۰ سال است که وارد ادبیات برنامه‌ریزی کشورها شده و در جنگ جهانی دوم با مفاهیم مختلفی معنی شده بود، افزود: در طول همه این سال‌ها بعضاً در مفهوم توسعه با رشد اقتصادی خلط مبحث شده است درحالی‌که مفهوم توسعه چیزی فراتر از توسعه افتصادی است، زیرا با رشد اقتصادی ممکن است توسعه محقق نشود. توسعه با مفهوم واقعی که توزیع ثروت و منابع به شکل عادلانه برای همه ذی‌نفعان جامعه است، در نظر گرفته می‌شود و مفهوم آن در دو دهه اخیر ارتقا پیدا کرده است.

غفاری گفت: طبیعی است که برای تحقق این مسئله مستلزم داشتن اطلاعات و آمار دقیق هستیم و بدون آن نمی‌توانیم برنامه‌ریزی درستی را انجام داده و شاهد توسعه باشیم.

وی افزود: در حوزه راه و شهرسازی با آمار مختلفی روبه‌رو هستیم و بیش از ۵۰۰ قلم آمار استخراج شده که از جمله خصوصیات ویژه آمار و اطلاعات در این حوزه است. این آمار در بعد فنی، اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و دیگر موارد استخراج و تهیه می‌شوند.

وی تصریح کرد: بر اساس قوانین بالادستی کشور، مرکز آمار مرجع منحصربه‌فرد تولید و انتشار آمار است. در حوزه راه و شهرسازی هم دفتر آمار ستاد وزارت راه و شهرسازی تنها مرجع تولید تخصصی آمار برای این وزارتخانه است.

غفاری ادامه داد: برای تهیه آمار دقیق و به‌روز لازم است اطلاعات بخش‌های مختلف در سامانه واحدی که در مرکز آمار وزارتخانه وجود دارد، بارگذاری شود تا با اطمینان از اطلاعات بتوانیم برنامه‌ریزی درستی را انجام دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نیازمند تولید آمار کاربردی هستیم، گفت: آمار به معنی اطلاعات خام مفهوم خاص خودش را دارد، اما ما نیازمند تولید آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم سازی باشد.

وی افزود: ‌آماری تولیدی باید به ایده پردازی کمک کند و چشم‌اندازی در مسیر مقامات و مدیران ارشد باشد. به همین خاطر است که تأکید داریم این آمار باید حاوی چشم‌انداز مناسب برای مدیران باهدف تصمیم سازی و ایده پردازی باشد. برای رسیدن به این هدف نیازمند همکاری همه همکاران هستیم تا روند تولید آمار ارتقا یابد.

وی ادامه داد:‌ در همین زمینه شورای آمار و برنامه‌ریزی در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده که کارکرد آن تبدیل آمار به آمار کاربردی و تحلیلی است که آن را زمینه‌ساز تصمیم‌گیری قرار دهد. این موضوع با تأکید مقام عالی وزارت حتماً عملیاتی خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد:‌ نکته دیگری که در بحث آمار اهمیت دارد این است که بتوانیم آمار دقیق را ارزان در دسترس قرار دهیم و از سرعت و دقت آن مطمئن باشیم. این مسیر به توسعه کسب‌ و کارهای نوپا به‌خصوص در حوزه وزارت راه و شهرسازی کمک خواهد کرد.

وی در پایان گفت: در همین زمینه طرحی به نام طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، تدوین شده و مورد موافقت قرارگرفته و جزییات آن در آینده اعلام خواهد شد و با جدیت و اهتمام کامل به اجرای این طرح پرداخته می‌شود.

 در ادامه اين مراسم رونمایی از سه مجموعه آماری با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد.
کتاب الکترونیکی سالنامه آماری جامع راه و شهرسازی سال ۹۷، کتاب دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در وزارت راه و شهرسازی و کتاب شناسنامه شاخص‌ها و اقلام آماری وزارت راه و شهرسازی (متا دیتا)، سه مجموعه‌ای بود که با حضور محمد اسلامی، معاونان وزارت راه و شهرسازی و رئیس مرکز آمار ایران رونمایی و معرفی شدند.

لازم به ذکر است در این مراسم از برگزیدگان حوزه آمار و اطلاعات مجموعه ستادی وزارت راه و شهرسازی، شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه این وزارتخانه تقدیر به عمل آمد.

تصاویر
  • وزیر راه و شهرسازی در گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ريزي: سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود
  • وزیر راه و شهرسازی در گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ريزي: سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود
طراحی سایت