25 مرداد 1399
En | 
زمان انتشار: 12 آبان 1398
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 19 آبان,1398
بازدید: 918
دكتر حسين زاده در مراسم گراميداشت روز آمار و برنامه ريزي در وزارت راه و شهر سازي : بدون آمار امکان حکمرانی شایسته وجود ندارد
دكتر حسين زاده در مراسم گراميداشت روز آمار و برنامه ريزي در وزارت راه و شهر سازي : بدون آمار امکان حکمرانی شایسته وجود ندارد

ایران جزو کشورهای پیشرو در نظام آماری دنیاست.

دكترحسين زاده رئیس مرکز آمار ایران در مراسم گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی که با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاونان و روسای دستگاه های تابعه این وزارتخانه در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، حضور يافت. وي با اشاره به ضرورت و اهمیت برنامه‌ریزی مبتنی بر آمار گفت : بدون آمار توسعه پایدار امکان پذیر نمي باشد.

وی افزود:‌ موضوع آمار در بحث‌های زیست محیطی، ‌اقتصادی و اجتماعی یک فصل مشترک مي باشد و نقشي كليدي و اساسي در هريك از اين حوزه ها دارد.  به همین دلیل سازمان ملل از سال ۲۰۱۰ روز جهانی آمار را با شعار "آمار بهتر، زندگی بهتر" در تقویم جهانی قرار داد.

رئييس مركز آمار ايران افزود: آمار از ریشه حکومت می آید و از همان زمان پیدایش این واژه در اداره امور استفاده شد. در وضعیت کنونی بدون آمار رسمی و با کیفیت امکان حکمرانی شایسته وجود ندارد. آمار رسمی، کالا یا محصول عمومی است که با تئوری کالاهای عمومی سازگار است.

حسین زاده بیان داشت:‌ در کالاهای عمومی رقابت پذیری معنادار نیست و به نوعی موازی کاری در گرایش های مختلف دنیا وجود نداشته و کشورهای مختلف به سمت حذف این مساله در تولید آمار و انتشار رسمی آن پیش ميروند.

رئیس مرکز آمار ایران با بيان اين كه باید به سمت مدرن سازی نظام آماری حرکت کنیم، افزود :‌ شاید اولین و کلیدی ترین نکته اساسی در مدرن سازی نظام آماری، تغییر نگرش هاست. شاید در یک نظام سنتی آماری به شکل متمرکز و بدون نیاز به همه دستگاه ها بتوان آمارهای رسمی تولید کرد اما در نظام آماری مدرن شرایط متفاوت است.

وی با اشاره به اين كه در یک نظام آماری مدرن لازم است که همه ارکان نظام و همه دستگاه های اجرایی پای کار باشند تصريح كرد : اقدامات خوبی در این زمینه در وزارتخانه ها و به خصوص وزارت راه و شهرسازی انجام شده که همه در راستای یک نظام آماری یکپارچه است. موضوعی که در دنیا مورد تاکید بوده نظام ملی آماری، متشکل از دستگاه‌های اجرایی است.

دكترحسین زاده افزود :‌ نظام ملی آماری باید با نظام منطقه ای و بین المللی سازگاری داشته و خاستگاه آمارهای رسمی باشد. این به این معناست که کشور جمهوری اسلامی ایران نمی تواند به شیوه ای متفاوت از دیگر کشورها عمل کند و در این خصوص مراجع و دستورهای بین المللی وجود دارد.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه برتر انتخاب شده و این موضوع نشانگر اقدامات مثبت و موثر این وزارتخانه بوده است.

رئيس مركز آمار ايران گفت : مراجعی که از آمارهای رسمی تبعیت می کنند از یکپارچگی خوبی برخوردارند و خوشبختانه در حوزه آماری در دنیا نظم مناسبی وجود دارد و پیشینه ایران در حوزه نظام آماری بيش از ۵۰ سال و چه بسا یک قرن باشد.

وی در ادامه گفت : در این زمینه ایران جزو کشورهای پیشرو در نظام آماری دنیاست. در زمانی که نظام آماری ایران شکل گرفت قوانین مرکز آمار و شوراهای عالی آمار نیز تشکیل شد، آن هم در زمانی که حتی برخی کشورهای فعلی عضو سازمان ملل وجود خارجی نداشتند.

تصاویر
  • دكتر حسين زاده در مراسم گراميداشت روز آمار و برنامه ريزي در وزارت راه و شهر سازي : بدون آمار امکان حکمرانی شایسته وجود ندارد
طراحی سایت