09 آبان 1399
En | 
زمان انتشار: 30 مهر 1398
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 01 آبان,1398
بازدید: 1446
رئيس مركز آمار ايران :‌ همگرايي ملي، لازمه توسعه آمار كشور است
رئيس مركز آمار ايران :‌ همگرايي ملي، لازمه توسعه آمار كشور است

مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی با حضور دکتر نوبخت، معاون رئيس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه كشور، خانم دکتر پیروزبخت رییس سازمان استاندارد ایران ، مقامات کشوری،متخصصان،محققان، صاحبنظران و اهالی علم آمار در سالن غدیر وزارت کشور برگزار شد.

مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی با حضور دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، خانم دکتر پیروزبخت رییس سازمان استاندارد ایران ، مقامات کشوری،متخصصان،محققان، صاحبنظران و اهالی علم آمار در سالن غدیر وزارت کشور برگزار شد.

در این مراسم دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اهمیت مقوله های آمار و برنامه ریزی به عنوان دو ابزار موثر در پیشرفت و توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور گفت: این دو مقوله نماد پاسخگویی به مطالبات عمومی مردم و همچنین برآورده ساختن برنامه ها  و سیاست‌گذاری های مدیران، مسئولان و دست اندرکاران در کشور می باشد.

دکتر نوبخت ضمن تشکر و قدردانی از تمامی فعالان و تولید کنندگان آمار از جمله مدیران اجرایی کشور وظیفه اصلی سازمان برنامه و بودجه را راهبری و رصد روند توسعه کشور بیان کرد.

در ادامه رییس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: مسئولیت و ماموریت محول شده به سازمان برنامه و بودجه کشور در بروز رخدادهای اجتماعی و نگرانی های عمومی بر اثر تحریم ها و شوک های اقتصادی و سیاسی بین المللی، چاره یابی و یافتن راه حل مناسب برای رفع این گونه احساسات جمعی است وی خاطر نشان کرد : امسال تا حد زیادی توانستیم موج  عظیم نوسانات و شوک های بوجود آمده در قیمت ارز را  مهار کنیم و القائات روانی منفی که دشمنان انقلاب بر اثر گسترش تحریم ها راه انداخته بودند را با ثبات قیمت ها خنثی کنیم.

دکتر نوبخت افزود :این سازمان در کنار سایر دستگاه ها نظیر وزارت اطلاعات، دیوان عدالت اداری،سازمان بازرسی، سازمان حسابرسی و دیوان محاسبات وظیفه نظارتی را به عهده دارد و پایش فرایند توسعه کشور برای تحقق اهداف توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور را از ماموریت های مرکز آمار و سازمان نقشه برداری کشور برشمرد.

وی با تمجید و تشکر از مرکز آمار به دلیل تهیه آمارهای بهنگام و به موقع با سرعت بالا نظیر شاخص قیمت مصرف کننده یا همان نرخ تورم سالیانه، ماهانه و نقطه ای در اول هر ماه و همچنین تهیه آمارهای فصلی بازار کار و رشد اقتصادی از مرکز آمار ایران درخواست کرد تا در کنار ارایه و انتشار سریع آمارهای اقتصادی صحت و دقت را سرلوحه کار خویش قرار دهد.

وی با اشاره به موضوع تشکیک در آمارهای بیکاری به دلیل کاهش نرخ بیکاری تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته و افزایش جمعیت شاغلان درکشور گفت: به دلیل اصطلاحات و تعاریف تخصصی بکار رفته در اعلام نرخ بیکاری، جمعیت فعال،شاغل و جمعیت بیکار انتظار نمی رود تمامی مردم عادی و افراد کوچه بازار از این مفاهیم سردربیاورند و آمارهای اشتغال مرکز آمار تمامی واقعیت های بازار کار را بی کم و کاست و بدون هیچ گونه سانسوری انعکاس می دهد.

دکتر نوبخت با برشمردن اقدامات دولت برای افزایش شاغلین در کشور نظیر ایجاد 988 هزار فرصت شغلی در بخش های کشاورزی،صنعت، خدمات و بازار کار و همچنین اختصاص بودجه به دستگاه های مربوطه گفت : برای برنامه های اشتغال زایی تفاهم نامه هایی با وزارتخانه ها در خصوص تعداد احداث واحد های مسکونی،احیای بافت های فرسوده و تولید کشت گلخانه ای به امضا رساندیم.

وی با دعوت از اصحاب رسانه ها برای پیگیری و مطالبه مجموعه برنامه اشتغال سازمان برنامه و بودجه در سال جاری و اعلام آمار و ارقام اختصاص یافته به صندوق توسعه ملی گفت : ایجاد تشکیک در آمارهای رسمی،اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را تضعیف می کند.

دکتر نوبخت با دعوت از اعضای هیات علمی پژوهشکده آمار برای استفاده حداکثری از ظرفیت علمی در تهیه و تدوین شاخص های پیش نگر برای پیش بینی و ترسیم وضعیت آینده در یک دوره زمانی معین، از رعایت سرعت و صحت در تولید آمارها توسط کارشناسان مرکز تشکر کرد.

در ادامه این مراسم دکتر جواد حسین زاده رییس مرکز آمار ایران ضمن تاکید بر همگرایی و همیاری ملی و اهمیت آمار برای استفاده حکمرانان و مردم، آمار را پایه و اساس حکمرانی شایسته و سرمایه اجتماعی مهم ذکر کرد و تصریح کرد: لازم است به مقوله آمار، نگاه مصرفی و هزینه بر را کنار گذاشت چون آمار رسمي ، سرمايه  و دارايي ملي است تا کارایی و بهره وری نظام آماری به کارایی حاکمیت و دولت منتهی شود.

رییس مرکز آمار ایران با اشاره به موضوع مدرن سازی نظام آماری کشور و اهمیت همکاری همه جانبه نظام حاکمیت و دستگاه های اجرایی کشور برای پیاده سازی تمام و کمال آن و بیان سابقه بحث نوین سازی نظام آمار در دنیا، گرایش های غالب در نظام آماری مدرن دنیا را شامل حفظ مرجعیت تمام عیار سازمان های ملی آماردر هدایت و راهبری آمارهای ملی، حذف موازی کاری،کاهش تدریجی آمارگیری های سنتی و اصلاح شیوه های آمارگیری های موجود و پرداختن  به امار هاي ثبتي مبنا ذكر كرد.

دکتر حسین زاده با تاکید بر پیگیری بحث بهره وری در نظام آماری با رعایت تواتر زمانی بیشتر و در سطوح جغرافیایی کوچک تر با صرف زمان  و هزینه کمتر ، ویژگی نظام آماری ثبتی مبنای مدرن را از طریق تجمیع و یکپارچه سازی داده های اداری دستگاه های اجرایی و نگهداری آنها در یک اتاق امن و ناشناس سازی داده ها و تجميع  آن  با شیوه های data matching  و ،data mapping  ، مهم ارزیابی کرد.

وی همچنین با بیان اینکه در شیوه جدید ثبتی مبنا، ثبت های جمعیت، فعالیت (کسب و کار) و مکان با ایجاد فرایند چرخش ریز داده های دریافت شده برای تولید آمارهای با ارزش به کار می‌افتد،افزود : ماحصل و نتیجه این فرایند افزایش کارایی و بهره وری نظام آماری و توسعه کشور می باشد.

رییس مرکز آمار با اشاره به بالا بودن هزینه های اجرای سرشماری های  عمومی نفوس و مسکن و همچنین سرعت پایین در انتشار نتایج آنها، سرشماری ثبتی مبنا در سال های آینده را مطالبه حاکمیتی بر شمرد و تصریح کرد : توسعه نظام آماری در کشور همگام با پارادایم های مسلط در دنیا به سمت حذف هزینه های سنگین آمارگیری های سنتی و تولید آمارهای بهنگام حرکت کرده است که بر اساس پیش نویس قانون آمار ،تکلیف و وظایف همه نقش آفرینان در نظام آماری جدید بر اساس فهرست آمارهای رسمی تفکیک و مشخص شده است.

حسین زاده با ذکر دستاوردهای اخیر مرکز آمار از جمله راه اندازی رادیو مجازی و فروشگاه مجازی،گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی کشور،نرم افزار محاسبه گر تورم و تصویب برنامه توسعه آمار کشور در سال 97      افزود :تحقق استقرار نظام آماری مدرن منوط به همیاری و همکاری همه دستگاه های اجرایی تولید کننده آمارهای تخصصی و همه ارکان نظام آماری کشور برای نیل به کارایی بیشتر است.

گفتنی است در این مراسم از دستاوردهای مرکز آمار ایران در سال 1398 از جمله رادیو مجازی-صدای آمار،فروشگاه مجازی،نرم افزار محاسبه گر نرخ تورم، گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی کشور،راهنمای فهرست آمارهای رسمی، طبقه بندی مفاهیم آماری و چارچوب کیفیت نظام آمارهای رسمی در کشور رونمایی شد.

همچنین در این مراسم از برترین های حوزه آمار شامل مدیران دستگاه های اجرایی برتر، رده های مختلف اجرایی در استان ها و کارشناسان برتر مرکز آمار با اهد ای لوح تقدیر قدردانی به عمل آمد.

تصاویر
  • رئيس مركز آمار ايران :‌ همگرايي ملي، لازمه توسعه آمار كشور است
  • رئيس مركز آمار ايران :‌ همگرايي ملي، لازمه توسعه آمار كشور است
طراحی سایت