24 آبان 1398
En | 
زمان انتشار: 03 تیر 1398
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 03 تیر,1398
بازدید: 1398
اجراي طرح‌های آمارگيري از حساب‌های اقماری  بخش ICT – 1398
اجراي طرح‌های آمارگيري از حساب‌های اقماری  بخش ICT – 1398

معاون طرح هاي آماري و‌آمار هاي ثبتي مركز آمار ايران:
پرسشنامه اين طرح از طريق مراجعه حضوري به كارگاه ها تكميل مي‌گردد و در اين طرح مراجعه به خانوار وجود ندارد.

مركز آمارايران در راستاي انجام وظايف قانوني خود، «طرح‌های آمارگيري از حساب‌های اقماری بخش ICT» در كشور را به سفارش «وزارت ارتباطات و فناوری» از 1398/4/15 تا 1398/5/14 به اجرا در مي‌آورد. هدف از اجرای اين طرح، تهیه‌ حساب‌های کارگاه‌هایی با فعالیت ارائه خدمات فاوا، تولید تجهیزات فاوا، عمده‌فروشی کالاهای فاوا و انتشار الکترونیکی در سطح کل كشور است. در اين طرح، با مراجعه‌ مأموران آمارگير به کارگاه‌های تعيين شده، پرسشنامه‌ي طرح به شيوه‌ مصاحبه‌ حضوري تكميل مي‌شود.ش

سمينار آموزشي مرحله‌ اول این طرح در مركز آمار ايران از سوم تا پنجم تير ماه و  با حضور  كارشناسان اين طرح از سازمان  مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها  برگزار مي‌شود.

معاون طرح هاي آماري و‌امار هاي ثبتي مركز آمار ايران  در مراسم افتتاحيه اين كارگاه آموزشي، با اشاره ‌  به اين كه حساب ICT  از مهمترين آمار‌هاي رسمي براي استخراج و محاسبه حساب هاي ملي است ،گفت: با توجه به نفوذ ‌ ICT   در همه عرصه هاي زندگي  و تاثيرات آن در اقتصاد، محاسبه آن اهميت  بسزايي دارد.

دكتر كاوه كياني  با ذكر اين نكته كه  توليد آمار در كشورعمدتاً به صورت نيمه متمركز و فرا بخشي  است،‌ افزود: ‌طرح ICT  نيز يكي از  طرح هاي فرا بخشي مركز است كه با همكاري وزارت فناوري اطلاعات و ارتباطات اجرا مي‌شود.

وي  اظهار كرد: اين طرح ، سومين دوره اجراي طرح ICT  در كشور است و قبل از آن در سالهاي1392 و 1396 نيز براي استخراج اطلاعات مربوط به سال هاي 1391 و 1395 اجرا شده است و با اجراي  طرح آمارگيري سال جاري نيز اطلاعات مربوط به  سال هاي 1396  و 1397 استخراج خواهد شد.

معاون طرح هاي آماري و‌آمار هاي ثبتي مركز در ادامه با بيان اين كه طرح سال جاري شامل  سه  طرح تمام شماري و يك طرح به شيوه نمونه گيري است‌ كه طي مدت يك ماه اجرا مي شود،‌گفت:‌ چارچوب آمارگيري اين طرح به دليل  همكاري و تعاملات خوبي كه با وزارت ICT داشته ايم، نسبت به دوره‌هاي قبل بهبود پيدا كرده است.وي افزود: پرسشنامه اين طرح از طريق مراجعه حضوري به كارگاه ها تكميل مي گردد و در اين طرح مراجعه به خانوار وجود ندارد  چرا كه ميزان استفاده خانوار ها از ICT   و ضريب نفوذ اينترنت از طريق طرح ديگري استخراج مي گردد.

كياني همچنين  برضرورت نظارت درون سازماني توسط كارشناسان استاني،  براي اجراي هرچه بهتر طرح تاكيد نمود.

در حوزه ICT پتانسيل  بالايي در كشور وجود دارد  و ما به دنبال افزايش  اين ظرفيت هستيم

در ادامه اين جلسه مدير كل  دفتر  بررسي هاي اقتصادي وزارت ICT  نيز  با بيان اين كه به واسطه اجراي اين طرح، سهم ICT  دراقتصاد كل كشور محاسبه مي شود، افزود:‌ هر چه  اجراي اين طرح بهتر باشد، ‌داده‌هاي  بيشتري نيز در رابطه با  اشتغال، صادرات، واردات  و ديگر  شاخص هاي اقتصادي در زمينه ICT  فراهم مي شود كه مي‌توان بر اساس آن‌ها  تحليل‌هاي خوبي ارائه داد.

خانم دكتر مراد حاصل در ادامه تاكيد كرد:‌در حوزه ICT ظرفيت  بالايي در كشور وجود دارد  و ما به دنبال افزايش اين ظرفيت هستيم. وي افزود: ‌هر چه جمع آوري اطلاعات به سمت روش ثبتي پيش رود، داده‌هاي به دست آمده  دقيق‌تر  واعتبارسنجي  آن نيز راحت‌تر  است.

گفتني است در اين مراسم دكتر عليپور رئيس پژوهشكده آمار به پرسش‌هاي كارشناسان استان ها در زمينه اعتبارات اين طرح پاسخ داد.همچنين دكتر شباك مدير كل دفتر استاندارد ها و نظارت بر طرح هاي آماري مركز آمار ايران، ضمن تاكيد بر ضرورت و اهميت  نظارت درون سازماني توسط كارشناسان استان‌ها ، از آنها خواست تا  با دقت هر چه بيشتر ارزيابي اجراي طرح در استان ها را انجام دهند.

قابل  ذكر است سمينار آموزشي مرحله‌ دوم  اين طرح در استان‌های کشور از نهم تا دوازدهم تير ماه  برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصاویر
  • اجراي طرح‌های آمارگيري از حساب‌های اقماری  بخش ICT – 1398
طراحی سایت