17 تیر 1399
En | 
زمان انتشار: 20 خرداد 1398
آخرین به‌روزرسانی: دوشنبه, 20 خرداد,1398
بازدید: 1369
اجراي طرح آمارگيري از معادن كشور در تابستان 1398
اجراي طرح آمارگيري از معادن كشور در تابستان 1398

در اين طرح ماموران آمارگير با مراجعه به حدود 6500 معدن در حال بهره‌برداري كشور و حدود 200 کارگاه دارای فعالیت پشتیبانی استخراج معدن اطلاعات تفصيلي مورد نظر را در قالب پرسشنامه ، طرح و جمع‌آوري خواهند كرد.

عمليات ميداني طرح معدن (اجراي آمارگيري) از تاريخ 98/4/1 لغايت 98/6/31 به مدت 93 روز در سراسر كشور انجام خواهد شد. در اين طرح ماموران آمارگير با مراجعه به حدود 6500 معدن در حال بهره‌برداري كشور و حدود 200 کارگاه دارای فعالیت پشتیبانی استخراج معدن اطلاعات تفصيلي مورد نظر را در قالب پرسشنامه ، طرح و جمع‌آوري خواهند كرد.

هدف كلي از تهيه و اجراي طرح آمارگيري از معادن درحال بهره برداري ، تهيه آمار و اطلاعات مربوط به عملكرد اين بخش و محاسبه سهم آن در توليد ناخالص داخلي كشور، مقدار و ارزش توليدات، مقدار و ارزش فروش، مقدار و ارزش صادرات مستقيم، ارزش افزوده، تركيب نيروي انساني به تفكيك توليدي، غيرتوليدي، مدرك تحصيلي و مقدار استخراج، ارزش سرمايه‌گذاري و پارامترهاي زيست ‌محيطي، بهداشت وايمني و ... مي‌باشد.

به منظور شناخت معادن و ميزان ظرفيت توليد مواد معدني در كشور و اتخاذ سياست‌هاي توسعه مناسب، طرح آمارگيري از معادن تحت پوشش بخش عمومي در سال‌هاي 1364 و 1365، توسط مركز آمار ايران به اجرا درآمد و از سال 1366 لغايت 1397 (به جز سال‌هاي 70 و 84) تمامي معادن در حال بهره‌برداري كشور (به جز نفت و گاز و مواد راديواكتيو)، مورد آمارگيري قرار گرفته و نتايج آن منتشر شده است.

سمينار آموزشي  اين طرح آمارگيري ، از تاريخ98/3/19 لغايت   و سمینار طرح آمارگیری از کارگاه های دارای فعالیت پشتیبانی استخراج معدن در تاریخ 98/3/21 در مركزآمارايران برگزار خواهد شد. در اين سمينار كارشناسان مسئول اجراي طرح از سازمان مدیریت و برنامه ریزی  استان‌هاي كشور به منظور آموزش مامور آمارگير شركت دارند.

  شايان ذكر است بخش  معدن سرمایه‌ای ملی است که می‌تواند نقش قابل توجهی در افزایش تولید، ایجاد اشتغال و افزایش سرمایه داشته باشد. از این رو نهادینه کردن فرهنگ معدن‌کاری در میان جامعه می‌تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند.

بسياري از فعاليتهاي اقتصادي  به مواد معدنی وابسته اند و صنايع معدني به عنوان اولين بخش در زنجيره تامين ساير صنايع مي باشند. بخش معدن و صنايع معدني در اقتصاد كشور، جايگاه ويژه اي دارد. به رغم وجود منابع غنی و متنوع معدنی در کشور میزان بهره برداری از این منابع محدود است. درصورتی که امکان توسعه اکتشاف بیشتر معادن فراهم شود منجر به رشد صنایع فرآوری شده با ارزش افزوده بالا مي شود كه اين بخش مي تواند سهم بیشتری در تولید ناخالص داخلی كشور داشته و  صادرات غیر نفتی قابل توجهي را به خود اختصاص دهد و از این طریق بخشی از منابع ارزی کشور تامین می شود.

توسعه بخش معدن، منافع بسياري چه به صورت مستقيم (بالا بردن سهم معدن در توليد ناخالص‌ ملي) و چه به صورت غيرمستقيم (اشتغال‌زايي، توسعه در مناطق كمتر توسعه يافته، ممانعت از مهاجرت و...) به همراه دارد.

علي‌رغم اهميت موارد ذكر شده ، آمار و اطلاعات جامع و بهنگامي از فعالیت پشتیبانی معدن در دسترس نيست. از اين رو مركز آمار ايران، در راستاي انجام وظايف خود، مبادرت به تهيه و اجراي طرح‌ آمارگيري از کارگاه های دارای فعالیت پشتیبانی استخراج معدن كرده است . این طرح برای اولین بار در سال 1396 اجرا شد و با توجه به اهمیت موضوع برای دومین بار در سال جاری نیز این طرح اجرا خواهد شد.

 

تصاویر
  • اجراي طرح آمارگيري از معادن كشور در تابستان 1398
طراحی سایت