29 اردیبهشت 1398
En | 
زمان انتشار: 24 اردیبهشت 1398
آخرین به‌روزرسانی: ﺳﻪشنبه, 24 اردیبهشت,1398
بازدید: 316
مقایسه متوسط تورم قیمتی وسایل نقلیه موتوری در دو بخش تولیدکننده و مصرف كننده  طی سال‌های 1396-1397
مقایسه متوسط تورم قیمتی وسایل نقلیه موتوری در دو بخش تولیدکننده و مصرف كننده طی سال‌های 1396-1397

در بازه زمانی دو ساله 1397-1396 تا فصل بهار 1397 اعداد تورم در دو بخش مصرفی و تولیدی به هم نزدیک می باشند ولی با گذشت زمان طی سال 1397، شکاف تورمی در دو بخش مصرفی و تولیدی افزایش یافته و باعث اختلاف سطح قیمت های خرید خودرو در بخش مصرفی و سطح قیمت های فروش ارائه شده در بخش تولیدی شده است. میانگین تورم بخش مصرفی در فصل زمستان 1397 به 54.0 درصد رسیده است درحالیکه میانگین تورم تولیدکننده در بخش تولید وسایل نقلیه موتوری 30.9 درصد می باشد.

فاطمه مالي  رئيس گروه  شاخص قيمت توليد كننده بخش صنعت، انرژي و ساختمان دفتر شاخص قيمت  مركز آمار ايران در گفت و گو با شبكه پيامرسان سروش مركز آمار ايران،  توضيحاتي در رابطه با تورم قیمتی وسایل نقلیه موتوری ارائه داد. وي گفت:‌ 

مرکز آمار ایران به منظور تامین نیازهای آماری کاربران و کمک به تصمیم­گیری و شفاف­سازی درخصوص روند تغییرات سطح عمومی قیمت­ها، شاخص­های قیمت متنوعی را تولید و منتشر می­کند. اجرای طرح‌های "شاخص قیمت مصرف­کننده" و "شاخص قیمت تولیدکننده برای بخش­های مختلف اقتصادی" جزء فعالیت­های جاری و مستمر مرکز آمار ایران می­باشد.

شاخص­های قیمت ابزار مناسب جهت محاسبه تورم را در اختیار ما قرار می­دهند. در محاسبات مربوط به تورم، بسته به اینکه اطلاعات قیمت مربوط به کدام نوع از معاملات باشد می­‌توان دو نوع کلی و متفاوت تورم تولیدکننده و تورم مصرف­ کننده را تعریف کرد.

مقایسه نتایج حاصل از این طرح­‌ها و اختلافات تورمی مشاهده شده در دو بخش مصرف­ کننده و تولیدکننده هم در سطح کل و هم در سطوح تفصیلی‌­تر، گروه­های کالایی و بخش­های مختلف اقتصادی، آگاهی و دانش کافی را به ما در خصوص روند حرکت قیمت­ها در آینده خواهد داد که با تصمیم‌­گیری صحیح و به موقع جلوی بسیاری از بحران‌­ها، کمبودها و عدم توازن‌­ها گرفته خواهد شد...

براي مشاهده متن  كامل مصاحبه به فايل پيوست مراجعه كنيد. 

براي مشاهده فابل صوتي مصاحبه به شبكه پيام رسان سروش مركز آمار ايران به نشاني markazamariran@  مراجعه كنيد.

تصاویر
  • مقایسه متوسط تورم قیمتی وسایل نقلیه موتوری در دو بخش تولیدکننده و مصرف كننده  طی سال‌های 1396-1397
فایلهای پیوست
طراحی سایت