15 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 18 فروردین 1398
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 18 فروردین,1398
بازدید: 1446
نگاهي به وضعيت تحقيق و توسعه ايران در بين كشورهاي جهان
نگاهي به وضعيت تحقيق و توسعه ايران در بين كشورهاي جهان

موسسه آمار یونسکو (UIS)، برای ارزیابی تعهد کشورها نسبت به اهداف کلیدی SDG، هر ساله آمار و اطلاعات مربوط را از كشورها جمع‌آوري مي‌كند. نتايج نشان مي‌دهدكه هزینه‌های تحقیق و توسعه در جهان نزديك به 1.7 تریلیون دلار رسیده است. حدود 10 کشور 80 درصد از هزینه‌ها را تشکیل می‌دهند.
ابن مقاله توسط شيما حسيني رييس گروه آمارهاي خدمات، دفتر فرهنگي، بازرگاني و خدمات مركز آمار ايران تهيه شده است.

تحقيق و توسعه فعاليتي است خلاقانه كه به صورت نظام‌مند و مستمر جهت افزايش دانش بشري در زمينه‌هاي مختلف صورت مي‌پذيرد و از اين دانش براي اختراع يا طرح ايده‌هاي جديد استفاده مي‌گردد.

تحقيق و پژوهش يكي از مهم‌ترين عوامل توسعه محسوب مي‌شود چرا كه موجب افزايش بهره‌وري در بخش‌هاي اقتصادي كشور خواهد شد. به طوري كه در هدف 9 (SDG9) از اهداف توسعه پایدار (SDGs) از دولت‌ها خواسته شده است تا صنعتی‌شدن و نوآوری پایدار را با افزایش هزینه‌های تحقیق و توسعه و افزایش تعداد محققین، ترویج دهند. به طور خاص، در دو شاخص 9.5.1 و 9.5.2 (نسبت هزینه‌های تحقیق و توسعه به تولید ناخالص داخلی و تعداد محققان در هر میلیون نفر جمعيت)کشورها متعهد شده‌اند که تا سال 2030 هزینه‌های تحقیق و توسعه عمومی و خصوصی و همچنین تعداد پژوهشگران خود را  افزایش دهند.

موسسه آمار یونسکو (UIS)، برای ارزیابی تعهد کشورها نسبت به اهداف کلیدی SDG، هر ساله آمار و اطلاعات مربوط را از كشورها جمع‌آوري مي‌كند. نتايج نشان مي‌دهدكه هزینه‌های تحقیق و توسعه در جهان نزديك به 1.7 تریلیون دلار رسیده است. حدود 10 کشور 80 درصد از هزینه‌ها را تشکیل می‌دهند....

براي مشاهده متن كامل مقاله  به فايل پيوست مراجعه كنيد. 

تصاویر
  • نگاهي به وضعيت تحقيق و توسعه ايران در بين كشورهاي جهان
فایلهای پیوست
طراحی سایت