03 خرداد 1398
En | 
زمان انتشار: 15 اسفند 1397
آخرین به‌روزرسانی: چهارشنبه, 15 اسفند,1397
بازدید: 187
رئيس مركز آمار ايران:  داده هاي با كيفيت لازمه نظام آماري يكپارچه و پاسخگو است
رئيس مركز آمار ايران:  داده هاي با كيفيت لازمه نظام آماري يكپارچه و پاسخگو است

در  نشستي با حضور كارشناسان دستگاه‌هاي اجرايي«چارچوب کلی مدیریت کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری» که مطابق احکام برنامه سوم ملي آمار، مرکز آمار ايران  مکلف به تهیه و ارایه آن شده است،  به نمايندگان دستگاه ها ارائه شد.

 نشست كارشناسان دستگاه‌هاي اجرايي به‌منظور تدوين، پياده‌سازي و استقرار چارچوب مديريت كيفيت آمارهاي رسمي، روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه در مركز آمار ايران برگزار شد. در اين  نشست «چارچوب کلی مدیریت کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری» که مطابق احکام سومين برنامه ملي آمار، مرکز آمار ايران  مکلف به تهیه و ارایه آن شده است،  به نمايندگان دستگاه ها ارائه شد.

نظر به دگرگونی سریع ابزارها و رشد چشمگیر فناوری در زمینه تولید و انتشار آمار، موضوع تضمین و افزایش کیفیت آمار تولید و منتشر شده از اهمیت دوچندانی نیز برخوردار شده است تا جایی که در مدل‌ها و الگوهای استاندارد و نوین معرفی شده توسط سازمان‌های مرجع و بین المللی آمار رسمی برای نظام‌های مدرن آماری، مدیریت کیفیت آمارها از بنیادی‌ترین فازها و اقداماتی است که باید طراحی و اجرا شود. در همین راستا مرکز آمار ایران موضوع کیفیت آمارها را مورد توجه و تاکید قرار داده است.

رئيس مركز آمار ايران در آغاز  اين جلسه، مدرن سازي و  ثبتي مبنا شدن نظام  آماري كشور را از تحولات مهم در اداره نظام و كشور ذكر كرد كه تا  سه سال ديگر به خوبي آثار آن مشاهده خواهد شد.  دكتر اميد علي پارسا با اشاره به منابع وتئوري‌هاي صاحبنظران جهاني مديريت گفت:‌ تغييرات مهم  و استرتژيك همچون تغيير در نظام آماري كشور مسلما توسط افراد با تفكرات خاص و متفاوت رخ ميدهد و به اين دليل چنين كار عظيمي نيز  با افراد با تفكر و داراي هوش عاطفي و هيجاني (EQ)  بالا امكان پذير خواهد يود.

 وي با اشاره به شرايط و ملزومات  حكمراني خوب در كشور(Good Governence ) گفت:‌ حكمراني خوب بدون ريز داده‌هاي  اداري با كيفيت  كه در تصميم‌گيري ها و برنامه‌ريزي‌هاي  كشور از آن ها استفاده شود،‌ امكان پذير نيست، لذا نظام توليد و تبادل ريز داده هاي  اداري  از اركان اصلي حكومت ها است و از سال 2000 به بعد نيز  مورد تاكيد اكثر كشور ها  بوده است. دكتر پارسا تاكيد كرد، داده هاي با كيفيت لازمه نظام آماري يكپارچه و پاسخگو است و اين رسالت  نهادي مانند  مركز آمار ايران است كه موضوع آمار و اهميت داده هاي يكپارچه را به گونه‌اي تبيين نمايد تا  تا در اولويت هاي مهم برنامه‌هاي دولت قرار گيرد.

 رئيس مركز آمار ايران در اد امه سخنان خود،‌ با اشاره به نقش مهم طراحي مكانيسم در توسعه كشور گفت:‌ يكي از علل كم بودن سرعت توسعه در كشور،‌ نبود انگيزه در حوزه برنامه هاي عملياتي  است. به عبارتي  تشويقات و تنبيهات  بايد به گونهاي  به برنامه هاي عملياتي اضافه شود كه  اجراي برنامه با كيفيت بالا، به استراتژي مسلط  تمام مجريان برنامه تبديل گردد.وي تصريح كرد:‌ مركز آمار به دنبال نظامي آماري  با داده‌هاي با كيفيت است و  باور ما در اين مجموعه اين است، كه با خواست واقعي، ‌هر هدفي محقق مي‌شود. 

در ادامه اين جلسه سعيد عباسي ، مدير كل دفتر برنامه ريزي، پايش عملكرد و دبير خانه شوراي عالي آمار،‌ضمن تبيين تكاليف دستگاه‌هاي اجرايي در برنامه ملي آمار كشور ، گفت:‌ سومين برنامه ملي آمار با رويكرد مدرن سازي و گذار از نظام  آمار هاي سنتي به ثبتي مبنا در تاريخ 97/8/28 تدوين شده است و علي رغم تدوين دو برنامه  پيش از  آن، نهاد سازي و تحول نظام آماري مدرن دراين برنامه ديده شده است.‌

گفتني است در اين نشست تجربه وزارت امور اقتصادي و دارايي در زمينه تدوين و استقرار چارچوب كيفيت آمارها توسط نماينده اين دستگاه ارائه شد.

 همچنين در ادامه اين نشست خانم قادري رییس گروه ارزیابی کیفیت آمارهاي دفتر  استانداردها و نظارت بر طرح هاي آماري به معرفي چارچوب مديريت كيفيت آمارهاي رسمي پرداخت.

 در بخش پاياني اين  نشست نيز تجربه مركز آمار ايران در زمينه تدوين و استقرار چارچوب كيفيت آمارها توسط سيد جلال‌الدين حسيني كارشناس استانداردسازي و نظارت بر آمارهاي اجتماعي و خدمات  دفتر استاندارد ها و نظارت بر طرح هاي آماري  ارائه گرديد.

تصاویر
  • رئيس مركز آمار ايران:  داده هاي با كيفيت لازمه نظام آماري يكپارچه و پاسخگو است
طراحی سایت