08 آذر 1399
En | 
زمان انتشار: 12 اسفند 1397
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 12 اسفند,1397
بازدید: 744
بررسی شاخص‌های کیفیت اطلاعات اداری برای استفاده در ثبت‌های آماری
بررسی شاخص‌های کیفیت اطلاعات اداری برای استفاده در ثبت‌های آماری

واژگان کلیدی: ثبت‌های آماری، کیفیت اطلاعات اداری، ابعاد کیفیت، پروژه BLUE-ETS

بسیاری از مؤسسات آماری ملی ( NSI) به دنبال افزایش کاربرد داده‌های اداری (ثبت‌ها) برای نیل به اهداف آماری هستند. این امر مستلزم وجود پیش‌نیازهای متعددی است و باید منابع اداری و اطلاعاتی مورد نظر در دسترس باشند (Unece، 2007). پیش شرط‌هایی که یک مؤسسه ملی آماری را قادر به استفاده از منابع اداری در جهت تولید آمار بطور گسترده و منظم می‌کند عبارتند از:
1-    مبانی قانونی برای استفاده از منابع داده‌های اداری
2-    درک عمومی و تأیید مزایای استفاده از منابع اداری برای اهداف آماری 
3-    در دسترس بودن سیستم شناسایی یکپارچه  در میان منابع مختلف
4-    وجود سیستم‌های جامع و قابل اعتماد در ادارات دولتی
5-    همکاری میان دستگاه‌های اجرایی
در صورت برقراری پیش‌نیازهای فوق، قابلیت استفاده آماری از داده اداری موضوعی مهم به شمار می‌رود. برای مقابله با نوسانات کیفیت این منابع، ضروری است که مؤسسه آماری ملی به طور منظم قادر به تعیین قابلیت استفاده از آن منابع باشد. نکته حائز اهمیت این است که جمع‌آوری و نگهداری منابع داده‌های اداری از کنترل مؤسسات آماری ملی خارج بوده و تأمین کننده منبع داده، جمع آوری و نگهداری آن را مدیریت می‌کند. از این رو ضروری است مؤسسات آماری ملی با استفاده از رویه‌ای ثابت، کیفیت داده‌های اداری برای استفاده آماری را در هنگام ورود داده‌ها به سازمان به صورت سریع، مستقیم و استاندارد بررسی کنند. هر چند، تاکنون ابزار و روش استانداردی برای بررسی چنین منابع داده‌ای در دسترس نیست (داس و همکاران 2010).
به دنبال افزايش كاربرد داده‌های اداری در توليد آمارهای رسمی و نيز مدرن‌سازی نظام‌های آماری، پروژه‌ای تحت عنوانBLUE-ETS در اتحاديه اروپا شكل گرفت كه اهداف اصلی آن عبارتست از :
1-    پاسخ به تغییر تقاضا برای اطلاعات جدید و بهتر در آمار کسب و کار
2-    پیشنهاد راه‌های به صرفه بهبود یافته برای جمع‌آوری، انتشار، استفاده و دسترسی به داده‌ها
3-    کاهش بار ناشی از مقررات جمع‌آوری اطلاعات در مورد کسب و کار 
در این پروژه، متخصصین آمار از 14 مرکز آمار، برای جمع‌آوری برخی از چالش‌های کلیدی عظیم در آمار رسمی حوزه کسب و کار گرد هم آمده‌اند. این برنامه علاوه بر مراکز آماری،  دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی  را نیز شامل می‌شود.
در بسته کاری چهارم WP4 از BLUE-ETS (داس 2011)، فهرستی از شاخص‌های کیفیت و روش‌های اندازه‌گیری آ‌ن‌ها، هنگام استفاده از یک منبع ورودی برای فرایند‌های آماری مراکز آماری ارائه شده است....
براي مشاهده جزئيات و جداول خبر به فايل پيوست مراجعه كنيد.

اين  مقاله توسط خانم ها مرجان نورینی ، مریم زنگنه، آسیه رشیدی نژاد تهيه شده است. براي مشاهده فايل كامل مقاله به فايل پيوست مراجعه كنيد.

تصاویر
  • بررسی شاخص‌های کیفیت اطلاعات اداری برای استفاده در ثبت‌های آماری
  • بررسی شاخص‌های کیفیت اطلاعات اداری برای استفاده در ثبت‌های آماری
  • بررسی شاخص‌های کیفیت اطلاعات اداری برای استفاده در ثبت‌های آماری
فایلهای پیوست
طراحی سایت