16 فروردین 1399
En | 
22

روابط عمومي مركز آمار ايران اعلام كرد:آزمايش سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1394 از 21 مهر ماه تا 4 آذر ماه در حوزه هاي نمونه اجرا مي شود


آزمايش سرشماري عمومي نفوس و مسكن1394 از روز سه شنبه 21 مهر ماه آغاز و تا چهارم آذر ماه ادامه خواهد داشت. اين آزمايش در همه استان‌ها اما به صورت محدود و به دو شيوه اينترنتي و همچنين از طريق مراجعه حضوري و با  استفاده از تبلت اجرا خواهد شد.
هدف اصلی آزمایش سرشماری كاهش خطا و شناخت مشكلات احتمالي در سرشماري اصلي و پیدا کردن نقاط ضعف و شناخت مشكلات اجرايي و فني و رفع نواقص احتمالي موجود در سرشماری اصلي است. در آزمایش سرشماری معمولاً مناطق محدودی در کشور انتخاب می‏شود تا با اجرای سرشماری در فضای کاملاً واقعی و عینی بتوان به مشکلات اجرایی و فنی پی برد و نواقص موجود را برطرف کرد. حوزه‌هاي مورد آزمايش در اين سرشماري عبارتند از: شهرستان ميناب در استان هرمزگان ، شهرستان دهلران در استان ایلام ، شهرستان بندر تركمن در استان گلستان، شهرستان آبيك دراستان قزوين و يك حوزه 1200 خانواري در ساير استان‌هاي كشور. همچنين در شهر تهران، آزمايش سرشماري به روش اينترنتي صرفا در منطقه 3 شهرداري، اجرا خواهد شد. لازم به ذكر است در شهرستان‌هاي ميناب، دهلران،‌ بندر تركمن و آبيك و همچنين  منطقه 3  شهرداري تهران، سرشماري آزمايشي به روش  اينترنتي  از 21 /7/94 الي 4/9/94  وحضوري از 4/8/94 الي 4/9/94  اجرا خواهد شد.
در شيوه اينترنتي، سرپرست يا مطلع‌ترين عضو خانوار با مراجعه به اينترنت فرم سرشماري را بايد  تكميل كند. تكميل فرم‌هاي سرشماري از طريق اينترنت و بدون مراجعه مامور سرشماري، گامي بزرگ در راه كاهش هزينه‌هاي كشور  است. چرا كه نيازي به مراجعه مامور سرشماري به خانوار نيست وخانوارها خود اقدام به پر كردن فرم‌ها مي‌نمايند. مركز آمار ايران نيز به منظور قدرداني از همكاري كساني كه اطلاعات خانوار خود را به صورت اينترنتي در سامانه سرشماري ثبت مي‌كنند، جوايز ارزنده اي در نظر گرفته است كه به قيد قرعه اهدا خواهد شد.  مراجعه حضوري نيز به اين معني  است كه ماموران سرشماري به جاي استفاده از فرم‌هاي كاغذي، با استفاده از تبلت به  خانوارها مراجعه و به جمع‌آوري اطلاعات خواهند پرداخت.  استفاده از تبلت به جاي فرم‌هاي كاغذي و همچنين سرشماري اينترنتي براي اولين بار در سرشماري عمومي نفوس و مسكن استفاده مي‌شود.
گفتني است  سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395، هشتمين سرشماري نفوس و مسكن كشور است كه سال آينده در كشور اجرا خواهد شد و اجراي آزمايشي آن امسال اجرا مي شود.
تعداد مشاهده خبر: (938)
کد خبر: 1897
طراحی سایت