دات نت نیوک
26 تیر 1397
En | 
زمان انتشار: 26 فروردین 1397
آخرین به‌روزرسانی: یکشنبه, 26 فروردین,1397
بازدید: 370
 متولدين دهه 1360  بيشترين تعداد جمعيت را به خود اختصاص داده اند
متولدين دهه 1360 بيشترين تعداد جمعيت را به خود اختصاص داده اند

 

 مشاهده هرمهاي سني استانهاي مختلف بر اساس سرشماري 1395 نشان ميدهد تعداد متولدين از سال 1390 رو به افزايش گذاشته است. متولدين دهه 1360 كه اكنون به سن بزرگسالي و فعاليت رسيدهاند بيشترين تعداد جمعيت را نشان ميدهند.


امروزه ساختار سني و جنسی جمعيت از اهميت كمي و كيفي بسياري برخوردار است و يكي از مشغله ­هاي ذهني عمده­ي دست اندركاران امور اجرايي در تمام ممالك دنيا محسوب مي­شود. از جمله روش­هاي ارزیابی درجه توسعه يافتگي كشورها مطالعه ساختارهاي سني و جنسي جمعيت آنها می­باشد.

با توجه به اهمیت موضوع سن و طبقه­ بندی­های مربوط به آن و نیازهای متعدد کاربران نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن1395، نشریه "هرم­هاي سني ايران بر اساس نتايج سرشماري سال 1395 "در دو فصل تهیه شده است. در فصل اول تعاریف و مفاهیم ساختار سنی و ترکیب جمعیت و فصل دوم تصویر هرم­های سنی جمعیت کشور به تفکیک استان و مناطق شهری و روستایی ارائه مي­شود. به منظور استفاده كاربران هرم­هاي سني براي هر استان و به تفكيك مناطق شهري و روستايي و نيز براي گروه­هاي سني و سنين منفرد ترسيم شده است.

·        مشاهده هرمهاي سني استانهاي مختلف بر اساس سرشماري 1395 نشان ميدهد تعداد متولدين از سال 1390 رو به افزايش گذاشته است. متولدين دهه 1360 كه اكنون به سن بزرگسالي و فعاليت رسيدهاند بيشترين تعداد جمعيت را نشان ميدهند.پديده­ي جديدي به نام "پنجره جمعيتي فرصت­ها" در کشور به وقوع پیوسته، موهبتي جمعيتي كه كمتر در تاريخ جمعيتي يك كشور اتفاق مي­افتد و چنانچه اتفاق بيافتد احتمال تجديد آن بسيار كم و در صورت تجديد نياز به گذشت زماني بسیار طولاني دارد. به هر حال در بسياري از كشورها اين پديده جمعيتي به وقوع پيوسته و از اين موهبت جمعيتي بهره برده و به سرعت راه­هاي رشد و پيشرفت و توسعه و ترقي را طي كردند و به قطب­های بزرگ اقتصادی در دنیا تبديل شدند. اقتصاددانان براين باورند كه افزایش قابل توجه جمعیت در سنین جوانی "فرصت طلایی" بوده و با استفاده بهینه از نیروی جوان در چنین شرایطی می­توان به رشد و شکوفایی اقتصادی رسید.

تغييرات به وجود آمده در هرم سني كنوني ايران نتيجه گذار سني جمعيت است كه همگام با ساير گذارهاي جمعيتي پديد آمده است. تغيير از وضعيتي كه جمعيت ايران بسيار جوان (شرايط سال­هاي 1365 و قبل از آن) بود به وضعيت امروزي كه سهم بزرگي از جمعيت كشور را جوانان و بزرگسالان تشكيل مي­دهند. به اين ترتيب كه در هرم سني سال 1395 افزايش فوق‌العاده جمعيت گروه­های سنی 24-20 و 29-25 ساله کاملا نمايان است، این وضعیت باعث شده که در حال حاضر كشور در حال گذار از پديده­ي "تورم جواني" باشد. هرچند که اقتصاددانان چنین وضعیتی را به عنوان "فرصت طلایی" اطلاق می­کنند، اما افزایش بیش از حد جمعیت در این سنین تاثیر خود را بر تعداد موالید گذاشته که این پدیده به "اثر گشتاور جمعیتی" معروف است. در حال حاضر چنین پدیده­ای شکل­گرفته است به این ترتیب که در سرشماری سال 1395جمعیت 4-0 ساله بیش از جمعیت 9-5 ساله و جمعيت 9-5 ساله بيش از جمعيت 14-10 ساله می­باشد. نكته قابل توجه اين كه متولدين دهه 60 قاعده هرم را به اندازه جمعيت خود متورم نكرده­اند. زيرا تحت تاثير نگرش­هاي محدود نمودن تعداد فرزندان و نيز تحولات اجتماعي فرهنگي جامعه كنوني قرار گرفته­اند.

هرم‌های سنی استان‌های مختلف بر اساس نتايج سرشماری 1395 نشان می‌دهد در اکثریت استان‌ها قاعده هرم سني پس از گذشت يك دهه كاهش، مجددا رو به گستردگي گذاشته است. البته شدت و ضعف این پدیده در تمام استان‌ها یکسان نیست. در استان سیستان و بلوچستان به عنوان جوانترين استان ايران گرچه میزان باروری کل در مقایسه با گذشته کاهش یافته اما شكل هرم سنی این استان همچنان مخروطی شکل­ است. در مقابل هرم سنی استان گیلان به عنوان سالمندترين استان درحال تغییر شکل به هرم استوانه‌ای شکل است.

در استان بوشهر به دليل جذب نيروي كار مردان (بدون همراهي خانوار) و وجود پادگان­هاي نظامي و انتظامي جمعيت مردان به مراتب بيشتر از زنان است. هرم سني در قسمت مردان سهم بزرگتري را در مقايسه با زنان به خود اختصاص مي­دهد.

در ساير استان­ها شكل هرم سني تقريبا مشابه هرم سني كل كشور است كه تحت تاثير گذار جمعيتي و گذار سني بوده و فعلا شكل نامنظمي را به خود اختصاص داده­اند

 

تصاویر
  •  متولدين دهه 1360  بيشترين تعداد جمعيت را به خود اختصاص داده اند
فایلهای پیوست
طراحی سایت