دات نت نیوک
01 تیر 1397
En | 
دوشنبه 17 مهر 1396
تعداد بازدید: 403
ارائه آمارهاي فرهنگي توسط مدير كل دفتر فرهنگي مركز آمار ايران
ارائه آمارهاي فرهنگي توسط مدير كل دفتر فرهنگي مركز آمار ايران

اين آمار ها در حوزه‌هاي مختلف رفتارهاي فرهنگي خانوار‌ها از جمله مطالعه، رفتن به سينماو تأتر و كنسرت، استفاده از صدا و سيما،‌ورزش،‌تغذيه، ازدواج و خريد ارائه شده است

مدير كل دفتر فرهنگي ، بازرگاني و خدمات مركز آمار ايران در سمينار طرح "آمارگيرى از فرهنگ رفتاري خانوار"كه با هدف جمع آوري آمار و اطلاعات فعاليت‌ها و رفتارهاي فرهنگي  اعضاي خانوارهاي كشور از قبيل وضعيت و ميزان مطالعه كتاب و روزنامه، استفاده از رسانه ملي و ماهواره، موسيقي، شبكه هاي اجتماعي، ورزش، دخانيات ، تغذيه و مرتبط با ويژگي‌هاي اجتماعي- اقتصادي اعضاي خانوار مانند سن، جنس، وضع سواد و وضع اشتغال، در كشور  اجرا مي شود ، به برخي از نتايج دوره قبلي اين طرح كه در سال1394 اجرا شد،‌ اشاره نمود.

سيد حسين پيمان با اشاره به نتايج اين  طرح گفت:‌ در حوزه مطالعه، حدود 37 درصد از  افراد 18 سال به بالاي شهري،‌ مطالعه روزنامه داشته اند. 68 درصد از افراد 18 سال به بالا مطالعه كتب غير درسي داشته اند. همچنين 86 درصد از افرادي كه مطالعه  كتب غير درسي  نداشته‌اند،‌ مدرك تحصيلي آن ها  ديپلم و  پايين‌تر، 44 درصد شاغل  و 31 درصد  خانه دار  بوده اند.60 درصد  از كل زنان و 46 درصد  از مردان 15 سال به بالا  مطالعه كتب  غير درسي  داشته اند. 87 درصد از افراد داراي  مدرك فوق ليسانس و دكترا ، 78 درصد  داراي مدرك  ليسانس و 45 درصد  داراي  مدرك ديپلم  و پايين تر مطالعه كتب غير درسي داشته اند.

55 در صد از روستائيان و 43 درصد از شهرنشينان  در اين سال  مطالعه كتب غير درسي  داشته‌اند.

65 درصد از حقوق بگيران  بخش عمومي،‌42 درصد  از حقوق بگيران  بخش خصوصي، 38 درصد از كاركن‌هاي مستقل و 40 درصد از كارفرمايان، مطالعه غير درسي  داشته اند.

بيشترين موضوعات مطالعه شده در روزنامه‌ها به ترتيب: موضوعات سياسي با 14 درصد، اقتصادي با 13 درصد،حوادث با 13 درصد، اجتماعي با 12 درصد، ورزشي  با 10 درصد،‌ بهداشت و سلامت با 8 درصد بوده است.

به طور كلي   افرادي كه از سن بالاتر برخوردار بوده‌اند، مطالعه  كتب غير درسي  كمتري داشته اند. زنان  بيشتر از مردان  مطالعه كتب غير درسي داشته‌اند.

حقوق بگيران  بخش عمومي بيشتر از حقوق بگيران بخش خصوصي و كار فرمايان و كاركن هاي مستقل به  مطالعه  كتب غير درسي پرداخته اند.

بيشترين  كتب مورد علاقه  مردان  به ترتيب كتب سياسي، تاريخي، رياضي و بيشترين  كتب مورد علاقه زنان، كتب رمان  و داستان  و روانشناسي  و تربيتي بوده  است.

مردان  بيش از زنان  مطالعه روزنامه در هفته داشته‌اند. بيشترين علاقه موضوعي  مطالعه كنندگان روزنامه به ترتيب  سياسي،‌ اقتصادي، حوادث و اجتماعي بوده است.

 ورزش:‌

46 درصد از افراد  پانزده ساله و بيشتر،‌ فعاليت ورزشي نداشته اند.از 54 درصد  افرادي كه ورزش مي كنند، ‌ نرمش و پياده‌روي 60 درصد،‌ فوتبال 28 درصد، شنا 15 درصد، واليبال 12 درصد،‌ كوهنوردي 12درصد، آمادگي جسماني 9 درصد، پرورش  اندام 8 درصد و دوچرخه‌سواري 6 درصد بوده است.

سيگار:‌

13 درصد از افراد 15 ساله و بيشتر حداقل يك بار تا كنون سيگار مصرف كرده اند كه 93 درصد آن‌ها مرد و 7 درصد آن‌ها زن بوده‌اند.

بيشترين مصرف روزانه و مستمر سيگار در ايران در سنين 45 تا 49 سال بوده است.

 افراد داراي تحصيلات پايين‌تر در ايران  نسبت به افراد داراي تحصيلات بالاتر، ‌بيشتر سيگار مصرف مي‌كنند.

سينما،‌تأتر و كنسرت:

20.9 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري كشور به سينما رفته‌اند.

5.5 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري كشور  به تاتر رفته‌اند.

6.6درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري كشور به كنسرت رفته‌اند.

58 درصد ازاين افراد،‌ اولويت اولشان،‌ در ديدن فيلم اجتماعي، 20 درصد كمدي، 9 درصد آن‌ها  دفاع مقدس، 3 درصد آن‌ها  پليسي و حادثه اي، 2 در صد آن‌ها كودك و نوجوان،‌ 2 درصد معنا گرا بوده است.

12 درصد از افراد داراي مدرك ديپلم و زير ديپلم،‌34 درصد از افراد با مدرك ليسانس،‌حدود 38 درصد  فوق ليسانس و  دكترا به سينما رفته‌اند. از افرادي كه به سينما رفته اند،‌33 درصد شاغل،‌ 10 درصد بيكار،27 درصد  محصل،‌25 درصد خانه‌دار بوده اند.

افراد با درآمد متوسط بيش از از گروه‌هاي با در آمد پايين بالا،‌ به سينما رفته‌اند.

موسيقي سنتي شنوده بيشتري نسبت به موسيقي پاپ و محلي داشته است.

ازدواج:

38 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري زمان مناسب براي ازدواج پسران را دارا بودن شرايط مناسب مالي و 36.5 درصد بعد از اشتغال به كار و 13.3 درصد بعد از اتمام تحصيلات دانشگاهي دانسته‌اند.

افراد 18 ساله به بالاي شهري معضلات ازدواج جوانان را به ترتيب مربوط به بيكاري با ‌74 درصد، نداشتن شغل دائم 54.4، مشكل تهيه مسكن،54.1 در صد، وضع نامناسب مالي ،33.5 درصد و پيدا نشدن فرد مناسب را 30.3 درصد ذكر كرده‌اند.

43 در صد از پاسخ دهندگان به سوال" نقش شما در زمان انتخاب همسر و ازدواج فرزندتان چگونه بوده است؟" اظهار كرده اند: در حد مشاوره بوده است. 53 درصد نقش مستقيم در انتخاب را اظهار نموده اند و 3 درصد اظهار كرده اند،‌ كه بعدا موافق و مطلع شده‌اند.

تغذيه:‌

16 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري كشور اصلا در هفته شير مصرف نكرده اند

50درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري در هفته نوشابه مصرف مي كنند.

47.4 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري، در ماه قبل از آمارگيري فست فود مصرف كرده اند.

42.3 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري در ماه از غذاي بيرون از منزل استفاده كرده‌اند.

خريد:

65درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري اعلام كرده اند پوشاك  خود را با توجه به  تبليغات محيطي،‌19.1 در‌صد به پيشنهاد دوستان و نزديكان و 13.3 درصد  طبق مد انتخاب كرده‌اند.

اولويت خريد 35.1 درصداز افراد 18 ساله به بالاي شهري، ‌توليد داخلي،‌11.1 درصد توليد خارجي و 53.8  درسئ نوع  داخلي و خارجي در خريد آن‌ها تاثيري نداشته است.

12.3 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري اظهار كرده اند كه كالاي لوكس خريده اند.

 رسانه ملي:
96 درصد از افراد 38 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري كشور در روز به تماشاي رسانه ملي  پرداخته اند.

حدود 16 درصد از افراد 18 ساله به بالاي شهري كشور به راديو گوش داده‌اند.

خوشبو كننده‌ها :‌

66 در صد از  دارندگان مدرك ديپلم و زير ديپلم،‌82 درصد ليسانس ،‌84 درصد فوق ليسانس و دكترا و 82 درصد داراي تحصيلات حوزوي از خوشبو كننده و عطر در منزل استفاده كرده‌اند.

81 درصد از شاغلين،90 درصد از بيكاران93 درصد از محصل‌ها و 75 درصد از خانه‌دارها از خوشبو كننده و عطر براي رفتن به خيابان استفاده كرده اند.

 گفتني است دومين دوره از طرح مذكور از 22 مهرماه تا 22 آبان‌ماه سال جاري  به مدت 30 روز به صورت نمونه‌گيري از 40 هزار نمونه و قابل تعميم كردن در  پانزده استان ، از افراد 15 سال به بالاي منتخب اجرا مي‌شود.  اين طرح در سراسر كشور توسط مركز آمار ايران و معاونت آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان‌ها  اجرا مي شود. طرح آمارگيرى از فرهنگ رفتاري خانوار با 20 موضوع  هدف گيري شده  تا بتواند  يك سال در ميان با ده موضوع  متغير و 3 موضوع ثابت  آمارگيري شود.

 سمينار آموزشي طرح مزبور از 15 مهر ماه به مدت 2 روز  توسط مركز آمار ايران براي كارشناسان معاونت آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان‌ها برگزار گرديد.

تصاویر
  • ارائه آمارهاي فرهنگي توسط مدير كل دفتر فرهنگي مركز آمار ايران
  • ارائه آمارهاي فرهنگي توسط مدير كل دفتر فرهنگي مركز آمار ايران
طراحی سایت