دات نت نیوک
30 خرداد 1397
En | 
یکشنبه 17 بهمن 1395
تعداد بازدید: 761
انعقاد تفاهم نامه همكاري فيمابين مركز آمار ايران و سازمان حفاظت محيط زيست
انعقاد تفاهم نامه همكاري فيمابين مركز آمار ايران و سازمان حفاظت محيط زيست


   به منظور بهبود وگسترش نظام آمارهاي محيط زيست و در راستاي اصل پنجاهم  قانون اساسي در جلوگيري از تخريب  و آلودگي محيط زيست  و بهره مندي از  محيط زيست مطلوب، اجراي سياست هاي ابلاغي  كلي نظام در زمينه حفاظت از  محيط زيست  و همچنين  در هماهنگي با اجراي  احكام برنامه ششم توسعه اقتصادي ، اجتماعي  و فرهنگي كشور (‌1399-1395 ) و پيشبرد برنامه دستيابي به اهداف توسعه پايدار ( SDG)،‌تفاهنامه همكاري فيمابين سازمان حفاظت  محيط زيست و مركز آمار ايران منعقد شد. اين تفاهم نامه روز شانزدهم بهمن ماه به امضاي دكتر اميد علي پارسا، رئيس مركز آمار ايران و خانم معصومه ابتكار، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست رسيد. هدف از  انعقاد اين تفاهم‌نامه، بهبود و گسترش نظام جامع آمارهاي محيط زيست  و تأمين  نيازهاي  آماري محيط زيست كشور است. موضوع اين تفاهم نامه ساماندهي نظام جامع آمارهاي محيط زيست  و پايه گذاري  و تهيه حساب‌هاي اقماري  محيط زيستي اقتصادي كشور در راستاي اهداف توسعه پايدار است.

 در ابتداي اين مراسم رئيس مركز آمار ايران، با اشاره به اين كه همواره به  محيط زيست و آمار هاي مربوط به آن، اهميت خاصي قائل است گفت:‌ استقرار نظام آمار هاي ثبتي  با جديت تمام در مركز آمار ايران دنبال مي شود و اين امر به اين معني است كه  هر زمان كه عملياتي در سازماني رخ مي دهد،‌ همان موقع ثبت و ديده شود. اميد علي پارسا تصريح كرد: سامان‌دهي آمار هاي كليه دستگاه‌هاي اجرايي را وظيفه خود مي دانيم و بسيار خرسنديم كه مي‌توانيم در حوزه ساماندهي آمار هاي محيط زيست كمك نماييم.

وي در ادامه  گفت:‌17 كارگروه تخصصي در معاونت اقتصادي  و محاسبات ملي مركز آمار ايران براي ساماندهي آمار هاي محيط زيست تشكيل شده است. پارسا افزود: يكي از مهمترين  حوزه هاي كاري  اين گروه‌ها، تهيه حساب‌هاي اقماري محيط زيست است. وي گفت:‌در استقرار نظام امار هاي ثبتي  در حوزه محيط زيست تمام تلاش خود را خواهيم كرد.  

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  نيز  در ادامه اين مراسم ، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: امیدواریم بتوانیم گام های درستی را جهت تحقق آرمان های انقلاب از جمله کارآمدی و حکمرانی مطلوب برداریم.

معصومه ابتکار افزود: این تفاهم نامه یکی از همین گام ها در این راستا است زیرا محیط زیست امروزه نه فقط در کشور ما که در همه جهان اهمیت دارد و کارآمدی دولت ها را بر اساس میزان پایبندی به محیط زیست و اهداف توسعه پایدار می سنجند.

خانم ابتکار  در ادامه افزود: یکی از مسائلی که باعث می شود نتوانیم در حوزه محیط زیست و توسعه پایدار تصمیم دقیق بگیریم، فقدان آمار درست و تحلیل های درست آماری است، اما با این تفاهم نامه زمینه سازی برای یک همکاری خیلی دقیق و علمی فراهم می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موضوع حساب های اقماری، اقتصاد سبز و... برای ما خیلی مهم است و در این زمینه باید کار را با قوت پیش ببریم. در دولت یازدهم و با رویکرد آقای روحانی به محیط زیست توجه ويژه‌اي شده است  و بايد  آمار زیست محیطی را به تفکیک و دقیق همه حوزه ها داشته باشیم و آمارهای محیط زیست را محدود به بخش محیط زیست نبینیم و مثلا دسترسی به داده های آماری محیط زیستی در دستگاه های دیگر مثل وزارت صنایع و معادن بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه مرکز آمار در سرشماری اخیر گام های جدی برای حذف کاغذ و سرشماری سبز برداشت، اظهار کرد:  سرشماري به شيوه اينترنتي توانست در حدود 65000 تن ، توليد گاز هاي گلخانه اي را كاهش دهد و از قطع در ختان جلوگيري نمايد . لذا كار  بسيار ارزنده اي بود كه مركز آمار ايران در آن پيشگام بود .وي اظهار اميدواري كرد  در همه زمينه ها دولت الكترونيك   اجرايي شود.

تصاویر
  • انعقاد تفاهم نامه همكاري فيمابين مركز آمار ايران و سازمان حفاظت محيط زيست
طراحی سایت